Λάθη, κούραση και… διαιτησία στέρησαν τη νίκη!

Παρά το γεγονός ότι, για σχεδόν 30′, ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος από τον Ολυμπιακό δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη καθώς ηττήθηκε από τις «ερυθρόλευκες» με 76-81 στο «Παύλος Γιαννακόπουλος» στο πλαίσιο της Α1 μπάσκετ γυναικών.

Μετά από αυτό το αποτέλεσμα το «τριφύλλι» θα ξεκινήσει τη σειρά των τελικών της Α1 μπάσκετ γυναικών όντας πίσω με 0-2. Έτσι θα πρέπει στους τελικούς να νικήσει τις «ερυθρόλευκες» σε 4 παιχνίδια προκειμένου να υπερασπιστεί το τίτλο του πρωταθλητή που κατέκτησε πέρυσι μέσα στην έδρα του αιωνίου αντιπάλου του στον τελευταίο τελικό.

Οι «πράσινες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, ωστόσο ένας συνδυασμός κούρασης, λαθών και… «κακών» διαιτητικών αποφάσεων ήταν αρκετός ώστε στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» να «αδειάσουν» από δυνάμεις και η πλάστιγγα να γείρει οριστικά και αμετάκλητα στις φιλοξενούμενες οι οποίες απέδρασαν με 76-81 από τον «Τάφο του Ινδού».

Κορυφαία παίκτρια για τις «πράσινες» ήταν η Φιτζέραλντ με 20 πόντους. Η Αμερικανίδα γκαρντ έδωσε πολύτιμες λύσεις κρατώντας το «τριφύλλι» μέσα στο κόλπο όσο ήταν αυτό δυνατό. Είχε 3/3 βολές, 7/12 δίποντα και 1/4 τρίποντα. Κατά τα λοιπά «μάζεψε» 4 ριμπάουντ, έβγαλε 1 ασίστ και έκανε 2 κλεψίματα. Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και οι Ρίντ (18), Χολμς (16) και Λύμουρα (11). Η ψηλή του «τριφυλλιού» μάζεψε 10 ριμπάουντ ενώ έδωσε και 7 ασίστ, την ώρα που η αρχηγός είχε 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Η αναμέτρηση

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες πολύ νευρικές και άστοχες. Βασικό στοιχείο της αναμέτρησης ήταν και οι βιαστικές επιλογές εκατέρωθεν. Περνώντας τα λεπτά οι «πράσινες» έπαιξαν καλύτερη άμυνα, περιόρισαν τα «όπλα» των Πειραιωτών αλλά τα «εύκολα» λάθη (3 εκ των οποίων στο κατέβασμα της μπάλας) κράτησαν τις φιλοξενούμενες στην αναμέτρηση. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τις πρωταθλήτριες να βρίσκονται στο +2 (17-15). Τα «βιολιά» των δύο ομάδων σε εκείνο το σημείο ήταν οι Χολμς και Πλουφ με 7 πόντους έκαστος.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου η κατάσταση ήταν πάνω κάτω η ίδια. Το άγχος και η αστοχία κυρίευε και τις δύο ομάδες. Ενδεικτικό είναι πως για κάτι περισσότερο από 3′ το επιμέρους σκορ της δεύτερης περιόδου ήταν 2-0 υπέρ των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη. Στη συνέχεια οι δύο ομάδες «ρόλαραν» κάπως στην επίθεση τους με τις πρωταθλήτριες να έχουν «ελαφρύ» προβάδισμα και τον Ολυμπιακό να παραμένει στο κόλπο αξιοποιώντας το κενό στη θέση της Κάιζερ λόγω των φάουλ στα οποία υπέπεσε. Το «τριφύλλι» πήρε πολύτιμες λύσεις τόσο από τη Φιτζέραλντ, όσο κι από τη Χατζηνικολάου, γεγονός που το έστειλε στα αποδυτήρια με διαφορά 5 πόντων (36-31). Η Αμερικανίδα σούτινγκ γκαρντ είχε 9 πόντους, ενώ η έμπειρη Ελληνίδα πλέι μέικερ 6. Πλουφ (7), Βίτολα και Χάμπλιν (6) ξεκίνησαν από τις «ερυθρόλευκες».

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τις «πράσινες». Η Ρίντ πέτυχε 4 πόντους στις δύο πρώτες επιθέσεις, ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε δύο πολύ εύκολα λάθη και έτσι το σκορ έφτασε στο +9 (40-31). Ένα καλάθι της Χάμπλιν και ένα τρίποντο της Σταμάτη έριξαν τη διαφορά στους 4 πόντους (40-36). Το «τριφύλλι» ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού, θα μπορούσε να έχει μεγαλύτερη διαφορά ωστόσο αυτό δεν ήταν εφικτό εξαιτίας κακών επιλογών των παικτριών της Ελένης Καπογιάννη και του πολύ σκληρού παιχνιδιού των «ερυθρόλευκων» το οποίο… άφηναν οι διαιτητές δίχως να το τιμωρούν με φάουλ τις παίκτριες των φιλοξενούμενων. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα περίπου 100″ πριν το τέλος της περιόδου ο Ολυμπιακός να φέρει το παιχνίδι στην ισοπαλία των 52 πόντων. Η διαιτητική τριάδα συνέχισε το… ρεσιτάλ της και με τεχνική ποινή στην Καπογιάννη και με τρίποντο της Σταμάτη οι Πειραιώτισες πήραν κεφάλι 2 πόντων (54-56) λίγα δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Στη συνέχεια η Χατζηνικολάου «απάντησε» με τρίποντο διαμορφώνοντας το 57-56, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η περίοδος.

Στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης, οι «πράσινες» δεν είχαν τις απαιτούμενες δυνάμεις, υπέπεσαν σε ουκ ολίγα λάθη και κακές επιλογές γεγονός που, εν πολλοίς, έφερε τη κατάσταση στη πλευρά του Ολυμπιακού. Οι Πειραιώτισσες έφτασαν μέχρι και στο +8 (69-77, 71-79) και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν αρκετά σε κανένα σημείο στο τελευταίο κομμάτι της αναμέτρησης παρά την συγκινητική προσπάθεια των «πρασίνων» που έφτασαν μέχρι και το -3 (76-79) περίπου 15″ πριν το τέλος. Η κόρνα της λήξης βρήκε τις φιλοξενούμενες να επικρατούν στη Λεωφόρο με 76-81 και να παίρνουν πολύ σημαντικό πλεονέκτημα ενόψει των τελικών όπως αναφέραμε και παραπάνω.

Τα δεκάλεπτα: 17-15, 36-31, 57-56, 76-81