Το κάστρο έπεσε… αλλά η ζωή συνεχίζεται!

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την πρώτη του ήττα στο ΟΑΚΑ στην κανονική διάρκεια με 70-75 από την ΤΣΣΚΑ.

Στο ”καμίνι” του ΟΑΚΑ, αναμετρήθηκαν ο Παναθηναϊκός και η ΤΣΣΚΑ Μόσχας στα πλαίσια της 19ης αγωνιστικής της Euroleague.

Στην είσοδο του Δημήτρη Ιτούδη, το ΟΑΚΑ του χάρισε ένα θερμό χειροκρότημα, ενώ όταν μπήκε στο γήπεδο ο Τσάβι Πασκουάλ γνώρισε την αποθέωση.

Οι ”πράσινοι”, έχοντας την συμπαράσταση 20,000 οπαδών τους που δημιούργησαν φανταστική ατμόσφαιρα από την έναρξη του παιχνιδιού, ξεκίνησαν με: Σίνγκλετον, Ρίβερς, Γκέιμπριελ, Καλάθης, Αντετοκούνμπο

Από την άλλη η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε με τους: Ντε Κολό, Κλάιμπερν, Χίγκινς, Κουρμπάνοφ, Χάινς.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο με 4 γρήγορους πόντους οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο 7-2, όμως η ΤΣΣΚΑ ισορρόπησε άμεσα για το 7-6. Ο Σίνγκλετον με 2/2 βολές, αφού είχε σκοράρει και ένα τρίποντο πριν, έκανε το 9-6, ενώ ο Γκιστ, με το που μπήκε στο παιχνίδι, χρεώθηκε το πρώτο του φάουλ. Ο Αντετοκούνμπο σκόραρε 1/2 βολές για το 10-6, ενώ το φάουλ που χρεώθηκε στον Καλάθη κρίνεται τουλάχιστον αστείο. Ο Χάινς μείωσε σε 10-8, αλλά Καλάθης και Αντετοκούνμπο χάρισαν άλλη μια εντυπωσιακή φάση που κατέληξε σε κάρφωμα για το 12-8. Ο Χίγκινς με σουτ από τα 4 μέτρα σκόραρε για το 12-10, όμως ο Σίνγκλετον σκόραρε από άλλη μία ασίστ του Καλάθη. Πριν το πρώτο time-out, ο Χάινς κέρδισε άλλο ένα φάουλ που έφερε δυσφορία στον κόσμο στο ΟΑΚΑ.

Μία απίθανη ασίστ του Καλάθη κατέληξε σε καλάθι του Αντετοκούνμπο, όμως ο Χάινς μείωσε σε 16-12.  Ο Ροντρίγκεθ έβαλε ένα πολύ δύσκολο τρίποντο για το -1 της ΤΣΣΚΑ, όμως ο Παππάς έβαλε ένα καλάθι της σπεσιαλιτέ του για το 18-15. Ένα κλέψιμο του Γκιστ οδήγησε στους πρώτους 2 πόντους του Νικ Καλάθη, ενώ η ΤΣΣΚΑ αστόχησε στην τελευταία επίθεση για το 20-15 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΤΣΣΚΑ έκανε ένα γρήγορο 0-4, όμως ο Όγκαστ κάρφωσε θεαματικά για το 22-19. Ο Όγκαστ πήγε για το κάρφωμα της βραδιάς, κέρδισε όμως το φάουλ και ανάγκασε τον Ιτούδη να καλέσει time-out. Αστόχησε και στις 2 βολές, όμως ένα φάουλ καθαρό πάνω στον Γκιστ δε δόθηκε και η ΤΣΣΚΑ στη συνέχεια μείωσε σε 22-21. Ο Παππάς έκανε εντυπωσιακό κλέψιμο και κέρδισε το 4ο ομαδικό της ΤΣΣΚΑ, όμως η λάθος πάσα του Ντένμον έδωσε την κατοχή στους Ρώσους και το πρώτο της προβάδισμα με 22-23, ενώ ο Κλάιμπερν έκανε το 22-25.

Ο Γκιστ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, κέρδισε το φάουλ και έβαλε και το καλάθι ισοφαρίζοντας σε 25-25. Η ΤΣΣΚΑ μετά από επιθετικό ριμπάουντ βρήκε 2 εύκολους πόντους για το 25-27, ενώ άλλο ένα φάουλ δεν δόθηκε στον Ντένμον στη λήξη της επίθεσης. Άλλο ένα alley-oop Καλάθη-Αντετοκούνμπο οδήγησε το παιχνίδι σε άλλη μια ισοπαλία (27-27), πριν ξανακαλέσει time-out ο Δημήτρης Ιτούδης.

Ο Ροντρίγκεθ έκανε το 27-29 με δύσκολο σουτ, ενώ ο Ρίβερς έχασε άλλο ένα σουτ τριών πόντων, αλλά και 2 καλάθια εξ΄επαφής, δείχνοντας ότι περνάει τραγικό φεγγάρι. Ο Χάντερ σκόραρε για το 27-31 και ο Πασκουάλ κάλεσε time-out, φωνάζοντας στους παίκτες του για το φάουλ που δεν έκαναν. Στο time-out, αποθεώθηκε ο Ρίβερς απ’ όλο το γήπεδο. Η σωστή επίθεση που σχεδιάστηκε στο ημίχρονο οδήγησε σε βολές του Γκιστ, ο οποίος σκόραρε και στις 2 βολές για το 29-31 του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός δείχνει να ελέγχει τον ρυθμό του παιχνιδιού στο πρώτο ημίχρονο, αλλά οι μόλις 9 πόντοι ενεργητικό στο δεύτερο δεκάλεπτο οδήγησαμ την ΤΣΣΚΑ στο +2 του πρώτου ημιχρόνου. Πρώτος σκόρερ ο Αντετοκούνμπο με 11 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με καλάθι του Νικ και τρίποντο του Σέρχι. Όμως οι 5 πόντοι του Ρίβερς έφεραν το ματς στην ισοπαλία (36-36), ενώ η τάπα του Θανάση οδήγησε στο αντιαθλητικό του Σέρχι (2/2 βολές ) και στο τρίποντο του Νικ (και αυτός αρκετά άστοχος ως τώρα) για το 41-36 και την έκρηξη του ΟΑΚΑ. Άλλη μία τάπα του Θανάση οδήγησε σε κάρφωμα του ίδιου και μετά ο Ρίβερς με άλλο ένα τρίποντο έκανε το +10 (46-36) ! Το τρίτο φάουλ του Σίνγκλετον δημιούργησε πρόβλημα στον Τσάβι Πασκουάλ και στη θέση του μπήκε άμεσα ο Γκάμπριελ.

Ο Ροντρίγκεθ μείωσε στους 8 με δύσκολο καλάθι μετά από ολιγόλεπτη διακοπή για έλεγχο της προηγούμενης φάσης από τους διαιτητές, ενώ ένα τρίποντο του ίδιου στον αιφνιδιασμό έκανε το 46-41. Είναι φανερό ότι η διακοπή επηρέασε τους πράσινους, ενώ θα έπρεπε να δοθεί αντιαθλητικό χτύπημα του Αντόνοφ πάνω στον Σίνγκλετον. Ο Πασκουάλ κάλεσε άμεσα time-out.

Ο Καλάθης μετά από επιθετικό ριμπάουντ έκανε το 48-41 και μία εκπληκτική άμυνα του Παναθηναϊκού έδωσε την κατοχή στον Παναθηναϊκό, όμως ο Χίγκινς στη συνέχεια διαμόρφωσε το 48-44, ενώ ο Ντε Κολό έκανε το 48-46. Ο Καλάθης μετά από επιθετικό ριμπάουντ του Γκάμπριελ κέρδισε τις 2 βολές ( έξω η πρώτη, μέσα η δεύτερη) , ενώ ο Βουγιούκας στην επόμενη φάση δέχτηκε εύκολα την τάπα από τον Χάινς χάνοντας την ευκαιρία, ενώ ο Ντε Κολό ισοφάρισε σε 49-49. Ο Παππάς με μεγάλο καλάθι έκανε το 51-49 όμως ο Χάινς ισοφάρισε για το 51-51 του τρίτου δεκαλέπτου.

Το τεταρτο δεκάλεπτο ξεκινησε με καλαθι του Κλάιμπερν όμως ο Παππας με τη 1 βολη της τεχνικης που δοθηκε στην ΤΣΣΚΑ και ο Γκάμπριελ έκανε το 54-53. Με δύο καλάθια εκατέρωθεν έγινε το 58-57 και με 7 λεπτά για τη λήξη το παιχνίδι έμοιαζε να κρέμεται από μια κλωστή.  Ο Ροντρίγκεθ έβαλε πάλι ένα πολύ δύσκολο καλάθι και ο Παππάς έκανε λάθος πάσα, ζητώντας φάουλ στην προσπάθεια του. Ένα τυχερό καλάθι του Χίγκινς έκανε το 58-61, όμως ο Παππάς μείωσε στον πόντο μετά από καλή άμυνα. Ο Θανάσης έκανε φοβερή τάπα στον Χάινς, όμως οι διαιτητές ανακάλυψαν φάουλ και 2 βολές ( έβαλε τη μία). Ο Γκιστ έχασε το καλάθι και η ΤΣΣΚΑ έδειχνε να πατάει γερά στο ΟΑΚΑ.

Ένα φάουλ που κερδισε ο Χίγκινς οδήγησε στο 60-63, ενώ ο ίδιος έκανε το 60-65 μετά από λάθος του Παππά. Ο Καλάθης με τρίποντο μείωσε στους 2 ξυπνώντας το ΟΑΚΑ, όμως ο Ντε Κολό με τρίποντο στη λήξη της επίθεσης έκανε το 63-68. Ένα ακόμα τρίποντο του Χίγκινς έκανε το 63-71 και ανάγκασε τον Πασκουάλ να καλέσει time-out. Η πρώτη ήττα φαινόταν κοντά για το ”τριφύλλι”. Ένα τρίποντο του Ρίβερς έκανε το 66-71 και ο Ιτούδης κάλεσε άμεσα time out.

Ο Καλάθης έπαιξε καλή άμυνα στον Ντε Κολο και ο Παππάς κέρδισε έξυπνα το φάουλ για τις 3 βολές από τον Χίγκινς, με ακριβώς 2 λεπτά για τη λήξη της αναμέτρησης. Ευστόχησε και στις 3 για το 69-71. Ο Παππάς έκανε τραγική επιλογή που οδήγησε στο άστοχο τρίποντο του Ρίβερς όμως ο Ροντρίγκες ευστόχησε σε ένα τρελό τρίποντο για το 69-74. Πραγματικά τρελό σουτ. Ο Γκιστ ευστόχησε στη δεύτερη βολή από το φάουλ που κέρδισε (70-74) και ο Ιτούδης κάλεσε τάιμ άουτ. Παραλίγο η ΤΣΣΚΑ να κάνει 5 δευτερόλεπτα στην επαναφορά, αλλά ο Ροντρίγκεθ έσωσε την κατοχή και κέρδισε 2 βολές (έξω η πρώτη, μέσα η δεύτερη). Ο Καλάθης έχασε ένα εύκολο καλάθι και το παιχνίδι έληξε με 70-75.

Ο Παναθηναϊκός έχασε πρώτη φορά εντός έδρας, γνωρίζοντας τη δεύτερη ήττα του σε 3 μέρες, και αυτή για 5 πόντους. Σειρά έχει η Ζαλγκίρις την επόμενη Πέμπτη στο ΟΑΚΑ.