Το «πράσινο» τρένο δεν έκανε στάση ούτε στη Θεσσαλία

Ο ασταμάτητος για το 2021 Παναθηναϊκός, πέρασε νικηφόρα και από την έδρα του Βόλου, επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 2-0, με σκόρερ τους Καμπετσή στο 42′ και Ιωαννίδη στο 65′. Οι «πράσινοι» πλέον, περιμένουν τους «δικέφαλους» για να δουν αν μείωσαν τη διαφορά, από τις θέσεις που οδηγούν σε ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Ο κάκιστος σε περίπου όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού Παναθηναϊκός, με εξαίρεση κάποια μικρά διαστήματα, είχε για ακόμη ένα παιχνίδι «ατσάλινη» άμυνα (και λίγο τύχη) και όντας αποτελεσματικός στην επίθεση, έδειξε πως ακόμη και αν δεν παίζει αρεστό ποδόσφαιρο, ακόμη και αν αντιμετωπίζει αριθμητικό μειονέκτημα για περίπου σαράντα λεπτά, έχει μάθει να κερδίζει. Έτσι, το «τριφύλλι» πέτυχε την πέμπτη του διαδοχική νίκη και όγδοη στα τελευταία δέκα παιχνίδια, κρατώντας παράλληλα το μηδέν στην άμυνα για έκτη σερί αναμέτρηση.

Το ματς:

Σε ένα «άχαρο» πρώτο δεκαπεντάλεπτο, οι Θεσσαλοί είχαν τον έλεγχο του αγώνα, πιέζοντας ψηλά την άμυνα του Παναθηναϊκού. Πάτησαν αρκετές φορές την «πράσινη» περιοχή, κερδίζοντας και τρία κόρνερ, χωρίς όμως να καταφέρουν να σημειώσουν κάποια αξιόλογη ευκαιρία. Μέχρι και το 17ο λεπτό.

Σε εκείνο το σημείο, μία σέντρα-σουτ του Φεράρι από τα αριστερά κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Διούδη, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Μπαρτόλο μετά από μία συρτή μπαλιά, έστειλα την μπάλα λίγο εκατοστά πιο δίπλο από το δεξί δοκάρι του Παναθηναϊκού, άουτ.

Στο 23′ ήρθε μία αναγκαστική αλλαγή για το Βόλο, με τον Μπαριέντος να αντικαθιστά τον τραυματία Ντεντάκη, κάτι το οποίο όπως φάνηκε, αποσυντόνισε την άμυνα του Βόλου. Στην αμέσως επόμενη φάση, ο Παναθηναϊκός σημείωσε την πρώτη του τελική στο ματς, με την κεφαλιά του Ιωαννίδη μέσα από την μεγάλη περιοχή να καταλήγει άουτ.

Έκτοτε το παιχνίδι για περίπου ένα τέταρτο δεν είχε την ίδια ένταση, με τον Παναθηναϊκό να εκμεταλλεύεται την καθίζηση του Βόλου, να παίρνει κάποια μέτρα στο γήπεδο και να φτάνει στο γκολ στο 42ο λεπτό με τον Καμπετσή. Ο νεαρός επιθετικός πήρε το «ριμπάουντ» μετά από τη κεφαλιά του Μαουρίσιο, την οποία απέκρουσε ο Κλέιμαν σε πρώτο χρόνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Άνχελ Λόπεθ, μπήκαν το ίδιο «ψυχωμένοι» στον αγωνιστικό χώρο όπως και στο πρώτο μέρος, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 51′, όταν σε αντεπίθεση που πραγματοποίησαν, ο τελικός αποδέκτης Κιάκος, έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

Στο 55′ σε μία φάση που θα συζητηθεί, ο Χουανκάρ έσπρωξε τον Γκρίλο πάνω στην πλάγια γραμμή και ο διαιτητής , βγάζοντας αρχικά κίτρινη στον Ισπανό, άλλαξε την απόφαση του μετά από χρήση VAR και έδειξε την κόκκινη κάρτα στον αριστερό οπισθοφύλακα του «τριφυλλιού», αφήνοντας το με δέκα παίκτες.

Αυτό όμως δεν πτόησε τους «πράσινους», οι οποίοι δέκα λεπτά αργότερα, πέτυχαν και δεύτερο τέρμα με τον Ιωαννίδη, έπειτα από υποδειγματική αντεπίθεση που ξεκίνησε από τον Μαουρίσιο, συνεχίστηκε από τον Αϊτόρ, με τον Ισπανό να δίνει την τελική πάσα στον 21χρονο επιθετικό, με τον ίδιο να πλασάρει εξαιρετικά απέναντι στον Κλέιμαν.

Η αποβολή «έσφιξε» ακόμη περισσότερο την άμυνα του Παναθηναϊκού, η οποία δεν επέτρεψε στον Βόλο να δημιουργήσει άλλη τελική για τα εναπομείναντα 25 λεπτά, πέρα από ένα μακρινό σουτ του Τζοκάνη στο 82′ που κατέληξε στην αγκαλιά του Διούδη και ακόμη ένα του Ριένστρα στο 88′ το οποίοι εξουδετέρωσε ο 28χρονος κίπερ σε κόρνερ. Οι «πράσινοι» ροκάνισαν τα λεπτά που απέμειναν και έφτασαν στο επιθυμητό αποτέλεσμα, παίζοντας κακό, αλλά αποτελεσματικό ποδόσφαιρο.

Επόμενη αναμέτρηση: Παναθηναϊκός – Λαμία (30/01, 19:30)