(Χ)αμένος σε έναν αγώνα που κυριάρχησε!

Ο Παναθηναϊκός “αυτοκτόνησε” στη Βέροια, καθώς αν και έχασε ένα “τσουβάλι” ευκαιρίες, εν τούτοις η στρογγυλή θεά τον τιμώρησε και αφού δεν κατάφερε να κλειδώσει το παιχνίδι, δέχθηκε στο τέλος την ισοφάριση. Ο Απόστολος Μιχαηλίδης σχολιάζει τα πεπραγμένα του αγώνα, την επόμενη μέρα, καθώς επίσης και το τι φταίει επιτέλους και έρχονται συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα για τους πράσινους.

Ο αγώνας στην Βέροια ήταν κυριολεκτικά παράσταση για έναν ρόλο, αφού στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ημαθίας έπρεπε να χάνει με 0-3 τουλάχιστον με το τριφύλλι να επιτίθεται ανηλεώς και μανιασμένα. Ο Μπέργκ από πάσα του Ιμπάρμπο στο 12ο λεπτό έκανε ωραίο σουτ και άνοιξε το σκορ βάζοντας τον Παναθηναϊκό στη θέση του οδηγού. Τα στατιστικά έπειτα μιλούν από μόνα τους και τα λόγια περιττεύουν. Η ομάδα του Αντρέα Στραματσόνι είχε 11 τελικές προσπάθειες με τον πορτιέρο της Βέροιας, Λόπεθ να έχει 7 αποκρούσεις και όλα αυτά μόλις στο πρώτο ημίχρονο με την Βέροια να έχει μόλις μία ευκαιρία στο 23ο λεπτό όταν ο Χαροντάκης σούταρε με τη μπάλα να πηγαίνει εκτός της εστίας του Λουκ Στιλ. Όπως προείπαμε, η εικόνα του αγώνα έδειχνε έναν Παναθηναϊκό που ό,τι και να γινότανε δεν θα μπορούσε να μην “δραπετεύσει” απ’ τη Βέροια με τους 3 βαθμούς της νίκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα κάπως ισορρόπησαν με την τελευταία καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό να έρχεται όταν ο Ιμπάρμπο σέντραρε αλλά ο Βιγιαφάνες δεν πρόλαβε τη μπάλα και έτσι μία ακόμα ευκαιρία έφυγε για τον Παναθηναϊκό. Ως γνωστό, ο “νόμος της μπάλας” που τον έχουμε διακρίνει άπειρες φορές να λαμβάνει σάρκα και οστά μπροστά στα μάτια μας σε όλες τις ποδοσφαιρικές διοργανώσεις, είναι πως αν δεν εκμεταλλεύεσαι σωστά τις ευκαιρίες που δημιουργείς και τις σπαταλάς, τότε θα τιμωρηθείς και θα είσαι εσύ εκείνος που θα δεχτεί το γκολ και πράγματι στο 88ο λεπτό από εξαιρετικό σουτ του Μπαλάφα έξω απ’ την περιοχή ήρθε η πολυπόθητη ισοφάριση για την Βέροια, αφού ο Άγγλος πορτιέρο των πράσινων αν και προσπάθησε δεν κατάφερε να διώξει το σουτ που ήταν πάρα πολύ γωνιακό και εύστοχο και έτσι ο Παναθηναϊκός σε έναν αγώνα που κυριάρχησε πλήρως, “κατάφερε” και δεν κέρδισε.

Το ερώτημα που έρχεται στο μυαλό όλων μας είναι το τι ακριβώς φταίει κάθε φορά και οι πράσινοι φέρνουν συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα. Ευθύνεται η διαιτησία, ο Στιλ, ο Στραματσόνι, η τύχη, τι είναι αυτό που πρέπει να τροποποιηθεί τέλος πάντων;

Προσωπική μου γνώμη είναι πως ευθύνες μπορούν να αποδοθούν σε πολλούς παράγοντες και πράγματι κάποιες φορές και ο Ιταλός τεχνικός έχει στήσει λάθος την ομάδα και ο Άγγλος κίπερ έχει δεχτεί γκολ που δεν έπρεπε και οι άρχοντες των αναμετρήσεων έχουν αδικήσει τον Παναθηναϊκό και η τύχη του έχει γυρίσει την πλάτη. Όμως η φετινή ομάδα έχει βάθος και ακόμα και αν έρχονται κάποια ατυχή αποτελέσματα δεν νομίζω πως είναι λύση να επιρρίπτουμε ευθύνες σε ανθρώπους που γνωρίζουμε πως έχουν την αξία, αλλά κάποιες φορές πράττουν ατυχώς. Αυτό που πρέπει να γίνει είναι μία ανασυγκρότηση με ηρεμία, διαφοροποιήσεις στα μεμονωμένα σφάλματα που υφίστανται, έτσι ώστε το υλικό που έχει φέτος η ομάδα της Λεωφόρου Αλεξάνδρας να αξιοποιηθεί στο έπακρον. Είμαστε ακόμα στην αρχή του πρωταθλήματος και τίποτα δεν έχει χαθεί και έστω και αν υπήρξαν 2 συνεχόμενα ατυχή αποτελέσματα, όλα αλλάζουν και φτιάχνουν.

Το ίδιο ασφαλώς ισχύει και για τις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις του τριφυλλιού, ακόμα και αν στην παρούσα στιγμή βρίσκεται με την πλάτη στο τοίχο. Τα παιδιά που αγωνίζονται πρέπει να βρουν όλο το πείσμα  που διαθέτουν και να το ενσωματώσουν στο παιχνίδι και σε κάθε αγώνα να προσφέρουν το 110% των δυνατοτήτων τους και στο τέλος ό,τι και αν τους πούνε, όσο κριτική και να δεχτούν θα αποδείξουν πως εν τέλει είχαν ποιότητα και διαθέτουν μια ομάδα άξια διεκδικήτρια του τίτλου εντός των συνόρων που μπορεί να κάνει μια πορεία (όσο πάει) και στην Ευρώπη. Όμως, όχι άλλο γκρίνια, όχι άλλο κατηγόριες, ο αγώνας με τη Βέροια τελείωσε και ο χρόνος δεν γυρίζει πίσω. Η επόμενη μέρα όμως είναι εδώ και όλα μπορούν να ανατραπούν και όπως είπα ξανά, αυτά τα παιδιά έχουν την δυνατότητα να το κάνουν και προσωπική μου εκτίμηση είναι πως τελικά θα το καταφέρουνε!

Βρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos