Έγκλημα και τιμωρία

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 0-1 από την Μπράγκα και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του UEFA Champions League.

Οι «πράσινοι» έχασαν τα… άχαστα, δεν εκμεταλλεύτηκαν την υπεροχή καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και γνώρισαν τον αποκλεισμό από την κατώτερη Μπράγκα.

Η αναμέτρηση:

Στο 15′ ο Ρουίθ σούταρε, χωρίς να ανησυχήσει ο Μπρινιόλι ενώ στο 18′ έχασαν την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς, με τον Παλάσιος να γυρνάει την μπάλα και τον Ιωαννίδη για λίγο να μην προλαβαίνει την μπάλα ενώ ο Μαντσίνι στη συνέχεια της φάσης δεν κατάφερε να σκοράρει από πλάγια θέση. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 32ο λεπτό, με τον Μπρινιόλι να λέει «όχι» σε τετ-α-τετ του Ρουίθ. Στο 45′ ο Βαγιαννίδης έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ, με τον γκολκίπερ των Πορτογάλων να διώχνει σε κόρνερ. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (0-0).

Στο 54′ ο Ματέους απέκρουσε δυνατό διαγώνιο σουτ του Παλάσιος ενώ στο 68′ ο Χουάνκαρ δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα από πλαϊνή θέση. Ο Παναθηναϊκός, την ώρα που είχε κλείσει μέσα στην περιοχή την Μπράγκα, δέχτηκε γκολ (83΄) κόντρα στη ροή του παιχνιδιού και ουσιαστικά έχασε το εισιτήριο για τους ομίλους του Champions League. Στο 85′ οι «πράσινοι» άγγιξαν τρεις φορές το γκολ με Τζούρισιτς, Σπόραρ και Σένκεφελντ αλλά δεν τα κατάφεραν.