8Χ8 και συνεχίζει!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 78-81 τον Κολοσσό Ρόδου εκτός έδρας για την 8η αγωνιστική της Basket League.

Οι «πράσινοι» ήταν σταθερά μπροστά στο σκορ καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα, με το τελικό αποτέλεσμα να αντικατοπτρίζει την εικόνα της αναμέτρησης. Ο Κέντρικ Ναν ήταν ο πολυτιμότερος για το «τριφύλλι», με τον Αμερικάνο να σημειώνει 15 πόντους, να μαζεύει 5 ριμπάουντ και να δίνει 4 τελικές πάσες.

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι του Μήτογλου, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 6-18 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους «πράσινους» να ξεκινάνε ορεξάτοι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 20-27. Η εικόνα δεν άλλαξε στα επόμενα δέκα αγωνιστικά λεπτά, με τους παίκτες του Εργκίν Αταμάν να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση (24-38). Με τρίποντο του Λούκα Βιλντόζα διαμορφώθηκε το τελικό σκορ (28-44) για το πρώτο ημίχρονο, με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +16.

Euroleague για Παναθηναϊκό: «Αυτό μπορεί να σημαίνει κούπα…»

Οι Ροδίτες ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να «ψαλιδίσουν» την διαφορά στους εννέα πόντους (43-54). Το σουτ τριών πόντων του Κώστα Σλούκα (45-57) «ξεκόλλησε» τους «πράσινους» και ανέβασε την διαφορά ξανά σε διψήφιο νούμερο. Η τρίτη περίοδος έκλεισε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο +10 (51-61). Στο τέλος τα εύκολα έγιναν… δύσκολα, με εκατέρωθεν λάθη από τους παίκτες του Αταμάν. Το τρίποντο του Κέντρικ Ναν διαμόρφωσε το 71-81, με τους γηπεδούχους να κάνουν μία τελευταία προσπάθεια στο τέλος αλλά να μην καταφέρνουν να πάρουν κάτι περισσότερο από το ματς (78-81).

Τα δεκάλεπτα: 20-27, 28-44, 51-61, 78-81