Βελτιώθηκε και πήρε το «θρίλερ» με τη Μπολόνια!

Έπειτα από ένα πολύ συναρπαστικό παιχνίδι ο Παναθηναϊκός επικράτησε της Μπολόνια στην παράταση με 88-85 για την 9η αγωνιστική της Euroleague.

Με κορυφαίους τους Ντέρικ Γουίλιαμς, Νέιτ Γουόλτερς και Πάρις Λι οι «πράσινοι» βελτίωσαν αισθητά την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο, ανέτρεψαν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου και έφτασαν στη πολυπόθητη νίκη.

Ο Αμερικανός πάουερ φόργουορντ πέτυχε το πολύ μεγάλο σουτ που έδωσε προβάδισμα στο «τριφύλλι» στο τέλος της παράτασης με τους δύο γκαρντ να «κουβαλάνε» στις πλάτες τους την ομάδα στην τρίτη περίοδο. Κομβικός ήταν και ο Ντουέιν Μπέικον με το γκολ-φάουλ που πέτυχε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης για το 83-83.

Επόμενο παιχνίδι για την ομάδα του Ράντονιτς αυτό εναντίον της Αρμάνι Μιλάνο επίσης στο ΟΑΚΑ την ερχόμενη Παρασκευή.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με πολύ καλούς οιωνούς για τον Παναθηναϊκό. Οι «πράσινοι» ήταν σφιχτοί στην άμυνα αφήνοντας την ιταλική ομάδα μόλις στους 3 πόντους στα πρώτα 02:30 λεπτά της αναμέτρησης (5-3). Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους «πράσινους». Η Μπολόνια με ένα εντυπωσιακό σερί 1-10 και κύριο εκφραστή τον Χάκετ πήρε διαφορά 7 πόντων (6-13). Το μομέντουμ παρέμεινε στην κατοχή της ομάδας του Σκαριόλο. Η διαφορά έφτασε και σε διψήφια τιμή με τους γηπεδούχους να παίρνουν πόντους μόνο από βολές του Γκουντάιτις και από τρίποντο του Λι. Έτσι οι ομάδες πήγαν στους πάγκους με την ιταλική ομάδα να είναι στο +9 (12-21).

Η δεύτερη περίοδος δεν είχε πολλά να δώσει στο «τριφύλλι». Εκτός από ένα «σκοτωμένο» τρίποντο του Γουόλτερς και ένα σετ βολών του Λι η διαφορά δεν έπεσε καθώς οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ελεύθερα τρίποντα από τον Ογιέλιε (17-27). Όλα αυτά περίπου 08:00 πριν το ημίχρονο. Ένα (ακόμη) «σκοτωμένο» τρίποντο ήταν αρκετό για τον Μπέικον ώστε να κάνει το 20-28. Ο Αμερικανός ευστόχησε και στη συμπληρωματική βολή για το 21-28. Οι παίκτες του Ράντονιτς μείωσαν ακόμη περισσότερο με καλάθι και φάουλ του Γκουντάιτις σε μία επίθεση που έμοιαζε «χαμένη». Ο Λιθουανός σέντερ αξιοποίησε και την συμπληρωματική βολή για το 24-28. Ο Τζαιτέχ «απάντησε» κάνοντας το 24-30. Ο Γουόλτερς έδωσε τη δική του απάντηση στην επόμενη επίθεση μειώνοντας σε 26-30. Ο Αμερικανός έδωσε άλλη μία πολύτιμη λύση για την ομάδα του και με αριστερό λέι-απ έκανε το 28-30. Ο Λούντμπεργκ με τρίποντο ανταπέδωσε το κοντινό τελείωμα του Γουίλιαμς για το 30-35. Γουίλιαμς και Μπέικον συνεργάστηκαν άψογα για το 32-35. Ο Λούντμπεργκ όμως, στην άλλη μεριά του παρκέ, «τιμώρησε» πάλι την άμυνα του Παναθηναϊκού για το 32-38. Ένα καλάθι του Μπέικον με ταμπλό και 1/2 βολές του Καλαιτζάκη έφεραν το παιχνίδι στους 3 (35-38) αλλά ο Λούντμπεργκ έκανε άλλη μία φορά ζημιά στο «τριφύλλι» με γκολ-φάουλ για το 35-41. Το τρίποντο του Ντέρικ Γουίλιαμς διαμόρφωσε το 38-41. Μετά την άμυνα οι «πράσινοι» δεν κατάφεραν να σκοράρουν μετά από αλλεπάλληλες προσπάθειες του Μπέικον. Ο Λούντμπεργκ βρήκε σίδερο στο τελευταίο σουτ και έτσι οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 38-41 υπέρ της Μπολόνια.

Η εκκίνηση στο δεύτερο μέρος δεν ήταν η ιδανική. Ένα σερί 0-4 έφερε τους Ιταλούς στο 38-45 με τον Γουίλιαμς να ανταποδίδει με ωραίο κάρφωμα για το 40-45. Ο Γουόλτερς βρισκόταν σε εξαιρετικό βράδυ και το πιστοποίησε με ένα ακόμη τρίποντο για το 43-45. Ο Μίκι όμως στην επόμενη επίθεση έκανε το 43-48 με μεγάλο τρίποντο. Ένα καλάθι του Τζαιτέχ κι ένα τρίποντο του Ογιέλιε έφερε τη διαφορά στο -8 (45-53) για τους «πράσινους». Ο Πάρις Λι έδωσε «ανάσα» στην ομάδα του με τρίποντο για το 48-53 προτού ο Τζαιτέχ κάνει το 48-55. Ο Γουόλτερς έκανε το 50-55 με φλότερ. Στη συνέχεια έκλεψε τη μπάλα από τον Τεόντοσιτς όντας πεσμένος στο παρκέ και στην εξέλιξη της φάσης ο Γουίλιαμς με καλάθι και φάουλ έκανε το 53-55. Στη συνέχεια ο Γουόλτερς με τρίποντο έκανε το 56-55 δίνοντας προβάδισμα στο «τριφύλλι» για πρώτη φορά στο παιχνίδι μετά το 6-3 στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Πάρις Λι βρήκε άλλο ένα τρίποντο για το 59-55 με τον Γουίλιαμς να ανεβάζει τη διαφορά στους 7 για το 62-55. Τέσσερις σερί πόντοι του Τεόντοσιτς έκαναν το 62-59 αλλά ο Λι απάντησε για το 64-59. Τεόντοσιτς και Γουίλιαμς με τρίποντα ολοκλήρωσαν την τρίτη περίοδο που βρήκε το «τριφύλλι» στο +5 (67-62).

Η ίδια κατάσταση συνεχίστηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι «πράσινοι» έχασαν ουκ ολίγα ριμπάουντ στην άμυνα τους και αυτό έδωσε τη δυνατότητα στην Μπολόνια να μειώσει στους 3 πόντους (71-68) μετά από ασίστ του Γκορντινιέ στον Τζαιτέχ ο οποίος τελείωσε από κοντά. Τα τελευταία λεπτά πήραν μορφή θρίλερ. Ο Τεόντοσιτς με πολύ μεγάλο τρίποντο έκανε το 74-76, ωστόσο ο Λι είχε την απάντηση για το 76-76 με λέι – απ στα 10″. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έβγαλαν την άμυνα και έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Η παράταση ήταν παιχνίδι για γερά νεύρα. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ. Στο 80-80 και στα 62″ ο Παναθηναικος έμεινε πίσω με 3 (80-83) μετά από τρίποντο του Χάκετ. Μετά το τάιμ άουτ ο Μπέικον με καλάθι και φάουλ έφερε την αναμέτρηση στα ίσια. Ο Λούντμπεργκ στα 21″ έκανε το 83-85 με τον Γουίλιαμς στα 15″ (26 π.) να δίνει τεράστια «ανάσα» στον Παναθηναϊκό για το 86-85. Στην άμυνα ο Λούντμπεργκ υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ. Μετά την επαναφορά ο Μπέικον κέρδισε φάουλ, αξιοποίησε τις βολές για το 88-85. Στην επαναφορά με 6″ στο δευτερόλεπτο ο Τεόντοσιτς έκανε ένα σουτ της απελπισίας χωρίς αποτέλεσμα. Έτσι η κόρνα της λήξης βρήκε τους «πράσινους» να επικρατούν με 88-85.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 38-41, 67-62, 76-76, 88-85 (παρ)