ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 2-3 σετ τον Ολυμπιακό Πειραιώς στο Ρέντη και κατέκτησε το πρωτάθλημα στο βόλεϊ γυναικών για την σεζόν 2023-24.

Οι «πράσινες» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-8 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Η επίθεση της Άτκινσον έφερε τον Παναθηναϊκό και πάλι στο +5 (5-10), με τα κορίτσια του Ντράγκαν Νέσιτς να ελέγχουν τον ρυθμό του σετ. Με κερδισμένο πόντο της Καρκάσες, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 8-12, σ’ ένα σημείο που οι «ερυθρόλευκες» απειλούσαν. Η διαφορά ξέφυγε στο +5 (12-17), με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να ζητάει challenge για να «σπάσει» τον ρυθμό των «πρασίνων». Διαδοχικά λάθη του «τριφυλλιού» επέτρεψαν στις γηπεδούχες να μειώσουν στους δύο (16-18), με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Η επίθεση της Άτκινσον έβαλε και πάλι μπροστά με +2 (18-20) τον Παναθηναϊκό, με τις δύο ομάδες να μπαίνουν στην τελική ευθεία του σετ. Το τέλος του σετ ήταν… θρίλερ, με το «τριφύλλι» – εν τέλει – να κάνει το 0-1 με 24-26.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με το… πόδι στο γκάζι και προηγήθηκαν με 5-1 στο ξεκίνημα, αναγκάζοντας τον Ντράγκαν Νέσιτς να καλέσει τάιμ άουτ. Η επίθεση της Καρκάσες έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1 (7-6), με τις «πράσινες» να ανεβάζουν ρυθμό μετά το μουδιασμένο ξεκίνημα. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά (12-11), με το δεύτερο σετ να είναι αμφίρροπο. Ο πόντος της Κούμπουρα έδωσε την δυνατότητα στον Ολυμπιακό να ισοφαρίσει σε 15-15, με την Σάμανταν να απαντάει άμεσα (15-17). Το 17-19 έγινε 19-19 και οι «ερυθρόλευκες» ισοφάρισαν ξανά ενώ κατάφεραν να περάσουν μπροστά (20-19). Οι «πράσινες»… χάρισαν το σετ στον Ολυμπιακό με 25-21 και οι Πειραιώτισσες ισοφάρισαν σε 1-1.

Με άσσο της Σαμαντάν, οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 1-5 και ανάγκασαν τον Μιτσέλι να καλέσει τάιμ άουτ. Η επίθεση της Άτκινσον έφερε τον Παναθηναϊκό στο +3 (4-7) ενώ η άουτ επίθεση της Νίζετιχ διαμόρφωσε το 5-8. Η απώλεια της διαφοράς (11-11) ανάγκασε τον Ντράγκαν Νέσιτς να καλέσει εσπευσμένα τάιμ άουτ. Οι δύο ομάδες παρέμειναν ισόπαλες (16-16), με το τρίτο σετ να διεκδικείται στα ίσια από τις παίκτριες τόσο του «τριφυλλιού», όσο και του Ολυμπιακού. Ο πόντος της Κούμπουρα έφερε τις «ερυθρόλευκες» στο +3 (23-20), με τον Ντράγκαν Νέσιτς να καλεί τάιμ άουτ. Εν τέλει, οι Πειραιώτισσες κατέκτησαν το σετ με 25-21 και προηγήθηκαν με 2-1.

Η επίθεση της Καρκάσες έφερε στα ίσια (4-4) τις δύο ομάδες στο ξεκίνημα του τέταρτου σετ. Δύο συνεχόμενες άστοχες επιθέσεις των «ερυθρόλευκων» έδωσαν προβάδισμα με 5-7 στις «πράσινες» ενώ η επίθεση της Άτκινσον διαμόρφωσε το 8-10. Η επίθεση της Γκρόθες έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (10-14) στο «τριφύλλι», με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Το μπλοκ της Καρκάσες έδωσε προβάδισμα +7 (13-20) στον Παναθηναϊκό. Τελικά, οι Αθηναίες κατέκτησαν το σετ με 20-25 και ισοφάρισαν σε 2-2.

Στο τάι μπρεικ μίλησε η Παναθηναϊκή ψυχή και τα «φίνα κορίτσια» με 9-15 κατέκτησαν το πιο μάγκικο πρωτάθλημα στην ιστορία του ελληνικού βόλεϊ.

Τα σετ: 24-26, 25-21, 25-21, 18-25,