• Friday, May 24, 2019

Το πεντάλεπτο που εξόντωσε τη Σάλκε

Η περίοδος 2001-2002 ήταν μία από τις καλύτερες στην ευρωπαϊκή ιστορία του Παναθηναϊκού. Ο Απόστολος Μπουραντώνης θυμάται μία από αυτές τις μεγάλες βραδιές και συγκεκριμένα το θρίαμβο του ”τριφυλλιού” στην τότε νεόδμητη ”Veltins Arena” απέναντι στη γερμανική Σάλκε.

Ήταν το βράδυ της 11ης Σεπτεμβρίου του 2001. Η συγκεκριμένη ημερομηνία θεωρείται από τις πιο ”μαύρες” στην Παγκόσμια Ιστορία, καθώς είχε προηγηθεί το πρωί της ίδιας ημερομηνίας το περιστατικό της επίθεσης στους Δίδυμους Πύργους. Το κλίμα ήταν βαρύ, αλλά οι δύο ομάδες όφειλαν να μπουν στον αγωνιστικό χώρο και να παίξουν μπάλα σαν να μη συνέβη απολύτως τίποτα. Αν μία από τις δύο ομάδες δούλεψε με αυτήν την τακτική, αυτή ήταν σίγουρα ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Κυράστα.

Ο Ιταλός διαιτητής Στέφανο Μπράσκι σφυρίζει για πρώτη φορά στη βραδιά. Η εμφάνιση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο δεν ήταν καθόλου κακή. Τουναντίον, οι ”πράσινοι” έκαναν αρκετές εισβολές στα καρέ του τερματοφύλακα της Σάλκε, Όλιβερ Ρεκ. Η πιο κλασική ευκαιρία της φιλοξενούμενης ομάδας ήρθε στο 32′ όταν έπειτα από ασίστ του Κόλκα ο Μιχάλης Κωνσταντίνου βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά το πλασέ του ήταν αδύναμο και η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Ρεκ. Όπως και να ‘χει, το πρώτο μέρος έληξε με το σκορ στο 0-0 και με έναν Παναθηναϊκό που υπήρξε καλοστεκούμενος στον αγωνιστικό χώρο.

Μετά την καθιερωμένη ανάπαυλα, οι δύο ομάδες ξεκινάνε για το δεύτερο ημίχρονο της αναμέτρησης. Το ματς κυλούσε πάνω-κάτω στους ρυθμούς του πρώτου ημιχρόνου με ευκαιρίες εκατέροθεν. Πέρα από την επιθετική, το ”τριφύλλι” ήλεγχε και την αμυντική του λειτουργία. Το παιχνίδι έφτασε στο 74’. Ο Κωνσταντίνου κέρδισε φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον Παναθηναϊκό και ένα λεπτό αργότερα, ο νεοεισελθών Γκόραν Βλάοβιτς με αριστοτεχνική εκτέλεση κεραυνοβόλησε το Ρεκ, γράφοντας το 0-1. Η ψυχολογία των φιλοξενούμενων ήταν εξαιρετικά ανεβασμένη και πριν καλά καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, έρχεται η χαριστική βολή. Στο 80′ ο Κωνσταντίνου αφήνει πίσω το Βάλντοχ, γυρίζει στον ελεύθερο Μπασινά, ο οποίος ουσιαστικά ”τελείωσε” το ματς κάνοντας το 0-2. Στο 90′ ο Ρεκ σταμάτησε το πλασέ του Βλάοβιτς και το 0-2 ήταν το τελικό αποτέλεσμα στη βραδιά.

Ο αγώνας τελείωσε. Ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε νικητής από το Γκελζενκίρχεν και αυτό ήταν η αρχή για την ευρωπαϊκή πορεία εκείνης της χρονιάς. Βέβαια, υπήρξε και μια αξιομνημόνευτη στιγμή εκτός αναμέτρησης. Ο λόγος για τις δηλώσεις του Γιάννη Κυράστα μετά το ματς, ο οποίος δε φαινόταν ιδιαίτερα περιχαρής και δήλωσε πως το μυαλό του ήταν στα θύματα της επίθεσης στους Δίδυμους Πύργους, ευχόμενος να μην ξανασυμβεί ποτέ άλλο μεγάλο κακό στην ανθρωπότητα.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Κυράστας): Νικοπολίδης, Σεϊταρίδης, Φύσσας, Χένρικσεν, Κυργιάκος, Μπασινάς, Πάουλο Σόουζα, Μικάελσεν (76′ Βόκολος), Κόλκα (68′ Βλάοβιτς), Καραγκούνης, Κωνσταντίνου (89′ Σάριτς)

Εδώ μπορείτε να δείτε ολόκληρο το ματς. Καλή διασκέδαση!

Ο Απόστολος Μπουραντώνης γεννήθηκε στις 6 Οκτωβρίου του 1995. Αγαπά πολύ το ποδόσφαιρο. Σπουδάζει στο Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών. Από παλιά το όνειρό του ήταν να ασχοληθεί με την αθλητική δημοσιογραφία και αυτό τον οδήγησε στο prasinoforos.gr.