Θρίαμβος (και) επί της Λούμπλιν – Στα νοκ-άουτ οι κοριτσάρες της Καπογιάννη!

Σπουδαία νίκη-πρόκριση πέτυχε η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Παναθηναϊκού καθώς επικράτησε με 67-59 της Λούμπλιν στον «Άγιο Θωμά» στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του EuroCup.

Οι «πράσινες» πέτυχαν την 4η νίκη τους σε ισάριθμες αναμετρήσεις στη φετινή ευρωπαϊκή τους παρουσία ενώ πάνε με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο Σαββατιάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό στην αίθουσα 5 του Σ.Ε.Φ.

Κορυφαίες ήταν οι Αρίκα Κάρτερ και Έμιλυ Πότερ. Η Αμερικανίδα γκαρντ πέτυχε 20 πόντους, μάζεψε 4 ριμπάουντ και έδωσε 7 ασίστ. Όσον αφορά την Καναδή σέντερ πέτυχε 23 με 10/14 δίποντα και 3/3 βολές. Εξαιρετική παρουσία είχαν και οι Χαιριστανίδου με την Παυλοπούλου. Η Ελληνίδα φόργουορντ σημείωσε 10 πόντους ενώ η Ελληνίδα γκαρντ είχε 6 πόντους, 5 ριμπάουντ και άλλες 3 ασίστ.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην αναμέτρηση όντας πολύ άστοχες. Οι Πολωνές έβρισκαν σκορ από μέσα έχοντας ένα πολύ ισχνό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού. Κάρτερ και Παυλοπούλου έδωσαν «ανάσες» στην επίθεση του «τριφυλλιού». Η Πότερ με lay-up έδωσε προβάδισμα (11-9) στον Παναθηναϊκό περίπου 04:00 πριν βγει η περίοδος. Οι δύο ομάδες πήγαιναν κοντά στο σκορ έως ότου Χαιριστανίδου και Πότερ να δώσουν «αέρα» 6 πόντων στο «τριφύλλι». Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 17-13 καθώς οι Πολωνές ευστόχησαν στη τελευταία επίθεση τους.

Το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου βρήκε τις «πράσινες» να έχουν τον έλεγχο του ρυθμού δίχως να κινδυνεύουν από τις φιλοξενούμενες. Στη συνέχεια οι παίκτριες της κόουτς Καπογιάννη «έσφιξαν» την άμυνα, γεγονός που έφερε τον Παναθηναϊκό σε αρκετά σημαντική διαφορά. Ένα επιμέρους 8-0 έκανε το σκορ 25-15 μετά από εύστοχο δίποντο της Πότερ, η οποία αξιοποίησε την τελική πάσα της Αλεξανδρή. Με εξαίρεση ένα τρίποντο της Κλάουντεν το «τριφύλλι» συνέχισε να έχει το μομέντουμ της αναμέτρησης. Η Κάρτερ τρίποντο και η Σωτηρίου με lay-up εκτόξευσαν τη διαφορά στο +12 (30-18) περίπου 04:00 πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια. Η διαφορά έφτασε και στο +14 (33-19) έπειτα από νέο σουτ τριών πόντων της Κάρτερ. Η Λούμπλιν έκανε ένα μικρό σερί 2-6 στο τέλος και έτσι το ημίχρονο βρήκε τις «πράσινες» στο +10 (35-25) με τις Πότερ και Κάρτερ να ξεχωρίζουν με 11 και 8 πόντους αντίστοιχα.

Η ενέργεια και η διάθεση των «πρασίνων» ήταν στα ύψη και στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου. Ένα επιμέρους 6-0 πήγε τη διαφορά στους 16 (41-25) με τις Χαιριστανίδου και Πότερ να βρίσκουν τον στόχο. Αυτό το μοτίβο συνεχίστηκε με τον Παναθηναϊκό να μην κινδυνεύει σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Κάρτερ και Πότερ συνέχισαν από εκεί που έμειναν στο πρώτο ημίχρονο, η Παυλοπούλου ήταν άξια συμπαραστάτης τους και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στους πάγκους με το «τριφύλλι» να έχει προβάδισμα 12 πόντων (51-39).

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης δεν ήταν το καλύτερο δυνατό για τις «πράσινες». Η κόπωση έκανε την εμφάνιση της και αυτό οδήγησε τη Λούμπλιν να τρέξει ένα μικρό σερί 3-8 και να πλησιάσει στους 6 πόντους (53-47) περίπου 06:00 πριν λήξει η αναμέτρηση. Μετά το τάιμ άουτ της Ελένης Καπογιάννη η Αρίκα Κάρτερ με ένα πολύ μεγάλο τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 9 πόντους (56-47) δίνοντας πολύτιμη «ανάσα» στην επίθεση της ομάδας της. Η Κάρτερ με άλλους 5 συνεχόμενους πόντους οδήγησε εκ του ασφαλούς το «τριφύλλι» στην πολυπόθητη νίκη-πρόκριση. Η Στανάτσεβ όμως είχε διαφορετική άποψη και με μεγάλο τρίποντο έκανε το 61-57 προτού απαντήσει η Χαιριστανίδου με 2/2 βολές για το 63-57. Το ίδιο έπραξε και η Έμιλυ Πότερ κάνοντας το 65-57. Τα τελευταία δευτερόλεπτα δεν έκαναν κανέναν μας… σοφότερο. Η κόρνα της λήξης βρήκε τις «πράσινες» να επικρατούν με 67-59 και να τσεκάρουν την παρουσία τους στη νοκ-άουτ φάση.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 35-25, 51-39, 67-59