Τα ίδια Παντελάκη μου, τα ίδια Παντελή μου

Ο Παναθηναϊκός που γκέλαρε για ακόμα μία φορά, η παραμονή (από ότι φαίνεται) μέχρι νεοτέρας του Στραματσόνι και η συνεχής σμίκρυνση του συλλόγου συνθέτουν την αγωνιστική. Γράφει ο Απόστολος Μπίτσιος.

Οι πράσινοι μετά και τον αποκλεισμό τους από το Γιουρόπα Λιγκ φιλοξενούνταν στην Νέα Σμύρνη για λογαριασμό των εγχώριων υποχρεώσεων του συλλόγου. Ο Στραματσόνι έβαλε τον Βλαχοδήμο στο τέρμα και αποδείχθηκε, ίσως και η πιο σωστή επιλογή του μέχρι στιγμής. Όσον αφορά τον αγώνα, ο Πανιώνιος ήταν εμφανώς καλύτερος του Παναθηναϊκού δημιουργώντας συνεχώς ευκαιρίες και κερδίζοντας συνολικά 15 κόρνερ.

Την σημερινή ισοπαλία το τριφύλλι την χρωστάει καθαρά στην πολύ καλή παρουσία του Βλαχοδήμου, ο οποίος αρνήθηκε πολλές φορές το γκολ στους γηπεδούχους. Στο πρώτο ημίχρονο οι πράσινοι ήταν πολύ κακοί, ενώ στο δεύτερο προσπάθησαν να απειλήσουν. Το γεγονός πως ο Πανιώνιος έκανε παιχνίδι και ο Παναθηναϊκός αμυνόταν μπορεί εύκολα να δείξει το σημείο που έχει φτάσει αυτός ο σύλλογος. Θυμίζουμε το ίδιο είχε συμβεί και μέσα στην Βέροια, όταν η ομάδα του Στραματσόνι νικούσε με 0-1 και στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε κλειστεί πίσω ελπίζοντας να διατηρήσει αυτό το σκορ.

Η κατάσταση που επικρατεί στους πρασίνους δεν γίνεται να αλλάξει. Το γεγονός πως ο Ιταλός συνεχίζει να παραμένει στον πάγκο θεωρείτε έγκλημα. Ο Παναθηναϊκός μετά το παιχνίδι με την Σταντάρ έχει δεχθεί συνολικά εννέα τέρματα, ενώ έχει σκοράρει μόλις ένα τέρμα. Η εικόνα είναι κακή και μόνο μία ηχηρή αλλαγή θα μπορούσε να αλλάξει τα πράγματα.

Τώρα το τριφύλλι θα υποδεχτεί τον ΠΑΟΚ σε μία εβδομάδα από τώρα. Πιθανότατα, όπως αναφέραμε και παραπάνω στον πάγκο των πρασίνων θα βρίσκεται και πάλι ο Στραματσόνι. Σε περίπτωση που ο Παναθηναϊκός δεν καταφέρει να κερδίσει ή έστω να δείξει κάτι καλό, φοβάμαι, δεδομένου ότι θα έχει και κόσμο στο γήπεδο, τα πράγματα μπορεί να ξεφύγουν.