Επιστροφή στα νικηφόρα αποτελέσματα για τον Παναθηναϊκό Β’

Μετά από 3 αγωνιστικές επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό Β’, καθώς εμφανίστηκε καλύτερος κόντρα στον Τηλυκράτη Λευκάδας και έφτασε στην νίκη με 2-1.

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Φουρτάδο, που πέτυχε και τα δύο γκολ του τριφυλλιού, η δεύτερη ομάδα του Παναθηναϊκού πανηγύρισε τη νίκη με 2-1 επί του Τηλυκράτη Λευκάδας, σε αναμέτρηση που έγινε στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Super League 2.

Παναθηναϊκός: Ο εκπληκτικός κόσμος, η αποθέωση στον Μπρινιόλι και οι αντιδράσεις στον πάγκο (vid)

Ο Παναθηναϊκός Β΄ από τα πρώτα λεπτά του αγώνα είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τους φιλοξενούμενους να έχουν παθητικό ρόλο. Μόλις στο 3ο λεπτό του αγώνα ο Φουρτάδο βγήκε τετ α τετ με τον Παρδάλο, με τον τερματοφύλακα του Τηλυκράτη να κρατάει το μηδέν για την ομάδα του. Ο Τηλυκράτης Λευκάδας έφυγε στην αντεπίθεση στην αμέσως επόμενη φάση, με τον Μαργκόνο να αποκρούει το τετ α τετ με τον Νιφηρόπουλο και τον Ντοναλντόνι στη συνέχεια να στέλνει την μπάλα άουτ.

H δεύτερη ομάδα του τριφυλλιού στο 29ο λεπτό από την άλλη έχασε νέα ευκαιρία με τον Φουρτάδο να μην ευστοχεί. Οι φιλοξενούμενοι απειλούσαν με αντεπιθέσεις, ωστόσο μετά από ένα κόρνερ στο 43ο λεπτό του αγώνα ο Περιστέρης κέρδισε το πέναλτι, με τον Τόσκα να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από τα 11 βήματα.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός Β΄ συνέχισε να πιέζει και στο 53ο λεπτό έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Σαρδέλης έκανε μια ωραία κούρσα από τα αριστερά, πραγματοποίησε τη σέντρα, με τον Φουρτάδο να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά. Στο 62΄ οι πράσινοι έφτασαν μια ανάσα από την ολική ανατροπή. Αθανασακόπουλος και Μαρτίνης άλλαξαν την μπάλα, με τον τελευταίο να κάνει την σέντρα και τον Λιούμη να παίρνει την κεφαλιά, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Παναθηναϊκός Β΄ τρία λεπτά αργότερα πέτυχε την ολική ανατροπή. Ο Φουρτάδο πήρε την μπάλα από τα δεξιά, έκλεισε προς τα μέσα και με ένα υπέροχο σουτ έδωσε προβάδισμα στο τριφύλλι. Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα και μάλιστα στο 85΄ ο Λιούμης είχε την ευκαιρία να ανεβάσει το δείκτη του σκορ. Τελικά το τριφύλλι πήρε τη νίκη με ανατροπή στο δεύτερο μέρος του αγώνα.

«Βόμβες» Γιαννακόπουλου για την επιστροφή του στο ΟΑΚΑ, Σλούκα, Τζέιμς και Παπαγιάννη!

Παναθηναϊκός Β’: Μαργκόνο, Σιδεράς, Φικάι, Βουτσάς, Αθανασακόπουλος (89΄ Προδρομίτης), Μαρτίνης, Φουρτάδο (89΄Καραμπάς), Κρυπαράκος, Σαρδέλης (77΄ Κυριόπουλος), Τουρκοχωρίτης (46΄ Μαντσίνι), Μπιλάλ (61΄Λιούμης).

Τηλυκράτης Λευκάδας: Παρδάλος, Ανδρέου, Τακίδης, Μπελεβώνης, Τόσκα, Ρίζος, Σπανουδάκης (73΄ Κατσής), Περιστέρης, Ρίβας (58΄ Μπούμπας), Ντοναλντόνι, Νιφορόπουλος (64΄ Κωστόπουλος).