Το «φρούριο» έπεσε!

Ο Παναθηναϊκός ύστερα από ιδιαίτερα ευρύ χρονικό διάστημα και για πρώτη φορά στο φετινό πρωτάθλημα έφυγε «σκυμμένος» απ’ την Λεωφόρο Αλεξάνδαρας, καθώς οι «κυανέρυθροι» του Πανιωνίου επικράτησαν με 0-1. Η απογοήτευση κατακλύζει, οι φόβοι διευρύνονται, οι ελπίδες εξανεμίζονται. Γράφει ο Απόστολος Μιχαηλίδης.

Από μία μεγάλη φάση αμφότεροι οι σύλλογοι στο πρώτο ημίχρονο με τους φιλεξονουμένους στο 42 με εκφρασή τον  Σπιριντόνοβιτς, ο οποίος έκανε ατομική προσπάθεια και απείλησε, όμως ο Χουλτ έβαλε εγκαίρως την κόντρα και η μπάλα απομακρύνθηκε σε κόρνερ.

Το σύνολο του Ουζουνίδη απάντησε στις ευκαιρίες με στημένη φάση όταν ο Χουλτ εκτέλεσε φάουλ έξω απ’ την περιοχή, το οποίο ο Κότνικ απομάκρυνε με αυξημένο βαθμό δυσκολίας σε κόρνερ και κάπως έτσι η «λευκή ισοπαλία» σημάδεψε τις προσπάθειες των 22 ποδοσοφαιριστών στο πρώτο μισό της συνάντησης.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Εβρίτης τεχνικός των γηπεδούχων επιχείρησε να ανακατέψει την «τράπουλα», όμως έστω κι αν εισήγαγε στον αγώνα τους Ρέις και Χίλιεμαρκ, παρότι ο Παναθηναϊκός οργανώθηκε στο κέντρο, δεν μπόρεσε να αξιοποιήσει πρακτικά το εν λόγω στοιχείο, αφού έξω απ’ την περιοχή του Κότνικ σταματούσε κάθε αξιόλογη προσπάθεια.

Από σφάλμα του Ρέις κι ενώ διανύαμε το 73ο λεπτό της συνάντησης, ο Ντουρμισάι που είχε εισέλθει ως αλλαγή στον αγωνιστικό χώρο αποδείχτηκε «λίρα εκατό» για τον Μιχάλη Γρηγορίου, αφού εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον την ευκαιρία που του δόθηκε, αφού εντός της περιοχής νίκησε τον Διούδη δίνοντας προβάδισμα στους φιλοξενούμενους.

Ο Άλτμαν στο 76 είχε την τελευταία μεγάλη ευκαιρία, έτσι ώστε να αποτραπεί η ήττα στον τελευταίο εντός έδρας αγώνα για το 2017, αλλά ούτε αυτό έγινε εν τέλει, αφού η κεφαλιά του κατέληξε άουτ.

Έτσι οι πράσινοι έχοντας εν συνεχεία στους δύο εναπομείναντες γύρους να αντιμετωπίσουν εκτός έδρας ΠΑΟΚ και Ξάνθη, δεν μπορούν να αισιοδοξούν για το παραμικρό με τα πράγματα να κυλάνε (σχεδόν) κάθε φορά απ’ το κακό στο χειρότερο.

Πάντως, αν το τριφύλλι δεν πάρει βαθμούς στις προαναφερθείσες δύο ακόλουθες συναντήσεις που θα έχει, τότε με έναν δεύτερο γύρο που έχει άπειρα ερωτηματικά (ποιοι θα μείνουν, ποιοι θα αποχωρήσουν, τι μορφή θα έχει πάρει η ομάδα;) το «σκοτάδι» και οι φόβοι να επικρατήσουν οι χειρότεροι εφιάλτες, ενδεχομένως θα βρίσκεται προ των πυλών.

Προς το παρόν, κάτω τα κεφάλια και συνέχεια της προσπάθειας. Δεν μένει τίποτα άλλο να γίνει, ούτε χρειάζονται παραπάνω λόγια. Τα πράγματα είναι λίαν ξεκάθαρα, όπως και το τι πρέπει να συμβεί από τούδε και στο εξής. Τώρα, το αν τα δεδομένα που χρειάζονται θα υλοποιηθούν ή όχι, μένει μόνο να το δούμε επί του πρακτέου, καθώς προσωπικά νομίζω πως δεν χρειάζονται άλλες θεωρίες.

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos