Ξεφτίλα

Παρουσιάζοντας, για άλλη μία φορά φέτος, κακό πρόσωπο ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Φενέρ στη Πόλη με 107-77 στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς (με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο) παραδόθηκαν άνευ όρων στη πρωτοπόρο γνωρίζοντας «βαριά» ήττα. Έτσι το ρεκόρ του «τριφυλλιού» στην Ευρωλίγκα υποχώρησε στο 2-6 με την ομάδα να παραμένει στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης.

Οι μόνοι που ξεχώρισαν από το παιχνίδι αυτό ήταν οι Γουόλτερς και Μπέικον. Οι δύο Αμερικάνοι κράτησαν επιθετικά το «τριφύλλι» στο πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο ενώ έδιναν και ενέσεις σκοραρίσματος στο υπόλοιπο παιχνίδι. Επόμενο παιχνίδι για τους «πράσινους» αυτό της Κυριακής με την Καρδίτσα εκτός έδρας για την Basketleague.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Ο Νικ Καλάθης μπήκε «φουριόζος» στο παιχνίδι. Ο Έλληνας γκαρντ με 2 πόντους και 2 ασίστ έβαλε την ομάδα του μπροστά με 7-0 πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο της αναμέτρησης (01:45 μετά την έναρξη του παιχνιδιού). Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς δεν άλλαξε ιδιαίτερα την κατάσταση. Πέρα τους 7 πόντους του Γουόλτερς, η Φενέρ συνέχισε να βρίσκει σκορ από την περίμετρο (Καλάθης και Γουίλμπεκιν) και έτσι το σκορ έγινε 13-7 περίπου 03:30 μετά το τζάμπολ. Ένα σετ βολών του Μπέικον έφερε το «τριφύλλι» στο -4 (13-9). Ο Ντέρικ Γουίλιαμς έφερε τον Παναθηναϊκό στο -2 (14-12) μετά από εύστοχο τρίποντο από τις 45 μοίρες μετά από ασίστ του Καλαιτζάκη. Ο Μότλει έβαλε στη πλάτη του τον Παπαγιάννη κάνοντας το 16-12. Ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα βρήκε χώρο στη ρακέτα και έκανε το 18-12 προτού απαντήσει ο Παπαγιάννης με ωραίο κάρφωμα για το 18-14. Ο Μότελει δε σταμάτησε εκεί και με τρίτο σερί καλάθι έκανε το 20-14. Ο Γουίλιαμς στην επίθεση πέτυχε γκολ-φάουλ, πήρε το φάουλ του Μότλει ευστόχησε και στη βολή και έκανε το 20-17. Ο Γκουντάιτις έπαιξε καλή άμυνα στον Μπούκερ, οι «πράσινοι» βγήκαν στην επίθεση και ο Μπέικον με εύστοχο τρίποντο έκανε το 20-20. Οι παίκτες του Ράντονιτς έχασαν αλλεπάλληλες ευκαιρίες για προσπέρασμα. Κάτι τέτοιο συνέβη στα 84″ πριν το τέλος της περιόδου όπου ο Μπέικον με 2/2 βολές έκανε το 20-22. Ο Γκουντάιτις τελείωσε τη φάση από κοντά και έκανε το 20-24 στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου. Ο Γκούντουριτς με αριστερό φλόουτερ έκανε το 22-24 σκοράροντας για την ομάδα του μετά από ώρα. Ο Πονίτκα είχε 1/2 βολές στη τελευταία επίθεση του αλλά ο ίδιος υπέπεσε σε ανόητο φάουλ στο τέλος της περιόδου οδηγώντας τον Γκούντουριτς σε 3 βολές. Τελικά ο χρόνος είχε εκπνεύσει κι έτσι το δεκάλεπτο τελείωσε με 22-25 υπέρ των «πρασίνων».

Η δεύτερη περίοδος βρήκε τον Παναθηναϊκό να αστοχεί σε διαδοχικά σουτ των Πονίτκα και Γκριγκόνις. Η Φενέρ μπήκε όπως και στην πρώτη περίοδο. Ο Γκούντουριτς με δίποντο και οι Έντουαρντς – Μαχμούτογλου με τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +5 (30-25) περίπου 01:45 μετά το ξεκίνημα της περιόδου. Το τάιμ άουτ του Ράντονιτς δεν έφερε αποτέλεσμα. Οι «πράσινοι» δε μπορούσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση των Τούρκων, ο Μαχμούτογλου βρήκε νέο τρίποντο και η διαφορά ανέβηκε στους 8 (33-25). Ο Τζεκίρι έστειλε τη διαφορά στο +10 (35-25) για πρώτη φορά απόψε. Το «ρόδι» για τον Παναθηναϊκό «έσπασε» με ένα πολύ ωραίο καλάθι του Μπέικον. Ο Αμερικανός πήρε και φάουλ, ευστόχησε και στη βολή και έκανε το 35-28. Ο Μότλει με διπλή προσπάθεια έκανε το 37-28. Ο Παπαγιάννης με φόλοου μετά από προσπάθεια του Γουόλτερς έκανε το 37-30. Ο Μπούκερ απάντησε για το 39-30 με διαδοχικές προσποιήσεις. Ο Έντουαρντς εκμεταλλεύτηκε το λάθος των «πρασίνων» για το 41-30. Ο Γουόλτερς εξακολουθούσε να αποτελεί αξιόπιστη επιθετικά λύση κάνοντας το 41-32 αλλά ο Γκούντουριτς απάντησε για το 43-32. Ο Γουόλτερς συνεργάστηκε ωραία με τον Παπαγιάννη κι ο Έλληνας ψηλός με κάρφωμα μείωσε σε 43-34. Η διαφορά έπεσε κι άλλο με 2/2 βολές του Μπέικον για το 43-36. Στη συνέχεια η άμυνα των «πρασίνων» συμμαζεύτηκε χωρίς αντίκρισμα στην επίθεση με τον Μπούκερ να κάνει το 45-36 και τον Γουίλμπεκιν στον αιφινιδιασμό να κάνει το 47-36. Ο Γουίλιαμς ευστόχησε σε 2/2 βολές και έριξε τη διαφορά στους 9 (47-38). Αντίδοτο για την «πράσινη» άμυνα δεν υπήρχε με τον Καλάθη να διαμορφώνει το 49-38 με μακρινό lay-up. Ο Γουίλμπεκιν με μακρινό τρίποντο έκανε το 52-38. Ο Μπέικον ήταν ο μόνος που διασώθηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο και με προσωπική ενέργεια έκανε το 52-40. Στη συνέχεια ο Αμερικανός δέχθηκε τεχνική ποινή, ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε στο τρίποντο για το 53-40. Στην τελευταία επίθεση του ημιχρόνου ο Αμερικανός γκαρντ με διείσδυση έκανε το 55-40. Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου δεν άλλαξε πολλά ως προς την εξέλιξη της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες πέτυχαν από 5 πόντους με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να διατηρεί το +15 (60-45) με χαρακτηριστική ευκολία και άνεση. Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 19 πόντους (62-43) με την κατάσταση να μοιάζει μη αναστρέψιμη. Δύο σερί σουτ του Παπαγιάννη έφεραν το παιχνίδι στους 15 (62-47). Ο Καλάθης με πολύ ωραία ενέργεια έκανε το 64-47. Ένα (ακόμη) τρίποντο του Γουίλμπεκιν έφερε τη διαφορά στους 20 πόντους (67-47). Ο δείκτης του σκορ έφτασε και στους 22 μετά από ασίστ του Καλάθη στον Γκούντουριτς για το 69-47. Τα πράγματα είχαν πάρει ήδη το δρόμο τους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Φενέρ στο +23 (78-55) μετά από τρίποντο του Μαχμούτογλου.

Το τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης απέκτησε καθαρά τυπικό χαρακτήρα. Τα πάντα είχαν κριθεί με τη διαφορά μάλιστα να φτάνει και στο +25 (86-61) περίπου 03:00 μετά την έναρξη του τετάρτου δεκαλέπτου. Η κατάσταση (όπως ήταν αναμενόμενο) δεν άλλαξε δραματικά. Η διαφορά έφτασε σε πολύ μεγάλα επίπεδα με την Φενέρ να «πατάει» και τους 30+ πόντους (105-71). Η κόρνα της λήξης βρήκε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να επικρατεί με το ευρύ 107-77 μία από τις μεγαλύτερες ήττες του «τριφυλλιού» στην ιστορία του.

Τα δεκάλεπτα: 22-25, 55-40, 78-55, 107-77