«Χ»λιαρός… βαθμός στο Βικελίδης!

Ισόπαλος χωρίς σκορ αναδείχθηκε στη Θεσσαλονίκη ο Παναθηναϊκός κόντρα στον Άρη στο πλαίσιο της προτελευταίας αγωνιστικής της Superleague.

Με αυτό το βαθμό το «τριφύλλι» παρέμεινε στην 5η θέση με 53 βαθμούς, ενώ η σεζόν ολοκληρώνεται την ερχόμενη Κυριακή με το, αδιάφορο βαθμολογικά, ντέρμπι αιωνίων κόντρα στον Ολυμπιακό στο «Απόστολος Νικολαΐδης».

Τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης ήταν αναγνωριστικά ενώ οι δύο ομάδες ήταν ουσιαστικά… ακίνδυνες η μία για την άλλη. Η πρώτη τελική προσπάθεια της αναμέτρησης ήρθε στο 12′. Ο Σάσα βρέθηκε σε πολύ καλό σημείο εκτός περιοχής, δοκίμασε το σουτ αλλά η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από την εστία του Σωκράτη Διούδη.

Ένα λεπτό πριν τη συμπλήρωση είκοσι λεπτών (19′) έγινε η πρώτη τελική προσπάθεια του Παναθηναϊκού. Ο Καρλίτος έκανε το σουτ αλλά ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα χωρίς να ανησυχήσει καν. Στο 25′ οι «πράσινοι» έφτασαν πιο κοντά από ποτέ στο να σκοράρουν. Ο Χατζηγιοβάννης βγήκε τετ α τετ με τον Κουέστα, προσπάθησε να περάσει την μπάλα από κάτω του αλλά ο Σάσα με καίρια επέμβαση γλύτωσε τους γηπεδούχους κρατώντας το 0-0.

Στο 34′ η ομάδα του Μάντζιου απείλησε ξανά μετά από αρκετή ώρα. Ο Σάσα απείλησε, και αυτή τη φορά, με σουτ εκτός περιοχής αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα έξω από την «πράσινη» εστία. Ο Διούδης παρόλα αυτά, για καλό και κακό, είχε πέσει στην πορεία της μπάλας. Δύο λεπτά αργότερα (36′) ο Άρης απείλησε ακόμη μια φορά. Ο Γκαρσία βρέθηκε στην περιοχή προσπάθησε να νικήσει τον Διούδη αλλά ο Μολό με ωραία προσπάθεια τον έκοψε παραχωρώντας κόρνερ. Δύο λεπτά πριν το ημίχρονο (43′) οι «κίτρινοι» έχασαν μία ακόμη καλή ευκαιρία στο πρώτο μέρος. Ο Γκαρσία έκανε την πάσα στον Σάσα, αυτός γύρισε την μπάλα, ο Διούδης έδιωξε, αλλά η μπάλα στρώθηκε στον Μαντσίνι, ο οποίος την έστειλε άουτ.

Αυτή ήταν και η τελευταία αξιόλογη φάση του πρώτου μέρους με τις δύο ομάδες να μένουν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Άρης έχασε μεγάλη ευκαιρία με το «καλησπέρα». Στα πρώτα δευτερόλεπτα της επανάληψης, ο Μαντσίνι ακολούθησε τον Σένκεφελντ που έμοιαζε να ελέγχει τη φάση, ο παίκτης του Άρη εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια του αμυντικού του τριφυλλιού, αλλά το σουτ του έφυγε άουτ.

Μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας (63′) οι Θεσσαλονικείς απείλησαν πάλι αλλά το σουτ του Ματέο Γκαρσία με το αριστερό από τη δεξιά πλευρά δεν ήταν αρκετό για να απειλήσει και να ανησυχήσει τον Διούδη, ο οποίος μάζεψε τη μπάλα. Πέντε λεπτά αργότερα (68′) ο Μπρούνο Γκάμα λίγο έλειψε να σκοράρει από απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά ο Διούδης έκανε εντυπωσιακή επέμβαση βγάζοντας τη μπάλα από το «γάμα».

Περίπου δέκα λεπτά πριν το φινάλε (78′) οι «πράσινοι» είχαν τη πρώτη τελική τους στο δεύτερο μέρος. Ο Μολό έβγαλε τη σέντρα από τα δεξιά, ο Βιγιαφάνιες έπιασε τη κεφαλιά αλλά η μπάλα πέρασε έξω από την εστία του Κουέστα. Ένα λεπτό αργότερα (79′) ο Μπρούνο προσπάθησε, με αριστερό σουτ, να γίνει απειλητικός αλλά ο Διούδης έπεσε και μπλόκαρε τη μπάλα δίχως να δυσκολευτεί. Στο 86′ ο Γκάμα έκανε, ακόμη ένα, μακρινό σουτ με το δεξί αλλά η μπάλα έφυγε απελπιστικά άουτ από την εστία του «τριφυλλιού». Στο 90+1′ ο Μπρούνο δημιούργησε άλλη μία τελική αλλά το αριστερό σουτ του δεν ήταν αρκετό ώστε να «νικήσει» τον Διούδη ο οποίος σταθερά μπλόκαρε τη μπάλα. Η τελευταία καλή στιγμή ανήκει, και αυτή, στους γηπεδούχους. Ο Γκανέα έκανε το σουτ από πολύ καλή θέση αλλά ο Διούδης με σωτήρια επέμβαση έδιωξε σε κόρνερ. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες χωρίς τέρματα