Τριάρα ο Παναθηναϊκός Β’ στο ντεμπούτο του ΒάθκεΘ στον πάγκο

Ο Παναθηναϊκός Β’ κέρδισε 3-1 τον Ο.Φ Ιεράπετρας σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 11η αγωνιστική της Super League 2, παίρνοντας την πρώτη του νίκη στο 2022 στο ντεμπούτο του Χαβιέρ Βάθκεθ στον πάγκο.

Οι «πράσινοι» είχαν την κατοχή της μπάλας στο ξεκίνημα, προσπάθησαν να παίξουν γρήγορο και συνδυαστικό ποδόσφαιρο, ψάχνοντας άμεσα την πάσα στον κενό χώρο, απέναντι σε μια καλά οργανωμένη άμυνα.

Ο Τορίμπιο πρόλαβε τον Κρυπαράκο και έδιωξε σε κόρνερ μια ωραία κάθετη πάσα του Θεοχάρη στο 13’, που θα έβγαζε τον συμπαίκτη του τετ α τετ με τον Καραγκιόζη.

Πέντε λεπτά μετά, από μια ακόμα οργανωμένη επίθεση, ο Κρυπαράκος πάτησε περιοχή, αλλά το σουτ του ήταν αδύναμο και ο Καραγκιόζης μπλόκαρε εύκολα την μπάλα.

Ο Παναθηναϊκός Β’ πήρε το προβάδισμα τελικά στο 22’, μετά από ωραίο γύρισμα του Τουρκοχωρίτη από δεξιά, με τον Αθανασακόπουλο να σουτάρει με δύναμη από το ύψος του πέναλτι, σημειώνοντας το 1-0.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο, μάλιστα, έχασε διπλή ευκαιρία για να διευρύνει το προβάδισμά του, στο 26ο λεπτό. Αρχικά με τον Αθανασακόπουλο -την προσπάθεια του οποίου απέκρουσε εντυπωσιακά ο Καραγκιόζης- και στη συνέχεια με το σουτ του Μαρτίνη, που κόντραρε.

Κόντρα στη ροή του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι σε ανατροπή του Αντερέγκεν από τον Τουρκοχωρίτη, στην αμέσως επόμενη φάση. Ο Μεσιδόρο ανέλαβε την εκτέλεσή του, ωστόσο ο Χριστογεώργος έπεσε σωστά αριστερά και απέκρουσε, διατηρώντας το 1-0, στο 28’.

Το «τριφύλλι» σκόραρε και δεύτερη φορά, στο 33ο λεπτό, όταν Τσιριγώτης γύρισε την μπάλα στον Αθανασακόπολο, ο οποίος με πολύ ωραίο σουτ με το αριστερό έστειλε την μπάλα στην εστία του ανήμπορου να αντιδράσει Καραγκιόζη, για το 2-0.

Ο Ο.Φ. Ιεράπετρας απείλησε για πρώτη φορά στο 39’, με τον Βουό να σουτάρει λίγο έξω από τη μικρή περιοχή, αλλά τον Μαρτίνη να βάζει την κόντρα, διώχνοντας έγκαιρα.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Κρήτης κατάφερε να κρατήσει περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή της, χωρίς όμως να προβληματίσει ιδιαίτερα τον Χριστογεώργο.

Ο Νεκούλ προσπάθησε να τον νικήσει, κάνοντας ένα εντυπωσιακό ψηλοκρεμαστό σουτ στο 53ο λεπτό, με τον γκολκίπερ του Παναθηναϊκού Β’, ωστόσο, να διώχνει σε κόρνερ.

Με τους παίκτες του Χαβιέρ Βάθκεθ να κάνουν διαχείριση ενόψει και του κυριακάτικου αγώνα κόντρα στον Λεβαδειακό, η επόμενη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 61’, με την συνεργασία των Αγιούμπ-Τσιριγώτη και το συρτό διαγώνιο σουτ του δεύτερου να περνάει ελάχιστα άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μια ακόμα καλή στιγμή στο 67’, με το σουτ του Νεκούλ να σταματάει στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χριστογεώργου.

Ωστόσο, δύο λεπτά μετά, από ωραία πάσα του Μπιλάλ, ο Τσιριγώτης πήρε την μπάλα, πέρασε τον Καραγκιόζη και σε κενή εστία έκανε το 3-0 για τον Παναθηναϊκό Β’.

Τελικά, ο Ο.Φ. Ιεράπετρας μείωσε το σκορ, καθώς από το γύρισμα του Νεκούλ από τα δεξιά, στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα ο Ρόμπι την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του, στο 72ο λεπτό.

Μια κεφαλιά του ίδιου παίκτη ανάγκασε τον Καραγκιόζη σε εντυπωσιακή επέμβαση τέσσερα λεπτά αργότερα, ενώ ένα σουτ του Ντι Λορέντζο από το ύψος της μεγάλης περιοχής στο 79’, σταμάτησε στο αριστερό δοκάρι του Χριστογεώργου.

Ο Τσιριγώτης στο 82’ αλλά και οι Μπιλάλ -εις διπλούν μάλιστα- και Φρόκου πέντε λεπτά αργότερα, είδαν τον Καραγκιόζη να τους λέει «όχι», διατηρώντας το σκορ στα επίπεδα του 3-1.

Παναθηναϊκός Β: Χριστογεώργος, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Αντωνίου, Μαρτίνης (43’ Κούτσιας), Θεοχάρης, Αγιούμπ (68’ Ηλιάδης), Κρυπαράκος (68’ Μπιλάλ), Αθανασακόπουλος, Σαρδέλης (83’ Φρόκου), Τσιριγώτης.

Ο.Φ. Ιεράπετρας: Καραγκιόζης, Ψάνης, Ντι Λορέντζο, Κάρδαρης, Τορίμπιο (79’ Κοντοές), Βουό, Μεσιδόρο, Λεμονής, Μπενίτεθ (79’ Ζησης), Αντερέγκεν (89’ Καζό), Νεκούλ.