Πρώτο βήμα πρόκρισης!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-3 σετ την Θήρα στην Σαντορίνη στα πλαίσια του πρώτου αγώνα των προημιτελικών του πρωταθλήματος.

Τα «φίνα κορίτσια» χρειάζονται πλέον μόλις δύο σετ στο κλειστό του Αγίου Θωμά ώστε να «σφραγίσουν» την πρόκριση για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος.

Οι «πράσινες» μπήκαν αρκετά δυνατά στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 2-6. Η Θήρα, «τρέχοντας» ένα σερί, κατάφερε να μειώσει στον πόντο (6-7). Ο προπονητής του Παναθηναϊκού, Μπράνκο Γκάιτς, αναγκάστηκε να πάρει τάιμ άουτ όταν οι γηπεδούχες προηγήθηκαν με 13-11. Με άσσο της Χαντάβα, οι «πράσινες» πέρασαν μπροστά με 16-17, ενώ το πλασέ της ίδια παίκτριας εκτόξευσε την διαφορά στους τέσσερις (17-21). Εν τέλει, ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 20-25 και έκανε το 0-1 στην Σαντορίνη.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ (6-6), χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (10-10). Το συνέχισε να είναι ντέρμπι ανάμεσα στις δύο ομάδες (17-18), με τον Παναθηναϊκό να έχει οριακό προβάδισμα. Η Θήρα πάτησε… γκάζι και πήρε προβάδισμα δύο πόντων (20-18) σ’ ένα πολύ κρίσιμο σημείο του σετ. Το μπλοκ της Μανωλίνας Κωνσταντίνου έφερε στα ίσια τις δύο ομάδες (20-20). Με επίθεση της Κρος, οι «πράσινες» μείωσαν στον πόντο (23-22), με το τέλος του σετ να είναι… δραματικό. Τελικά, η Θήρα κατέκτησε το σετ με 25-22 και ισοφάρισε σε 1-1.

Παναθηναϊκός και Θήρα παρέμειναν κοντά στους πρώτους πόντους του τρίτου σετ (5-6). Με πρώτο χρόνος της Τζένιφερ Κρος, οι «πράσινες» κατάφεραν να ξεφύγουν με τρεις (7-10). Η επίθεση της Κωνσταντίνου από την πίσω ζώνη έδωσε «αέρα» τεσσάρων πόντων (9-13) στο «τριφύλλι». Οι γηπεδούχες ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να πλησιάσουν στους δύο (14-16). Με πρώτο χρόνο της Κρος, οι φιλοξενούμενες προηγήθηκαν με 17-20. Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε, τελικά, το τρίτο σετ με 20-25 και προηγήθηκε με 1-2.

Με πρώτο χρόνο της Κρος, οι «πράσινες» προηγήθηκε με 4-5 στο ξεκίνημα του σετ. Η Μάρετ Γκρόθες, με δυνατό χτύπημα στην ευθεία, έδωσε εκ νέου το προβάδισμα στο «τριφύλλι» (7-8). Με επίθεση της Χαντάβα, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +4 (12-16). Οι «πράσινες» πάτησαν… γκάζι και ανέβασαν ρυθμούς, κατακτώντας εν τέλει εύκολα τέταρτο σετ (16-25) και παίρνοντας την νίκη με 1-3 σετ.

Τα σετ: 20-25, 25-22, 20-25, 16-25