«Χόρεψε» στη βροχή η Κ19!

Παρά την έντονη βροχόπτωση και τον «βαρύ» αγωνιστικό χώρο, η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού επικράτησε, άνετα, της Λαμίας (4-0) στο «Γεώργιος Καλαφάτης», στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Superleague Κ19.

Τα «τριφυλλάκια», με αυτή τη νίκη, έφτασαν τους 34 βαθμούς και έτσι παρέμειναν στο -2 από τον ΠΑΟΚ έχοντας, ωστόσο, και ένα παιχνίδι λιγότερο από την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Πρώτο ημίχρονο

Το πρώτο πεντάλεπτο στο «Γεώργιος Καλαφάτης» ήταν, στην ουσία,… αναγνωριστικό! Οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα πατήματα τους σε έναν, κατά τ’άλλα, «βαρύ» αγωνιστικό χώρο! Η πρώτη τελική της αναμέτρησης ανήκει στη Λαμία στο 6ο λεπτό! Ο Νικολόπουλος επιχείρησε το σουτ, πάραυτα ο Χριστογεωργός δε δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Ο αγωνιστικός χώρος, όσο περνούσε η ώρα, γινόταν ολοένα και χειρότερος, γεγονός που εμπόδιζε τις προσπάθειες των παικτών των δύο ομάδων, προκειμένου να παιχτεί ποδόσφαιρο. Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε για τουλάχιστον μισή ώρα, γεγονός που δεν έφερε καμία απολύτως τελική προσπάθεια για τις δύο ομάδες.

Ωστόσο, παρά τις αντιξοότητες, το «τριφύλλι» βρήκε γκολ! Πιο συγκεκριμένα έξι λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου (39′) ο Καλομοίρης, μετά από μια όμορφη ενέργεια, γύρισε τη μπάλα από τα αριστερά και ο Σουλτσε από κοντά έκανε το 1-0. Αυτό ήταν και το αποτέλεσμα με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Δεύτερο ημίχρονο

Η βροχή μπορεί να σταμάτησε κατά τη 15λεπτη διακοπή του πρώτου ημιχρόνου, ωστόσο ο αγωνιστικός χώρος παρέμεινε «βαρύς», γεγονός που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών όπως, άλλωστε, συνέβη και στο πρώτο ημίχρονο. Ενδεικτικό είναι ότι στο πρώτο τέταρτο της επανάληψης δεν πραγματοποιήθηκε ούτε μία ευκαιρία μπροστά από τις δύο εστίες.

Ακριβώς με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα (60′) ο Παναθηναϊκός πέτυχε το δεύτερο γκολ του! Ο Αθανασακόπουλος εκτέλεσε κόρνερ και μετά από μια αναμπουμπούλα στην άμυνα της Λαμίας η μπάλα κατέληξε στην εστία των φιλοξενούμενων για το 2-0. Πέντε λεπτά αργότερα (65′) το «τριφύλλι» τελείωσε οριστικά και αμετάκλητα την αναμέτρηση! Ο Σερπέζης βρήκε με πολύ όμορφη κάθετη βρήκε τον Αθανασακόπουλο ο οποίος πλάσαρε εύστοχα σε τετ α τετ και «έγραψε» το 3-0.

Είκοσι λεπτά πριν από το τέλος (70′) οι παίκτες του κ.Συλαιδόπουλου «πλησίασαν» και σε τέταρτο γκολ όταν ο Νιάρχος έστειλε εξ’επαφής τη μπάλα στο δοκάρι. Όπως γίνεται εύκολα αντιληπτό τα λεπτά που ακολούθησαν ήταν… διαδικαστικού χαρακτήρα μιας και η αναμέτρηση είχε, ήδη, πάρει το δρόμο της.

Δέκα λεπτά πριν από το τέλος (80′) οι «πράσινοι» έβαλαν το κερασάκι στην τούρτα! Ο Νιάρχος ελευθερώθηκε με ντρίμπλα και πλάσαρε εύστοχα κάνοντας το 4-0 για την ομάδα του. Λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90 (88′) ο Παναθηναϊκός παραλίγο να πετύχει ένα εκπληκτικό γκολ! Οι ποδοσφαιριστές του «τριφυλλιού» άλλαξαν εκπληκτικά, με τη μία, τη μπάλα σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο, αλλά ο Καλομοίρης δεν κατάφερε να σκοράρει! Αυτή ήταν, ουσιαστικά, και η τελευταία αξιόλογη φάση της αναμέτρησης.

Το σφύριγμα της λήξης βρήκε τον Παναθηναϊκό να πετυχαίνει μία εύκολη, παρά τις δυσκολίες, νίκη και να παραμένει στο κατόπι του ΠΑΟΚ στη μάχη του τίτλου στο πρωτάθλημα Νέων.