Ηττήθηκε ξανά από τον… κακό του δαίμονα και έχασε «έδαφος» για Ευρώπη

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε για ακόμη μια φορά την ήττα από τον ΠΑΣ Γιάννινα, αυτή τη φορά με σκορ 1-0 στους Ζωσιμάδες και έχασε την ευκαιρία να πατήσει στην τετράδα που οδηγεί σε ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Τρίτη ήττα μέσα σε τρεις εβδομάδες από την ομάδα των Ιωαννίνων για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος για ένα ακόμη παιχνίδι ήταν «άφαντος» στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου και έκανε τον ΠΑΣ να μοιάζει… Ρεάλ μπροστά του. Αδυνατούν να βρουν νίκη οι «πράσινοι» μετά από αυτή στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Το ματς:

Τα πρώτο δεκάλεπτο ήταν περισσότερο αναγνωριστικό, με τον ΠΑΣ να είναι αυτός που… έσπασε το ρόδι και σημείωσε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο ματς.

Στο 9′ συγκεκριμένα, ο Πιρσμάν έκανε εκπληκτική «ποδιά» στον Σάντσεζ, πάτησε περιοχή και έστρωσε πολύ όμορφα στο δεύτερο δοκάρι για τον επερχόμενο Σάλιακα, όμως σε κενή εστία εκείνος, πλάσαρε άουτ.

Οι «πράσινοι» δεν αφυπνίστηκαν από το παρ’ ολίγον γκολ του ΠΑΣ και συνέχισαν να μην δημιουργούν ευκαιρίες και να μην κρατούν μπάλα, όταν η ομάδα των Ιωαννίνων, ήταν αυτή που πίεζε ψηλά και δικαιώθηκε.

Στο 19′ από μία λάθος μεταβίβαση του Αϊτόρ στον άξονα, ο Πιρσμάν κέρδισε την κόντρα και με αρκετή δόση τύχης η μπάλα στρώθηκε στον Μιλιντσεάνου και εκείνος στο τετ-α-τετ με τον Διούδη, δεν αστόχησε.

Για περίπου δεκαπέντε λεπτά επικρατούσε ένα «άχαρο» παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να πειραματίζονται στο ανασταλτικό κομμάτι. Ευκαιρίες δεν υπήρξαν, παρά μόνο μία κεφαλιά του Πούγγουρα στο 34′ που κατέληξε κόρνερ έπειτα από στημένη φάση.

Αυτή, ήταν η πρώτη και η μοναδική τελική του «τριφυλλιού» στο πρώτο μέρος, το οποίο είδε στο 37′ τον Σανκαρέ να αποχωρεί πονώντας από τον αγωνιστικό χώρο και να παραχωρεί τη θέση του στον Ενγκμπαγκοτό.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο ορεξάτος. Κυκλοφόρησε μπάλα, κράτησε τον ΠΑΣ στο δικό του μισό αφού πίεσε ψηλά, ενώ είχε και μία ευκαιρία με ένα σουτ του Βιγιαφάνιες στο 49′. Και πάλι όμως ήταν ανήμπορος να πετύχει το κάτι παραπάνω, αφού οι Ηπειρώτες είχαν κλειστεί εξαιρετικά στην άμυνα.

Με τη συμπλήρωση εβδομήντα λεπτών ο Παναθηναϊκός σημείωσε δύο απανωτές ευκαιρίες με τον Μαουρίσιο. Αρχικά, μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάννη, ο Βραζιλιάνος βρέθηκε μόνος του στην περιοχή στο δεύτερο δοκάρι, όμως έκανε τσαφ και οι Γιαννιώτες πρόλαβαν να διώξουν, ενώ ένα λεπτό αργότερα, έπειτα από λάθος του Μπρένερ, ο ίδιος κέρδισε κάποια μέτρα, σούταρε λίγο πιο έξω από τη μεγάλη περιοχή στο ύψος του πέναλντι, όμως ο Λουντίγκιν απέκρουσε.

Όπως φάνηκε και από την έκβαση του παιχνιδιού, οι «πράσινοι» μέχρι εκεί μπορούσαν, αφού έμειναν από δυνάμεις στο τελευταίο δεκαπεντάλεπτο, με τον ΠΑΣ να είναι αυτός που έφτασε κοντά σε ένα ακόμη γκολ, όταν ο Παμλίδης μετά από ωραία κίνηση μέσα στην περιοχή, πλάσαρε λίγο εκατοστά πιο έξω από το δεξί δοκάρι του Διούδη.

Έτσι, ο Παναθηναϊκός απώλεσε βαθμούς για τρίτο σερί ματς στο πρωτάθλημα και αν η ΆΕΚ κερδίσει μεθαύριο (08/03) τον Απόλλων Σμύρνης στο ΟΑΚΑ, θα δει την τετράδα της Ευρώπης να απομακρύνεται.