Ξεφτίλας… συνέχεια!

Γράφοντας ακόμα μία μαύρη σελίδα στην ιστορία του, τα τελευταία χρόνια, ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 2-1 από τη Λάρισα στο Ολυμπιακό Στάδιο, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Superleague 1!

Η ομάδα του Γιώργου Δώνη, για μία ακόμα φορά τη φετινή σεζόν, κινήθηκε στα όρια της μετριότητας και σε κανένα σημείο της αναμέτρησης δε κατάφερε να εκμεταλλευτεί την υπεροχή και την κατοχή της μπάλας που είχε στον αγωνιστικό χώρο σε ολόκληρη τη διάρκεια της αναμέτρησης,

Πρώτο ημίχρονο

Η Λάρισα αιφνιδίασε τον Παναθηναϊκό με το «καλημέρα»! Ο Μιλοσάβλιεβιτς έπιασε το αριστερό σουτ, λίγο έξω από την περιοχή, και με ωραίο πλασέ «νίκησε» τον Διούδη για το 0-1. Στη συνέχεια, η ΑΕΛ έδωσε χώρους στον Παναθηναϊκό, ωστόσο οι «πράσινοι» δεν τους εκμεταλλεύτηκαν γυρίζοντας την μπάλα. Στο 20′ ο Παναθηναϊκός έκανε το πρώτο του σουτ στον αγώνα! Ο Μπουζούκης το έκανε με το αριστερό, αλλά δεν βρήκε στόχο. Τέσσερα λεπτά αργότερα (24′) το «τριφύλλι» έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του! Η μπάλα έφτασε στον Καμπετσή ο οποίος φάτσα με την εστία είδε τον Μόρα να σώζει πάνω στη γραμμή. Δέκα λεπτά πριν από το ημίχρονο (35′) ο Παναθηναϊκός σκόραρε με τον Καμπετσή αλλά ο Σιδηρόπουλος, μέσω VAR, ακύρωσε το γκολ θεωρώντας πως στην αρχή της φάσης ο Δώνης έκανε επιθετικό φάουλ στον τερματοφύλακα της Λάρισας. Τέσσερα λεπτά πριν από το ημίχρονο (41′) ο Ζαχίντ έκανε μια ωραία ατομική προσπάθεια, όμως το πλασέ του πέρασε μόλις άουτ. Στο τέλος του ημιχρόνου (45+2′), κι ενώ ο Παναθηναϊκός πίεζε για την ισοφάριση, η Λάρισα λίγο έλειψε να σκοράρει ξανά! Ο Ντάουντα έφυγε στην κόντρα και ο Αποστολάκης τον έκοψε τελευταία στιγμή.

Δεύτερο ημίχρονο

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και με το καλησπέρα (46′) έκανε την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία! Ο Μπουζούκης έκανε το διαγώνιο σουτ μέσα απ’ την περιοχή αλλά είδε τον γκολκίπερ της ΑΕΛ να διώχνει σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα (53′) ο Παναθηναϊκός έχασε νέα καλή ευκαιρία όταν ο Ζαχίντ έκανε το σουτ και ο Κρίστινσον απομάκρυνε σε κόρνερ. Δύο λεπτά αργότερα (55′) ο Παναθηναϊκός απείλησε εκ νέου! Ο Ζαχίντ πλάσαρε από καλή θέση, αλλά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό των φιλοξενούμενων. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα (57′) η ομάδα του Μιχάλη Γρηγορίου βρήκε 2ο γκολ! Ο Κρίστινσον με το χέρι έψαξε τον Ουάρντα, ο Χατζηθεοδωρίδης γλίστρησε, ο Αιγύπτιος βγήκε απέναντι από τον Διούδη, άδειασε τον Αποστολάκη, πλάσαρε με το δεξί και έκανε το 0-2. Πέντε λεπτά αργότερα (62′) ο Παναθηναϊκός μείωσε το σκορ (1-2)! Ο Ζαχίντ έπιασε το δεξί σουτ εκτός περιοχής και ο Κρίστινσον έκανε λάθος εκτίμηση μην καταφέρνοντας να αποσοβήσει την παραβίαση της εστίας του. Στο 69′ ο Παναθηναϊκός πλησίασε στην ισοφάριση! Ο Ζαχίντ σούταρε με το δεξί με τη μπάλα να καταλήγει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Κρίστινσον. Λίγες στιγμές αργότερα (70′) η Λάρισα είχε τη δική της ευκαιρία όταν μετά από σουτ του Χαλκιαδάκη έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε λίγο άουτ. Περίπου δεκαπέντε λεπτά πριν από το τέλος (77′) ο Κουρμπέλης είχε τη δική του στιγμή στην αναμέτρηση! Το μακρινό σουτ του Έλληνα χαφ πέρασε λίγο άουτ από την εστία των φιλοξενούμενων. Στις καθυστερήσεις ο Παναθηναϊκός (96′) έφτασε δύο φορές κοντά στο 2-2! Στο 96′ ο Μπεκ έκανε τη σέντρα απ’ τα αριστερά, ο Χατζηγιοβάνης προσπάθησε να μπει στην πορεία της μπάλας, αλλά το σουτ στην κίνηση κατέληξε ψηλά άουτ! Ένα λεπτό αργότερα (97′) πήγε να γίνει το απίθανο! Ο Χατζηγιοβάνης εκτέλεσε το φάουλ, ο Διούδης πήρε την κεφαλιά, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα πάνω από την εστία του Κρίστινσον! Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Θεσσαλούς να παίρνουν μια σπουδαία νίκη στο ΟΑΚΑ μετά από πολλά χρόνια.