Εικόνα που προβληματίζει

Ο Νίκος Γιανναράς σχολιάζει την εντός έδρας ήττα του Παναθηναϊκού από την Ζαλγκίρις Κάουνας στο ΟΑΚΑ.

Ακόμη ένα παιχνίδι όπου ο Παναθηναϊκός προβλημάτισε αμυντικά αλλά και επιθετικά. Στην επίθεση δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τους εβδομήντα πόντους, πολύ κακό ξεκίνημα και στην πρώτη περίοδο όπου οι «πράσινοι» έμειναν στους δώδεκα πόντους.

Αμυντικά, η αντίπαλη ομάδα ξεπέρασε τους 75 πόντους με τρομερό ποσοστό στα σουτ τριών πόντων. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο εκτελούσε με ποσοστό 70% ενώ έκλεισε τον αγώνα με 13/20 εύστοχα τρίποντα. Ο Παναθηναϊκός έδειξε ότι περιμένει ακόμη να μπουν στο ροτέισον αρκετοί παίκτες που ακόμη υστερούν.

Η εικόνα συνεχίζει και προβληματίζει παρά την προσπάθεια και τις δύο επιστροφές στην σημερινή αναμέτρηση. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν (50-50) όμως έδειξαν πως δεν είχαν τις δυνάμεις να συνεχίσουν ως το τέλος. Καθοριστική η απουσία του Όγκαστ καθώς ο Μήτογλου υπολογιζόταν σήμερα μόνο ως πεντάρι με αποτέλεσμα οι ψηλοί να μείνουν από ενέργεια.

Την επόμενη εβδομάδα το «τριφύλλι» θα δώσει δύο εντός έδρας παιχνίδια με την Ρεάλ Μαδρίτης και την Άλμπα Βερολίνου. Πρέπει οι παίκτες να βγάλουν αντίδραση με διάρκεια στο παιχνίδι τους. Για να γίνει αυτό είναι απαραίτητη η συνεισφορά από παίκτες που δεν δίνουν τα προβλεπόμενα στο παρκέ.