Διπλό 4αδας στα Πηγάδια!

Ο Παναθηναϊκός πήρε ένα τεράστιο διπλό με 0-1 στα Πηγάδια κόντρα στην Ξάνθη και ανέβηκε για πρώτη φορά φέτος στην 4η θέση της Super League!

Στο ντεμπούτο των Ανουάρ Τουχάμι και Ντόμινικ Νάγκι ο Παναθηναϊκός έκανε διπλό 4αδας στην Ξάνθη με 0-1 για την 19η αγωνιστική του πρωταθλήματος. Σημαντική και η παρουσία του κόσμου του «Τριφυλλιού» στα Πηγάδια.

Το ματς:

Ο Δώνης ξεκίνησε με: Διούδη, Γιόχανσον, Ινσούα, Σένκεφελντ, Πούγγουρα, Δωνη, Ζαχίντ, Χατζηγιοβάννης, Μπεκ, Ανουάρ και Μακέντα!

Στην αρχή του αγώνα δεν υπήρξε κάτι ουσιαστικό για καμία από τις δύο ομάδες. Η πρώτη απειλή του Παναθηναϊκού ήρθε στο 11ο λεπτό όταν μετά από κόρνερ του Μπεκ ο Ινσούα προσπάθησε να σκοράρει με κεφαλιά χωρίς επιτυχία. Δύο λεπτά αργότερα ο Παναθηναϊκός είχε διπλή ευκαιρία με τον Μακέντα να σουτάρει εκτός περιοχής και τον Αμπαντ με δυσκολία να απομακρύνει σε κόρνερ. Μετά την εκτέλεση η μπάλα έφτασε στα πόδια του Χατζηγιοβάνη ο οποίος από διαγώνια θέση απείλησε όμως η κατάληξη δεν ήταν στα δίχτυα. Λίγο μετά η Ξάνθη έκανε την πρώτη δική της φάση με μακρινό σουτ που κατέληξε άουτ. Στο 32ο λεπτό ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Μπαρτ Σχένκεφελντ όμως το γκολ ακυρώθηκε μιας και στην αρχή της φάσης ο Δώνης βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Τίποτα σπουδαίο δεν υπήρχε από εκείνο το σημείο μέχρι και την ολοκλήρωση του πρώτου 45λεπτου.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο μιας και στο 51ο λεπτό από εξαιρετική κάθετη του Ζαχίντ ο Μακέντα πλάσαρε με το δεξί τον Αμπάτ και έκανε το 0-1 για την ομάδα του Δώνη. Στο 63ο λεπτό η Ξάνθη προσπάθησε να απειλήσει τον Διούδη με ένα μακρινό σουτ του Κασάδο χωρίς ιδιαίτερη επιτυχία. Στο 67′ ο προπονητής του Παναθηναϊκού έκανε την πρώτη του αλλαγή βάζοντας τον Ηλία Χατζηθεοδωρίδη στην θέση του Τάσου Χατζηγιοβάνη. Δευτερόλεπτα αργότερα οι «πράσινοι» είχαν τεράστια ευκαιρία με σουτ του Ανουάρ που απέκρουσε με υπερένταση ο Αμπάτ. Στο 73ο λεπτό ήρθε η ώρα για το ντεμπούτο του Ντόμινικ Νάγκι ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στην θέση του Ούφε Μπεκ. Όσο περνούσαν τα λεπτά και με τον Παναθηναϊκό να προηγείται οι παίκτες του Παράσχου ανέβαιναν όλο και περισσότερο με στόχο το γκολ της ισοφάρισης. Στο 85′ ο Δώνης έκλεισε τις αλλαγές του βάζοντας τον Αλεξανδρόπουλο αντί του Ζαχίντ. Με 10 παίκτες έμεινε λίγο πριν την λήξη του αγώνα η Ξάνθη όταν στο 89′ ο Μπαριέντος έκανε σκληρό τάκλιν στον Ανουάρ. Στο 93ο λεπτό ο Νάγκι βγήκε τετ-α-τετ με τον Αμπάτ και παρότι τον απέφυγε δεν κατάφερε να σκοράρει. Το παιχνίδι έληξε χωρίς να συμβεί κάτι στα τελευταία δευτερόλεπτα.