Τον χαβά του ο Παναθηναϊκός, νέο διπλό στο Μόναχο!

Συνεχίζοντας τις ελπιδοφόρες εμφανίσεις ο Παναθηναϊκός άλωσε και το Μόναχο νικώντας με 75-87 την Μπάγερν!

Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε το ματς με τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη!

Το ματς ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκει τα απαραίτητα σουτ ώστε να «ζεσταθεί». Παρόλα αυτά οι παίκτες της Μπάγερν δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και ανέτρεψαν γρήγορα την κατάσταση με πρωταγωνιστή τον Γκρεγκ Μονρό. Οι Γερμανοί συνέχισαν σε ίδιο ρυθμό για όλο το δεκάλεπτο με τον Παναθηναϊκό να παρουσιάζεται κακός σε σχέση με τον αγώνα στο Κάουνας και στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε στο -8 (24-16).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να αλλάζει εικόνα και με ένα δικό του σερί να κόβει την διαφορά στην μέση έχοντας ως πρωταγωνιστή τον Ταϊρίς Ράις. Το ματς συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με τον Παναθηναϊκό να μένει σε απόσταση αναπνοής αλλά να μην προσπερνά στο σκορ την Μπάγερν παρά την μεγάλη βελτίωσή του στο αμυντικό κομμάτι. Στο τέλος του δεκαλέπτου όμως οι παίκτες του Βόβορα ανέτρεψαν την κατάσταση με τον Φριντέτ να ξεχωρίζει και πήγαν στα αποδυτήρια όντες έναν πόντο μπροστά (35-36).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να μπαίνει αποφασισμένος για να φύγει με το διπλό από την πρωτεύουσα της Βαυβαρίας. Τα τρίποντα των Παπαπέτρου, Τόμας και Καλάθη έφεραν για πρώτη φορά τους νταμπλούχους μπροστά με διψήφια διαφορά. Η άμυνα ήταν μπετόν αρμέ και στην επίθεση η κυριαρχία του Παναθηναϊκού ήταν ξεκάθαρη. Ο ρυθμός παρέμεινε ίδιος και ο Παναθηναϊκός μεγάλωσε ακόμα περισσότερο την διαφορα φτάνοντας και το +19. Η Μπάγερν αντέδρασε όπως ήταν λογικό αντέδρασε και με ένα 7-0 μείωσε στους 12 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο άρχισε με την Μπάγερν να μπαίνει δυνατά κατεβάζοντας μετά από ώρα την διαφορά σε μονοψήφιο νούμερο όμως ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και επανήλθε κλείνοντας τους διαδρόμους στην άμυνα και «σκοτώνοντας» τους Γερμανούς με απανωτά τρίποντα. Με 4:21 για την τέλος του ματς ο Παναθηναϊκός ήταν στο +14 και το ματς είχε ουσιαστικά τελειώσει. Οι παίκτες του Βόβορα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το τέλος και έκανε το δεύτερο σερί διπλό του με 75-87!