• Tuesday, June 25, 2019

Ξεμπέρδεψε εύκολα και συνεχίζει ακάθεκτος…

Ο Παναθηναϊκός συνέτριψε με το εμφατικό 5-0 τη Βασίλισσα του Βορρά που δεν αντιστάθηκε καθόλου κατά την διάρκεια του αγώνα. Το ογκώδες 5-0 αποδεικνύει πως η αναμέτρηση ήταν παράσταση για ένα ρόλο! Ο Απόστολος Μιχαηλίδης που παρακολούθησε από τα δημοσιογραφικά της Λεωφόρου Αλεξάνδρας τον αγώνα σχολιάζει το μάτς, καθώς επίσης αναφέρεται και στην επόμενη μέρα του τριφυλλιού.

Αντίπαλος όπως αναφέραμε και στο εισαγωγικό κείμενο δεν κατέβηκε επί της ουσίας ποτέ στον αγωνιστικό χώρο. Μόλις στο 17ο λεπτό άνοιξε ο χορός των γκολ αφού ο Μπέργκ έπειτα από κερδισμένο πέναλτι για την ομάδα της Λεωφόρου διάλεξε σωστή γωνία και ξεγέλασε τον Λόπεζ, βάζοντας τον Παναθηναϊκό σε θέση οδηγού. Στο 21ο λεπτό ο Μπεργκ έδωσε την ασίστ και ο Κλωναρίδης πολύ γρήγορα διπλασίασε τα τέρματα για το τριφύλλι.

Στο 37 νέο πέναλτι καταλογίστηκε υπέρ των πράσινων με εκτελεστή για ακόμα μία φορά τον Μπέργκ, ο οποίος και πάλι δεν αστόχησε γράφοντας το 3-0.

Όμως, πριν οι δύο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, ο Μπέργκ έκανε χατ τρικ στο 41ο λεπτό πλασάροντας σωστά έπειτα από ωραία πάσα του νεαρού Χατζηγιοβάννη.

Στο δεύτερο μισό της συνάντησης η ομάδα του Ουζουνίδη έκοψε ταχύτητα αναλογιζόμενη την συνέχεια των υποχρεώσεων σε πρωτάθλημα και κύπελλο με αποτέλεσμα ο αγώνας να χάσει την όποια αίγλη είχε απομείνει. Στο 57ο λεπτό ο Λούκας Βιγιαφάνες με προβολή διαμόρφωσε το τελικό 5-0.

Ο Λέτο που είχε εισέλθει ως αλλαγή στο παιχνίδι ήθελε πολύ ένα γκολ για να το αφιερώσει στο νεογέννητο παιδί του, αλλά δεν τα κατάφερε, αφού στη μεγαλύτερη ευκαιρία που είχε από σουτ εντός της μεγάλης περιοχής εν τέλει η μπάλα απομακρύνθηκε προ της γραμμής από αμυντικό των φιλοξενούμενων.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός εξασφάλισε μία άνετη νίκη κατά πρώτον, ενώ εν συνεχεία πέραν της βαθμολογικής σημασίας που ασφαλώς έχει η εκάστοτε νίκη έδειξε πως η ανάκαμψη της ομάδας επί θητείας Μαρίνου Ουζουνίδη πηγαίνει ολοένα περισσότερο σε καλύτερο επίπεδο παρουσιάζοντας ένα ποδόσφαιρο ουσιαστικό, αλλά σε πολλά σημεία παράλληλα και θεαματικό.

Πλέον, το τριφύλλι καλείται στη κλήρωση της 17ης Μάρτη να σκιαγραφήσει επιτυχώς την ομάδα που θα κληθεί να αντιμετωπίσει για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος με στόχο μία θέση στο τελικό και έπειτα από κει έναν πολυπόθητο τίτλο, ενώ παράλληλα οι επικρατήσεις στο θεσμό του πρωταθλήματος οφείλουν να συνεχιστούν κατά παρόμοιο τρόπο για να εξασφαλίσει όσο καλύτερη θέση γίνεται στα πλει οφ και να διεκδικήσει μία θέση την επόμενη χρονιά στα Ευρωπαϊκά κύπελλα.

Το σίγουρο είναι πως η εποχή του Στραματσόνι έχει περάσει ανεπιστρεπτί και αφού εν κατακλείσει οι υπεύθυνοι δώσανε ψήφο εμπιστοσύνης σε έναν Έλληνα προπονητή, σοβαρό, αλλά παράλληλα που αγαπάει και νοιάζεται την ομάδα, τα αποτελέσματα ήδη έχουν αρχίσει να είναι ολοφάνερα και είναι εξόχως ευχάριστα.

Αυτό που δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να συμβεί είναι εφησυχασμός, διότι τότε τα δεδομένα ενδέχεται εκ νέου να αλλάξουν κατά τρόπο αρνητικό για το σύνολο της ομάδας. Με πίστη, με αγώνα, με προσπάθεια, με υπομονή και κυρίως με όραμα, το οποίο όπως φαίνεται έχει και με το παραπάνω μάλιστα ο Ουζουνίδης, η ομάδα μπορεί απ’ αυτή την αγωνιστική περίοδο που λίγο καιρό πριν φαινόταν εντελώς “χαμένη” να θέσει την αφετηρία της για ένα καλύτερο μέλλον και να χτίσει υποδομή έτσι ώστε οι φίλαθλοι της ομάδας που την έχουν στηρίξει και με το παραπάνω όλο αυτό τον καιρό να απολαύσουν εκ νέου τον Παναθηναϊκό κραταιό και εντός, αλλά και εκτός των συνόρων. Όμως το σίγουρο είναι πως για να πραγματοποιηθεί κάτι τέτοιο είμαστε ακόμα στην αρχή και χρειάζεται πολύ δουλειά, όμως σίγουρα τα δείγματα μέχρι στιγμής είναι πλήρως ενθαρρυντικά.

Bρείτε τον συντάκτη στο facebook: Apostolhs Adiorthwtos