Το ιστορικό πρωτάθλημα του 1952

Το δεύτερο πρωτάθλημα στην ιστορία του στη κολύμβηση γιόρτασε σαν σήμερα ο Παναθηναϊκός το 1952 στην πισίνα του Ζαππείου και ο Σύλλογος δεν λησμονεί την συγκεκριμένη στιγμή.

Τα «πράσινα» δελφίνια ήταν γρήγορα και κατέκτησαν πολλές πρωτιές καταφέρνοντας να πάρουν και πολλά  μετάλλια.

Το «τριφύλλι» σήκωσε την σημαία ψηλά και  ο τίτλος γιορτάστηκε έξαλλα με χιλιάδες «αιώνια πιστούς» που είχαν κάνει μια μοναδική κερκίδα. Μάλιστα υπήρχε και ένα τεράστιο πανό που έγραφε «Παναθηναϊκός , πρωταθλητής και στη κολύμβηση».

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι κολυμβητές και οι κολυμβήτριες  από την …Λεωφόρο ήταν εντυπωσιακοί και άφησαν πολλά μέτρα πίσω τους αντιπάλους τους.  Ο «πράσινος» αθλητής που έκλεψε την παράσταση σε αυτούς τους αγώνες ήταν ο Γιούρι Σιδόροφ ο οποίος ήταν πρωταθλητής στα 400 μέτρα ελεύθερο.

Στην τελική βαθμολογία οι «τριφυλλοφόροι» ήταν πρώτοι με 180 βαθμούς και στην δεύτερη θέση  ακολούθησε το Παλαιό Φάληρο με 121 βαθμούς ενώ τρίτος ήταν ο ΝΟ Πατρών με 113.  Στη τέταρτη θέση ήταν ο Εθνικός με 75 βαθμούς και πέμπτος ο Ολυμπιακός με 73,5 βαθμούς.

Αξιοσημείωτες ήταν οι ακόλουθες επιδόσεις: Μαρκομιχελάκης 3ος 100μ. ελεύθερο, Β. Λαμπρινού 1η 400μ. ελεύθερο, 3η 100μ. ελεύθερο, Σιδόροφ 1ος 400μ.ελεύθερο , 2ος 1500μ. ελεύθερο, 4ος 100μ. ελεύθερο  Σούση 3η 100μ. ύπτιο, Αναλυτή 5η 100μ. ύπτιο, Φόρτης 4ος 400μ. ελεύθερο. Ορφανός 4ος 100μ. ύπτιο, Ζαμαφτά 5η 100μ. ελεύθερο, Κασιδόκωστας 2ος 200μ. πρόσθιο και Φίλιας 2ος 4Χ200