Το τίμημα του κλειστού ροτέισον

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Ζαλγκίρις με 80-68 εκτός έδρας στα πλαίσια της 25ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Η αναμέτρηση:

Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 5-5 στο ξεκίνημα ενώ το τρίποντο του Ναν διαμόρφωσε το 5-8. Οι δύο ομάδες σκόραραν κατά ριπάς (9-10) στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους αθλητές να είναι αρκετά εύστοχοι. Το νούμερο ένα πρόβλημα του «τριφυλλιού» άκουγε στο όνομα Μπιρούτις, καθώς ο Λιθουανός σέντερ σκόραρε με κάθε τρόπο (14-10), αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να… πονοκεφαλιάζει. Το τρίτο τρίποντο του Κέντρικ Ναν μείωσε την διαφορά στο -2 (18-16), με τον Αμερικάνο γκαρντ να ξεκινάει… ορεξάτος στην αναμέτρηση. Ο Μάριους Γκριγκόνις ευστόχησε σε νέο σουτ από τα 6,75 διαμορφώνοντας το 22-21, με το ματς να ξεκινάει με τις καλύτερες προυποθέσεις για τους φίλους του μπάσκετ. Ναν και Γκριγκόνις σκόραραν τους 23 από τους 25 πόντους του Παναθηναϊκού στο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ να είναι ισόπαλο (25-25) μετά το τέλος των πρώτων δέκα λεπτών του ματς.

Ο ρυθμός έπεσε στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με το «τριφύλλι» να παραμένει μπροστά στο σκορ στα πρώτα λεπτά του δεκαλέπτου. Το καλάθι του Λεσόρ διαμόρφωσε το 27-29 ενώ μία καταπληκτική δημιουργία του Βιλντόσα ανέβασε την διαφορά στους τέσσερις (27-31). Η απάντηση ήρθε λίγο αργότερα από τον Έβανς, ο οποίος ευστόχησε σ’ ένα μαρκαρισμένο τρίποντο και μείωσε το «πράσινο» προβάδισμα στους τρεις (30-33). Οι δύο ομάδες συναντήθηκαν στους 35 πόντους (35-35) και από κει και έπειτα οι Λιθουανοί ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους, εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των παικτών του Αταμάν. Εν τέλει, το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους να προηγούνται στο σκορ με 44-38.

Ζόραν Σάβιτς: «Η οικογένεια Γιαννακόπουλου έχει ξοδέψει πάνω από 400 εκ. στον Παναθηναϊκό»

Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι Αθηναίοι πλησίασαν στους πέντε (46-41) ενώ το σουτ τριών πόντων του Γκραντ διαμόρφωσε το 49-44. Το καλάθι του Ναν «ψαλίδισε» την διαφορά στον πόντο (49-48), με τους «πράσινους» να προσπαθούν να πάρουν πίσω τα ηνία του ματς. Το τρίποντο του Έβανς, ο οποίος έκανε μεγάλη ζημιά στο «τριφύλλι», διεύρυνε το λιθουανικό προβάδισμα στο +5 (57-52). Με εύστοχο σουτ τριών πόντων και φάουλ, ο Ναν διαμόρφωσε το 59-56, όμως ακολούθησε σερί πέντε πόντων (6456) από τους Λιθουανούς μέχρι το τέλος της τρίτης περίοδου.

Με δύο εύστοχες βολές του Χουάντσο, οι «πράσινοι» πλησίασαν στους έξι πόντους (64-58), με εννέα λεπτά να απομένουν. Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι των Λιθουανών ανέβασαν την διαφορά στους δέκα (68-58), με τον Εργκίν Αταμάν να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Ναν διαμόρφωσε το 74-65, με τον Παναθηναϊκό να κάνει μία τελευταία προσπάθεια για να γυρίσει το ματς. Η προσπάθεια δεν ήταν αρκετή, με το «τριφύλλι» να γνωρίζει την ήττα με 80-68 από την Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 44-38, 64-56, 80-68