Πέρασε «αέρας» από την Νέα Φιλαδέλφεια!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε εύκολα με 0-3 σετ την ΑΕΚ στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής της Α1 βόλεϊ των γυναικών. Πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας το «τριφύλλι»!

Η ΑΕΚ ξεκίνησε καλύτερα στο πρώτο σετ και ήταν μπροστά στο σκορ στους πρώτους πόντους. Οι «πράσινες» απάντησαν μ’ ένα σερί και ισοφάρισαν σε 11-11 με μπλοκ της Χατζηευστρατιάδου, με τον τεχνικό των γηπεδούχων να καλεί τάιμ άουτ. Μία άστοχη επίθεση της Στεπανένκο έδωσε προβάδισμα δύο πόντων (16-14) στις «κιτρινόμαυρες». Με μπλοκ της Γκρόθες, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 20-20, αναγκάζοντας τον προπονητή της ΑΕΚ σε νέο τάιμ άουτ. Το μπλοκ της Στεπανένκο έδωσε «πράσινο» προβάδισμα με 22-23 ενώ το πέρασμα της Γκρόθες έδωσε σετ μπολ με δύο ευκαιρίες στις «πράσινες» (22-24). Ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το πρώτο σετ με 22-25 μετά από σπουδαία ανατροπή.

Ο «πράσινες» μπήκαν αρκετά δυνατά στο δεύτερο σετ και προηγήθηκαν με 3-6. Το 4-8 έγινε 8-8, με την ΑΕΚ να τρέχει ένα σερί τεσσάρων πόντων. Με δύσκολο πέρασμα της Χαντάβα, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με 11-13 ενώ η διαφορά ανέβηκε μετά από ώρα στους τέσσερις (12-16). Η επίθεση της Γκρόθες εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους οκτώ (13-21). Οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ (17-24) με επτά ευκαιρίες. Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε και το δεύτερο σετ (17-25) κατακτώντας τον πρώτο βαθμό από την αναμέτρηση.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά στο σετ και προηγήθηκε με 4-6. Με άσσο της Παπαφωτίου, το «τριφύλλι» πέρασε μπροστά με 7-10. Οι παίκτριες του Απόστολου Οικονόμου συνέχισαν να να προηγούνται στο σετ, με την επίθεση της Χαντάβα να διαμορφώνει το 12-15. Η ΑΕΚ επέστρεψε στο σετ και μείωσε σε 18-19, με τον τεχνικό του Παναθηναϊκού να καλεί τάιμ άουτ. Το «κιτρινόμαυρο» σερί συνεχίστηκε και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 21-19, με τον Οικονόμου να καλεί τάιμ άουτ. Το «πράσινο» μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της ΑΕΚ και ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 22-22. Μετά από λάθος της ΑΕΚ, οι «πράσινες» έφτασαν σε σετ μπολ με μία ευκαιρία (23-24). Τελικά ο Παναθηναϊκός κατέκτησε το τρίτο σετ με 24-26 και πέτυχε ακόμη μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Τα σετ: 22-25, 17-25, 24-26