Ανδρεόπουλος: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος με την ομάδα»

Ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος παραχώρησε δηλώσεις μετά την σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού επί του Ολυμπιακού στο κλειστό του Μετς.

Αναλυτικά όσα δήλωσε μετά το ματς:

«Κάναμε πολύ μεγάλη νίκη, ο αντίπαλος είναι πάρα πολύ ισχυρός, κατά διαστήματα πιέζει υπερβολικά, άρα είναι φυσιολογικό μέσα στο σετ να υπάρχουν διακυμάνσεις και για τις δύο ομάδες. Ζητούσαμε συνέχεια συγκέντρωση στην τακτική, γιατί η τακτική μας έβγαινε.

Όσο την ακολουθούσαμε καταφέρναμε να παίρνουμε πόντους, άρα συνεχώς τονίζαμε την τακτική και ότι πρέπει να συνεχίσουμε να την ακολουθάμε γιατί ξέρετε όσο περνάει η ώρα υπάρχει κούραση, δυσκολεύουν τα πράγματα».

Για τον Πετρέα: «Στο τρίτο σετ μπήκε ο Γιώργος στο σερβίς γιατί χρειαζόμασταν ένα πιο δυναμικό σερβίς από τον Ρανγκέλ και έκανε τη δουλειά. Στο τέταρτο σετ ο Ρανγκέλ έκανε 1-2 λάθη και βάλαμε τον Πετρέα για να παίξει καλύτερα, δηλαδή είναι απλό δεν είναι τρικ και μας βγήκε αυτή η αλλαγή».

Για την εικόνα της ομάδας και τη συνέχεια: «Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος, την πλειοψηφία των παιχνιδιών την κερδίζουμε με 3-0. Μετά τον μαραθώνιο του πρωταθλήματος τερματίζουμε στην πρώτη θέση. Είναι πολύ σημαντικό, παίρνουμε το πλεονέκτημα έδρας για όλη τη σειρά των playoffs. Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος από αυτά που κάνει η ομάδα.

Βέβαια, αυτό δε λέει τίποτα γιατί όλη αυτή την καλή πορεία που έχουμε κάνει όλους αυτούς τους μήνες πρέπει να τη συνεχίσουμε και αυτά τα παιχνίδια κρίνονται στη λεπτομέρεια, το είδατε και σήμερα. Στη λεπτομέρεια χάσαμε το πρώτο ματς με τον Ολυμπιακό, στη λεπτομέρεια νικήσαμε σήμερα και αυτό θα γίνει και στο μέλλον. Παρόλα αυτά μέχρι στιγμής τα έχουμε καταφέρει».