Ήττα από Ζαλγκίρις και… πολλή δουλειά ενόψει!

Την ήττα με 81-74 γνώρισε στο Κάουνας από την Ζαλγκίρις ο Παναθηναϊκός για τον ημιτελικό του Preseason Tour που διεξάγεται στη Λιθουανία.

Πλέον μετά από αυτό το αποτέλεσμα οι «πράσινοι» ξέρουν τον αυριανό τους αντίπαλο. Θα παίξουν με την Άλμπα Βερολίνου για τον μικρό τελικό του τουρνουά του Κάουνας.

Το ματς: Ο Γιώργος Βόβορας ξεκίνησε με τους Φόστερ, Τζάκσον, Παπαπέτρου, Ουάιτ και Παπαγιάννη. Η Ζαλγκίρις μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα, σαν να είναι πιο έτοιμη. Παρά κάποια μικρά σερί του Παναθηναϊκού οι Λιθουανοί βρισκόντουσαν μπροστά στο σκορ και με καλές διαφορές σχεδόν σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Πρώτο δεκάλεπτο:

Η Ζαλγκίρις μπήκε με περισσότερη ενέργεια στο ματς. Η ομάδα του Σίλερ έδειχνε να είναι ένα κλικ πιο γρήγορα, ειδικά στην επίθεση. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός που, με εξαίρεση τον Παπαγιάννη, είχε αρκετά προβλήματα αμυντικά, στην επίθεση είχε «κολλήσει». Χωρίς να παίρνουν απαραίτητα «κακά» σουτ οι παίκτες του Βόβορα δεν έβρισκαν εύκολα σκορ. Το «τριφύλλι» έδειξε αρχικά διάθεση να τρέξει το γήπεδο πάντως, βρίσκοντας έτσι κάποιους πόντους. Η ολοκλήρωση της περιόδου βρήκε την Ζαλγκίρις μπροστά με 23-17.

Δεύτερο δεκάλεπτο:

Στη δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός μπήκε με περισσότερη διάθεση στην επίθεση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα ένα σερί 7-0 και τη μείωση της διαφοράς στον ένα πόντο. Οι Λιθουανοί αντέδρασαν και με οκτώ συνεχόμενους πόντους έκαναν το 33-24. Ξαφνικά οι παίκτες του Βόβορα έκαναν συνεχόμενα λάθη ενώ ήταν και άστοχοι. Στο σετ παιχνίδι παρουσίασαν αρκετά προβλήματα σε πάνω από ένα σχήμα. Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 43-38 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Τρίτο δεκάλεπτο:

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε όπως και οι προηγούμενες δύο, με την Ζαλγκίρις να καθορίζει τον ρυθμό και να ξεφεύγει στο σκορ. Η ομάδα του Σίλερ κυριάρχησε στα πρώτα έξι λεπτά με αποτέλεσμα να φτάσει έως και στο +12. Με τον Νέντοβιτς να βρίσκει σκορ αλλά και ακόμα κάποιους εύκολους πόντους οι «πράσινοι» κατέβασαν την διαφορά στους πέντε πόντους. Το σκορ ήταν 59-54 και η τελευταία περίοδος είχε πλέον αποκτήσει ενδιαφέρον.

Τέταρτο δεκάλεπτο:

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο παρκέ με μοναδικό στόχο τη νίκη. Μπορεί να πρόκειται απλά για ένα φιλικό όμως και οι δύο προπονητές προτιμούν να αντιμετωπίσουν την Αρμάνι σε ένα πιο δυνατό φιλικό. Η περίοδος ξεκίνησε με Ζαλγκίρις και Παναθηναϊκό να παίρνουν αρκετά σουτ πίσω από τα 5-6 μέτρα. Παρότι οι Πρωταθλητές Ελλάδας βρισκόντουσαν πολύ συχνά σε διαφορά χαμηλότερη των δύο σουτ, δεν μπορούσαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ κυρίως λόγω των αμυντικών προβλημάτων που παρουσίαζαν.

Κορυφαίοι για την ομάδα του Βόβορα ήταν οι Νέντοβιτς και Τζάκσον. Ο Σέρβος τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και δύο ασίστ. Ο Αμερικανός από την άλλη είχε 18 πόντους, 5 ασίστ και δύο ριμπάουντ.