«Πάρτι» στις εξέδρες, διπλό στο παρκέ!

Ο Παναθηναϊκός πέτυχε μία σπουδαία νίκη στα Χανιά απέναντι στην τοπική ομάδα επικρατώντας με 63-67. Το «τριφύλλι» πέρασε στην δεύτερη θέση του πρωταθλήματος, τρομερός ο κόσμος που κατέκλυσε το κλειστό των Χανίων!

Πρώτο ημίχρονο:

Μεγάλη μάχη στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ενώ καμία εκ των δύο ομάδων δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Παναθηναϊκός και Χανιά εναλλάσσονταν στο σκορ με το «τριφύλλι» να κλείνει το δεκάλεπτο προηγούμενο με +1 (16-17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο παρ’ ότι οι παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη αρχικά πάτησαν γκάζι και πέρασαν μπροστά στο σκορ, δεν κατάφεραν να διατηρήσουν την διαφορά. Μάλιστα η τοπική ομάδα κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενη με +5 (37-32).

Δεύτερο ημίχρονο:

Τα Χανιά ήταν καλύτερα στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου διευρύνοντας την διαφορά που είχαν χτίσει στο πρώτο ημίχρονο. Οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο σημείο να προηγούνται και με έντεκα πόντους απέναντι στο σύνολο της Ελένης Καπογιάννη. Οι «πράσινες» όμως αντέδρασαν και με οδηγό την εκπληκτική σήμερα Σαμάνθα Μακέι κατάφεραν να κλείσουν το δεκάλεπτο ισόπαλες με τις παίκτριες των Χανιών (52-52).

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ στα πρώτα λεπτά του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου. Ο Παναθηναϊκός μπήκε με αβαντάζ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης χάρις σ’ ένα κρεσέντο της Τσάστιτυ Ριντ. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με ένα σπουδαίο διπλό από την πόλη των Χανίων επικρατώντας με 63-67.

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 37-32, 52-52, 63-67