Το τελευταίο «διπλό» στην Κρήτη (Vid)

Ο ΟΦΗ φιλοξενεί τον Παναθηναϊκό στο «Θ. Βαρδινογιάννης» (21:00), σε ένα γήπεδο στο οποίο οι «πράσινοι» έχουν να… γευτούν τη χαρά της νίκης επτά χρόνια.

Η τελευταία νίκη του «τριφυλλιού» στο Ηράκλειο ήταν στις 15 Φεβρουαρίου 2015, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 3-2.

Ο Καρέλης άνοιξε το σκορ πολύ νωρίς στο παιχνίδι (2′), με τον ΟΦΗ να ισοφαρίζει στο 26ο λεπτό με ένα εξαιρετικό φάουλ του Μονιάκη. Οι Κρητικοί ανέτρεψαν το σκορ λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου (44′), με ένα -αμφισβητούμενο- πέναλτι που εκτέλεσε ο Μερεμπασβίλι.

Με τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (49′), ο Ντάνιελ Πράνιτς έπιασε ένα τρομερό μακρινό σουτ και έφερε το παιχνίδι στα ίσια (2-2). Το τελικό 2-3 διαμόρφωσε ο Νίκος Καρέλης με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 75ο λεπτό.