Υγιεινός περίπατος στην Νέα Σμύρνη για τον Παναθηναϊκό!

Ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στη Νέα Σμύρνη από τον Πανιώνιο για την 5η αγωνιστική της Basket League. Οι «πράσινοι» όντας εξαιρετικοί στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφεραν να καθαρίσουν το ματς και να κερδίσουν με 66-89 κάνοντας το 5-0 στο πρωτάθλημα.

Το παιχνίδι στη Νέα Σμύρνη ήταν ιδιαίτερο, καθώς ο Πανιώνιος θα έπαιζε για πρώτη φορά φέτος στο πρωτάθλημα με τον κόσμο του και από την άλλη πλευρά, ο Παναθηναϊκός θα κατέβαινε στο ματς, έχοντας παιχνίδι με τον Ολυμπιακό πριν 48 ώρες και έχοντας μπροστά του άλλα δύο σε μικρό διάστημα για την Euroleague. Παρ’ όλα αυτά οι «πράσινοι» δεν πτοήθηκαν από τις δύσκολες συνθήκες και ούτε από την απουσία του Κρις Σίνγκλετον που αποφασίστηκε να προφυλαχτεί λόγω του προβλήματος που είχε και όντας καλύτεροι κέρδισαν εύκολα τον αδύναμο Πανιώνιο.

Ο Παναθηναϊκός ήταν από την αρχή του αγώνα έως και το τέλος του καλύτερος από τον Πανιώνιο και αποφασισμένος να καθαρίσει από νωρίς το ματς. Οι «πράσινοι» έπαιζαν εξαιρετικά στην επίθεση στο πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο κατάφεραν να μπλοκάρουν και επιθετικά τον Πανιώνιο με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 22 πόντους και να μην μπορεί να μειωθεί. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε μια σπουδαία νίκη, κάνοντας το 5-0 και πλέον στρέφει την προσοχή του στην Euroleague για τη δύσκολη συνέχεια. Τέλος, αγωνιστικά αυτοί που ξεχώρισαν ήταν οι Μάρκους Ντένμον (21 πόντους), Καλάθης (13 πόντους), Θανάσης (11 πόντους) και Όγκαστ (9 πόντους).

Το ματς

Α’ Δεκάλεπτο

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Πανιώνιο να μπαίνει πιο δυνατά από τον Παναθηναϊκό. Κυρίως με τον Μίχαλο και τον Σακελαρίου οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τα 6,75 και ήταν μπροστά στο σκορ. Ωστόσο η πορεία δεν ήταν ανάλογη, διότι ο Παναθηναϊκός βρήκε απάντηση και πέρασε μπροστά με διαφορά έντεκα πόντων (11-22).

Γενικότερα ο Πανιώνιος ρίσκαρε με πολλά τρίποντα και καθόλου παιχνίδι στο low post, ενώ στην άμυνα έδινε χώρους στον αντίπαλο, καθώς δεν ήθελε να δώσει το τρίποντο. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλευόταν όλες τις αδυναμίες του Πανιωνίου και με ασφυκτική πίεση αμυντικά και αποτελεσματικότητα επιθετικά, έλεγχε τον ρυθμό του παιχνιδιού με κύριους εκφραστές των επιθέσεων τους Ντένμον, Όγκαστ.

Οι «πράσινοι» από τη στιγμή που πέρασαν μπροστά στο σκορ, έλεγχαν απόλυτα το ματς και δεν έδωσαν σε καμία περίπτωση στον Πανιώνιο τη δυνατότητα να επιστρέψει στο ματς. Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Ντένμον (13 πόντους), με εξαιρετική πίεση πάνω στην μπάλα και εξαιρετικά ποσοστά στα δίποντα και στα τρίποντα οι φιλοξενούμενοι πήγαν στον πάγκο με σκορ (14-32).

Β’ Δεκάλεπτο

Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα σερί 5-0 μείωσε τη διαφορά στους 13 πόντους (19-32). Όμως το συγκεκριμένο σερί φρόντισε μ’ ένα follow να κόψει ο Βουγιούκας με τον τέταρτο συνολικά πόντο του. Βέβαια ο Πανιώνιος δεν πτοήθηκε απ’ αυτό και συνέχισε να ψαλιδίζει όσο μπορούσε τη διαφορά. Αυτό κυρίως έγινε διότι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την άμυνά της και σταμάτησαν να επιτίθενται μόνο με τρίποντα αλλά μοίραζαν τις επιθέσεις τους.

Ήταν φανερό ότι ο Πανιώνιος είχε βρει ρυθμό και είχε περισσότερη αυτοπεποίθηση στις ενέργειες του. Έτσι, μείωσε τη διαφορά στους 9 πόντους (34-43) κι έβαλε τον Παναθηναϊκό σε εγρήγορση. Οι φιλοξενούμενοι πιεζόντουσαν αρκετά στο μεγαλύτερο μέρος του δευτέρου δεκαλέπτου, ωστόσο είτε με τον Παππά, είτε με τον Όγκαστ, έβρισκαν λύσεις για να κρατούν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων. Έτσι, βγήκε αντίδραση και ο Παναθηναϊκός αύξησε και πάλι τη διαφορά, πηγαίνοντάς την στους 15 πόντους (34-49).

Από τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός πήγε τη διαφορά στους 15 πόντους, θα λέγαμε ουσιαστικά ότι έκοψε το ρυθμό του Πανιωνίου και έλεγχε το ματς. Είχε σταθερό προβάδισμα και μάλιστα διψήφια διαφορά πόντων. Με λίγα λόγια το τριφύλλι έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει μέσα στο παρκέ και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων (37-52). Τέλος, απόλυτοι πρωταγωνιστές του πρώτου μέρος οι Ντένμον (13 πόντους, 4-6 FG) και Όγκαστ (9 πόντους, 4-5 FG).

Γ’ Δεκάλεπτο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να είναι εξαιρετικός σε εναρκτήριο λάκτισμα. Οι «πράσινοι» έτρεξαν αρχικά ένα σερί 11-2 (44-61) και έλεγχαν απόλυτα το ρυθμό του παιχνιδιού. Μάλιστα η άμυνα των παικτών του Πασκουάλ ήταν τόσο αποτελεσματική που είδαμε δύο φοβερές τάπες από Θανάση και Γκιστ στα πρώτα δύο λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός ανέβασε τη διαφορά του στο σκορ στο μέγιστο επίπεδο της, δηλαδή στους 18 πόντους (46-64).

Το επιθετικό ρεπερτόριο του Παναθηναϊκού ήταν τα σουτ τριών πόντων και με εμπνευστή τον Νικ Καλάθη στο δεύτερο μέρος, ο οποίος έφτασε τους 13 πόντους, εκτόξευσε τη διαφορά στους 20 πόντους και πραγματικά πάγωσε τον Πανιώνιο, ο οποίος δεν μπορούσε να βρει λύσεις για να επιστρέψει στο ματς. Ξεκάθαρα οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο ήταν πιο αποτελεσματικοί από τα προηγούμενα δύο, τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Βέβαια οι «πράσινοι» φρόντισα να προσφέρουν και θέαμα, κυρίως με τον Θανάση που προχώρησε δύο απίστευτα καρφώματα και κρατούσε τη διαφορά στους 20 πόντους.

Γενικότερα ο Θανάσης είχε το απόλυτα πλεονέκτημα στο «4», καθώς δεν είχε αντίπαλο να τον μαρκάρει και ο Πασκουάλ χτύπησε εκεί και βρήκε εύκολους πόντους. Δεν είναι τυχαίο ότι ο Θανάσης έφτασε τους 7 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο με 3/3 καρφώματα. Χωρίς, λοιπόν, την παραμικρή αμφιβολία, ο Παναθηναϊκός ήταν φανταστικός στο τρίτο δεκάλεπτο, τα έκανε όλα σωστά και έτσι πήγε στον πάγκο με την διαφορά να βρίσκεται στους 22 πόντους (52-74).

Δ’ Δεκάλεπτο

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία και για τις δύο ομάδες. Ο Παναθηναϊκός είχε πάρει την νίκη ήδη από το τρίτο δεκάλεπτο και πλέον δεν υπήρχε λόγος να φορτσάρει περισσότερο για να διεκδικήσει κάτι από το παιχνίδι. Από την άλλη ο Πανιώνιος ήθελε να προσπαθήσει για να μειώσει τη διαφορά αλλά η δυναμικότητα των δύο ομάδων ήταν τεράστια με αποτέλεσμα να μην τα καταφέρει ποτέ.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα της χαλαρότητας που υπήρχε στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν και το γεγονός ότι ο Καλαϊτζάκης πήρε χρόνο συμμετοχής και ντεμπούταρε στην Basket League. Η εικόνα ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με κάποιες θεαματικές φάσεις, όπως το κάρφωμα του Αντετοκούνμπο. Τέλος, στα αξιοσημείωτα ήταν και ο πόντος που πέτυχε ο Καλαϊτζάκης, καθώς ήταν ο πρώτος του στο φετινό πρωτάθλημα αλλά και συνολικά στην καριέρα του. Έτσι, οι «πράσινοι» κατάφεραν να πάρουν το ματς με συνολικό σκορ 66-89.

Μακράν κορυφαίος του αγώνα και MVP ήταν ο Μάρκους Ντένμον που τελείωσε το παιχνίδι με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 λάθη σε 24:26 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα από το ματς ξεχώρισε και ο Νικ Καλάθης, ο οποίος αγωνίστηκε 19:06 λεπτά και είχε συνολικά 13 πόντους, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο και κανένα λάθος! Τέλος, όσον αφορά την frontline, θετικοί ήταν οι Θανάσης 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 2 λάθη σε 18:42 λεπτά και ο Όγκαστ με 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 2 λάθη σε 19:45 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 14-32, 40-52, 52-74, 66-89

Τι κρατάει: Ο Παναθηναϊκός από το ματς κρατάει την εξαιρετική εμφάνιση του Ντένμον και του Όγκαστ που έδειξαν ότι αν πάρουν το χρόνο τους μπορούν να βοηθήσουν, την ενέργεια του Θανάση αλλά και το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο όπου οι «πράσινοι» ήταν εξαιρετικοί σε άμυνα και επίθεση.

Τι αφήνει: Αυτό που οφείλει να αφήσει ή καλύτερα να κοιτάξει να αλλάξει ο Παναθηναϊκός είναι η αμυντική λειτουργία του πρώτου ημιχρόνου. Οι «πράσινοι» συνολικά στο πρώτο μέρος δέχθηκαν 40 πόντους και σίγουρα δεν είναι λίγοι.

MVP: Χωρίς την παραμικρή αμφιβολία αν και όλοι οι παίκτες που αγωνίστηκαν πλην ελάχιστων εξαιρέσεων ήταν καταπληκτικοί, εκείνος που παίρνει το βραβείο του Man of the Match είναι φυσικά ο Μάρκους Ντένμον των 21 πόντων. Ένας παίκτης που έκανε την καλύτερή του εφετινή εμφάνιση με την πράσινη φανέλα.

Highlight: Με διαφορά ως highlight του ματς είναι τα απανωτά καρφώματα (τρία συνεχόμενα) του Θανάση Αντετοκούνμπο στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο τρίτο δεκάλεπτο. Ήταν… Showtime!