Κατώτερες των περιστάσεων

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ολυμπιακό στο Ρέντη στα πλαίσια της 15ης αγωνιστικής της Volley League γυναικών.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με 6-2 στην έναρξη του πρώτου σετ. Με επίθεση της Καρκάσες, το «τριφύλλι» μείωσε σε 11-8, με τις γηπεδούχες να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Η εικόνα δεν άλλαξε, με την διαφορά να διευρύνεται (16-11) και τον Γιάννη Καλμαζίδη να καλεί τάιμ άουτ. Εν τέλει, ο Ολυμπιακός κατέκτησε εύκολα το πρώτο σετ με 25-19 και έκανε το 1-0.

Οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 5-8 στο ξεκίνημα και έδειξαν αποφασισμένες για την ισοφάριση. Η συνέχεια του σετ όμως δεν ήταν η αναμενόμενη, με τις Πειραιώτισσες να φτάνουν εύκολα (25-21) στο 2-0.

Οι δύο ομάδες έμειναν κοντά (5-5) στο ξεκίνημα του τρίτου σετ, χωρίς καμία να μπορεί να ξεφύγει. Βέβαια, στη συνέχεια ο Ολυμπιακός «έχτισε» διαφορά τεσσάρων πόντων (15-11), με τις «πράσινες» να είναι κατώτερες των περιστάσεων. Το τέλος του τρίτου σετ ήταν… θρίλερ, με τις γηπεδούχες να καταφέρνουν κάνουν το 3-0 με 26-24.

Τα σετ: 25-19, 25-21, 26-24