«Καθάρισε» τον Φίλιππο και έκανε το 4Χ4!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 0-3 σετ τον Φίλιππο Βέροιας και πανηγύρισε την τέταρτη νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στην Volleyleague. Παραμένει στην πρώτη θέση το «τριφύλλι»!

1ο σετ:

Με άσσο του Τσάτσιτς οι «πράσινοι» πήραν για πρώτη φορά προβάδισμα δύο πόντων (1-3), με τον Φίλιππο να απαντά και να ισοφαρίζει σε 3-3. Ένα λάθος των γηπεδούχων επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να προηγηθεί εκ νέου με δύο (3-5). Με άσσο του Ράπτη το «τριφύλλι» ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους τρεις (4-7).

Το λάθος του Προύσαλη ανέβασε ακόμη περισσότερο την διαφορά (4-8), με τον τεχνικό του Φιλίππου να καλεί τάιμ άουτ. Με επίθετη του Άξελ Γιάκομπεσν οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με πέντε (5-10), ενώ το μπλοκ του Ρανγκέλ ανέβασε την διαφορά στους έξι (5-11). Το «πράσινο» ρεσιτάλ συνεχίστηκε, με τον Χαράλαμπο Ανδρεόπουλο να παίρνει τον άσσο (5-12) και τον προπονητή των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ.

Η επίθεση του Ράπτη διατήρησε την διαφορά των «πρασίνων» στους επτά πόντους (7-14). Η διαφορά συνέχισε να παραμένει μεταξύ των έξι και των επτά πόντων, με το «τριφύλλι» να ελέγχει το σετ (10-16). Το άουτ σερβίς του Τζιουμάκα διατήρησε την διαφορά στους επτά (11-18). Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα εννιά πόντων (11-20).

Ο Τσάτσιτς κέρδισε το μπλοκ άουτ και διατήρησε την διαφορά στους εννιά (12-21), ενώ ο ίδιος παίκτης έκανε το 13-22. Με μπλοκ του Πελεκούδα στην επίθεση του Φίλιππου οι «πράσινοι» έφτασαν στο +10 (13-23). Ο Τσάτσις κέρδισε το μπλοκ και έφτασε στο σετ μπολ (14-24). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ με 14-25 απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας.

2ο σετ:

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν εξίσου καλά και στο δεύτερο σετ, παίρνοντας προβάδισμα δύο πόντων (1-3). Με μπλοκ του Τσάτσιτς ο Παναθηναϊκός έφτασε στο +4 (1-5), όμως οι γηπεδούχοι μείωσαν στους δύο (3-5). Ο Τσάτσιτς σημείωσε άσσο και ανέβασε ξανά την διαφορά στους τέσσερις (3-7), με τον προπονητή του Φίλιππου να καλεί τάιμ άουτ.

Οι «πράσινοι» έφτασαν σε νταμπλ σκορ (5-10), βάζοντας τις βάσεις και για την κατάκτηση του δεύτερου σετ. Με πρώτο χρόνο του Ρανγκέλ η διαφορά διατηρήθηκε στους πέντε (6-11). Ένα σερί τριών συνεχόμενων πόντων επέτρεψε στον Φίλιππο να μειώσει στους δύο (9-11). Με μπλοκ του Γιάκομπσεν ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με τέσσερις (9-13).

Ο Άσσος του Γιάκομπσεν ανέβασε την διαφορά στους πέντε για το «τριφύλλι» (10-15). Με πρώτο χρόνο του Πελεκούδα το προβάδισμα διατηρήθηκε στα ίδια επίπεδα (12-17). Ο Ρανγκέλ, με μονό μπλοκ, ανέβασε την διαφορά στους έξι (12-18), αναγκάζοντας τον Τζιουμάκα να καλέσει τάιμ άουτ. Με μονό μπλοκ του Ράπτη οι «πράσινοι» ξέφυγαν με εννιά (12-19).

Το άουτ σέρβις του Ράπτη έριξε την διαφορά στους επτά (14-21), ενώ με άσσο του Προύσαλη ο Φίλιππος πλησίασε στους έξι (15-21). Ο Ρανγκέλ «ξεκόλλησε» τον Παναθηναϊκό κάνοντας το 16-22 ενώ ο ίδιος παίκτης έδωσε προβάδισμα έξι πόντων στο «τριφύλλι» (17-23). Ο Τσάτσις, με επίθεση, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στο σετ μπολ (18-24). Τελικά οι «πράσινοι» κατέκτησαν το δεύτερο σετ με 18-25.

3ο σετ:

Ο Φίλιππος μπήκε δυναμικά στο τρίτο σετ και προηγήθηκε με 2-1 στο ξεκίνημα του σετ. Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την διαφορά τους δύο (4-2). Με μπλοκ του Ρανγκέλ οι «πράσινοι» μείωσαν στον έναν πόντο (6-5). Η άουτ επίθεση του Μπίσε έφερε στα ίσια το σετ (8-8).

Ο Ράπτης κέρδισε το μπλοκ άουτ και έδωσε το πρώτο «πράσινο» προβάδισμα στο σετ (8-9). Ο Τζουμάκας έστειλε την μπάλα άουτ, με την διαφορά να ανεβαίνει στους δύο (8-10) και τον προπονητή του Φίλιππου να καλεί τάιμ άουτ. Μετά από άστοχη επίθεση του Ράπτη, το σετ ήρθε εκ νέου στα ίσια (11-11).

Το μπλοκ του Ρανγκέλ ανέβασε την διαφορά στους δύο (11-13) για το «τριφύλλι», ενώ ο Βραζιλιάνος κεντρικός με επίθεση έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στον Παναθηναϊκό (11-14). Ο Τζουμάκας έκανε το λάθος και οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με τέσσερις (11-15), με τον προπονητή του Φίλιππου να καλεί τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Ράπτη η διαφορά διατηρήθηκε στους δώδεκα (12-16). Ο Ρανγκέλ, με πρώτο χρόνο, αύξησε το προβάδισμα στους πέντε (13-18) για τον Παναθηναϊκό. Η άστοχη επίθεση του Ράπτη επέτρεψε στον Φίλιππο να μειώσει στους τρεις (15-18). Ο Τσάτσιτς έκανε λάθος στην υποδοχή (16-18), με τον Δημήτρη Ανδρεόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Με επίθεση του Τσάτσις ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με τρεις (16-19). Ο ίδιος παίκτης με δυνατό χτύπημα διατήρησε το προβάδισμα στους τρεις πόντους (17-20). Το σερβίς του Τζουμάκα κατέληξε στο φιλέ, με την διαφορά να ανεβαίνει στους τέσσερις (18-22). Με πλασέ του Προύσαλη ο Φίλιππος μείωσε στους τρεις (20-23).

Οι «πράσινοι» έφτασαν στο σετ μπολ με τέσσερις ευκαιρίες για την κατάκτηση του ματς (20-24). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το σετ (20-25) και μαζί την νίκη.

Τα σετ: 14-25, 18-25, 20-25