Το 16ο Κύπελλο και ο ηγέτης Κωνσταντίνου (vid)

Με αφορμή την αυριανή συμπλήρωση 12 χρόνων από αυτή την επιτυχία, ο Απόστολος Μπουραντώνης γυρνά πίσω στις 8 Μαΐου του 2004, μια βραδιά που ο Παναθηναϊκός πανηγύριζε για 16η φορά την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, αφού νίκησε στον τελικό της διοργάνωσης τον Ολυμπιακό.

Εκείνη τη χρονιά ο τελικός αποφασίστηκε να διεξαχθεί στο γήπεδο του Πανιωνίου στη Νέα Σμύρνη. Οι ομάδες που προέκυψαν στον τελικό ήταν οι δύο αιώνιοι αντίπαλοι. Ο Παναθηναϊκός είχε αποκλείσει στα ημιτελικά την ΑΕΚ με συνολικό σκορ 3-2, ενώ ο Ολυμπιακός είχε αποκλείσει την Καστοριά με συνολικό σκορ 4-1. Στον τελικό, όμως, νικητής θα ήταν μόνο ένας και αυτός ήταν ο Παναθηναϊκός.

Ο Κασναφέρης σφυρίζει την έναρξη της αναμέτρησης. Το ματς ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τον Παναθηναϊκό, καθώς μόλις στο 3′ από επέλαση και σέντρα ακριβείας του Μινχ από αριστερά, ο Δημήτρης Παπαδόπουλος ”κάρφωσε” τον τερματοφύλακα του Ολυμπιακού, Κλεόπα Γιάννου, κάνοντας το 1-0 και σήκωσε το μισό γήπεδο της Νέας Σμύρνης στο πόδι. Στο υπόλοιπο πρώτο ημίχρονο, ο Παναθηναϊκός δημιούργησε αρκετές καλές ευκαιρίες, αλλά πολλές από αυτές σταματούσαν στο Γιάννου, που προσπαθούσε να κρατήσει τον Ολυμπιακό στο ματς. Τα νεύρα ήταν τεντωμένα, ο εκνευρισμός διάχυτος και οι δύο ”αιώνιοι” μπήκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ του ”τριφυλλιού”.

Το δέυτερο ημίχρονο ξεκίνησε. Είκοσι λεπτά αργότερα, ο τελικός βρέθηκε ξανά στην ισορροπία. Για την ακρίβεια, ο Τζόρτζεβιτς με σκαφτή σέντρα ακριβείας βρήκε το κεφάλι του Τζιοβάνι, ο οποίος ισοφάρισε για τον Ολυμπιακό και με το 1-1 υπήρχαν νέα δεδομένα στο παιχνίδι. Οι ”ερυθρόλευκοι” χάρηκαν την επιτυχία της ισοφάρισης μόνο για τρία λεπτά, καθώς στο 68′ από κεφαλιά πάσα του εξαιρετικού Παπαδόπουλου, ο επίσης εξαιρετικός Μιχάλης Κωνσταντίνου πλάσαρε εύστοχα το Γιάννου για να γράψει το 2-1 για τους ”πράσινους”, οι οποίοι πήραν ξανά τα πάνω τους. Στο 80′ ο τελικός έδειχνε να κλειδώνει, καθώς έπειτα από τη σέντρα του Σεϊταρίδη και τη λάθος εκτίμηση του Καρεμπέ, ο επερχόμενος Κωνσταντίνου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τριπλασίασε αυτά του Παναθηναϊκού. Το δοκάρι του Τζόρτζεβιτς λίγα λεπτά αργότερα δεν άλλαξε κάτι στον αγώνα και το 3-1 ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Ο Κασναφέρης σφύριξε τη λήξη, η οποία βρήκε τον Παναθηναϊκό Κυπελλούχο Ελλάδας. Ο πράσινος ”στρατός” του Ιτζάκ Σουμ στάθηκε σαφώς καλύτερα από τον αντίστοιχο ερυθρόλευκο του Νίκου Αλέφαντου και αυτό φάνηκε στο γήπεδο. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε το 16ο Κύπελλο Ελλάδας από τα 18 που έχει σήμερα και αυτή η επιτυχία πανηγυρίστηκε δεόντως.

Η ενδεκάδα του Παναθηναϊκού:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Σουμ): Χαλκιάς, Σειταρίδης, Μόρις, Χένρικσεν, Γκούμας, Μπασινάς, Μινχ, Μικάελσεν (78′ Ζουτάουτας), Κωνσταντίνου, Γκονζάλες (90′ Βύντρα), Παπαδόπουλος (69′ Σαπάνης)