Απαράδεκτος Παναθηναϊκός, έχασε την ευκαιρία στην Βαλένθια

Ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε την χειρότερη εμφάνιση του για τρία δεκάλεπτα και παρά την ανατροπή στο τελευταίο ηττήθηκε από την Βαλένθια με 94-87 χάνοντας μια τεράστια ευκαιρία για είσοδο στην 5αδα.

Το ματς:

Ο Πιτίνο ξεκίνησε την αναμέτρηση με 5αδα που απαρτιζόταν από τους Καλάθη, Φριντέτ, Παπαπέτρου, Τόμας και Παπαγιάννη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ χωρίς να έχουν κάποιον συγκεκριμένο προσανατολισμό αλλά και με αρκετά εύστοχα τρίποντα. Μετά από 5 λεπτά αγώνα ο Παναθηναϊκός βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 11-12. Οι γηπεδούχοι με κύριο όπλο τους την ευστοχία έξω από τα 6.75μ πήραν το προβάδισμα και έφτασαν ακόμα και στο +5. Από την άλλη και ο Παναθηναϊκός τα πήγαινε καλά στα σουτ τριών πόντων έχοντας το απόλυτο (3/3) στα πρώτα 8 λεπτά όμως αντιστρόφως ανάλογα ήταν τα ποσοστά του κοντά στο καλάθι. Η άμυνα ήταν ξανά το μεγαλύτερο πρόβλημα του Παναθηναϊκού και για αυτό η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 27-25

Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου η Βαλένθια φάνηκε να πατάει καλύτερα στο παρκέ και ανέβασε για πρώτη φορά την διαφορά στους έξι πόντους. Σαν να μην έφτανε αυτό τα αλλεπάλληλα τρίποντα της Βαλένθια έφτασαν την διαφορά στους 13 πόντους. Καλάθης και Ράις έπαιζαν… μόνοι τους για να κρατήσουν τον Παναθηναϊκό στο ματς κάτι που κατάφεραν με 12 δικούς τους σερί πόντους. Κάπως έτσι οι πόντοι που χώριζαν τις δύο ομάδες ήταν πλέον τρεις με 2:10 να μένουν για το ημίχρονο. Παρόλα αυτά οι παίκτες του Πονσαρνάου αντέδρασαν και κατάφεραν να ανεβάσουν την διαφορά πηγαίνοντας στο αποδυτήρια με σκορ 55-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Πιτίνο μπήκαν με διάθεση να ροκανίσουν την διαφορά και το κατάφεραν με ταυτόχρονη βελτίωση της άμυνάς τους και άνοδο της επιθετικής παραγωγής τους. Το σκορ πλέον ήταν 63-57 15 λεπτά πριν το τέλος του ματς. Παρά το γεγονός ότι οι νταμπλούχοι πλησίασαν σε απόσταση… ενός σουτ, οι παίκτες του Πονσαρνάου δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια και με, ακόμα, ένα σερί τους πήγαν ξανά στο +9 (71-62). Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν εκεί και συνεχίζοντας την κυριαρχία τους και στις δύο μεριές του παρκέ έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο για πρώτη φορά με διαφορά 16 πόντων (80-64). Τίποτα δεν πήγαινε καλά για την ομάδα του Πιτίνο.

Στην τελευταία περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και με ένα σερί 7-0 σε 89 δευτερόλεπτα ανάγκασε τον Πονσαρνάου να καλέσει τους παίκτες του στον πάγκο. Παρά το τάιμ άουτ οι «πράσινοι» συνέχισαν να βγάζουν όλες τις άμυνες για σχεδόν 5 λεπτά και με νέο 6-0 έφτασαν σε απόσταση τριών πόντων έχοντας για πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Ράις και Τόμας. Με 3:00 στο ρολόι το σκορ ήταν 82-82 και το ματς είχε γίνει ξανά ντέρμπι ξεκινώντας από το… μηδέν. 1:19 πριν το τέλος η Βαλένθια ήταν στο +1 (85-84) και ο Καλάθης αποβλήθηκε με 5ο φάουλ. Ένα ανόητο φάουλ το Τόμας μετά από χαμένη βολή των γηπεδούχων τους έδωσε την ευκαιρία να πάνε στο +4 όμως ο Ράις με έμμεσο τρίποντο έκανε το σκορ 88-87. Ο Ντούμπλιεβιτς έκανε το 90-87 και ο Αμπάλντε το 92-87. Ο Φριντέτ αστόχησε για τρεις και η Βαλένθια τελείωσε το ματς με δίποντο.