Νίκη στην παράταση με… «καυτό» Φόστερ!

Ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη απέναντι στην Άλμπα στην παράταση με τον Φόστερ να είναι «καυτός» πίσω από τα 6,75 και γενικά όλη η ομάδα να παίρνει θετικό βαθμό επιθετικά. Βέβαια, δεν έλειψαν τα πολλά λάθη για ένα ακόμα παιχνίδι.

Παναθηναϊκός και Άλμπα Βερολίνου αγωνίστηκαν στην Ζαλγκίριο Αρένα στα πλαίσια του μικρού τελικού του Pre Season Euroleague Tournament. Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ κατά την διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου, με το παιχνίδι να είναι κλειστό.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου οι «πράσινοι» ανέβασαν ρυθμό και κατάφεραν να εξασφαλίσουν μία μικρή διαφορά την οποία και κράτησαν μέχρι την λήξη του ημιχρόνου (43-49). Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ο Μάρκους Φόστερ, ο οποίος κατά την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ευστόχησε σε όλες τις προσπάθειες που πήρε.

Το τρίτο δεκάλεπτο δεν αποτέλεσε εξαίρεση και οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά στο σκορ με τον Γιώργο Βόβορα να δοκιμάζει αρκετά σχήματα χρησιμοποιώντας όλους τους παίκτες. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να κλείσει την περίοδο προηγούμενο με τρεις πόντους (65-68).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά με τρίποντο του Νέντοβιτς δίνοντας ένα ελαφρύ προβάδισμα 7 πόντων. Όμως η Άλμπα απάντησε στο κρεσέντο του Παναθηναϊκού μειώνοντας στους 4. Το «τριφύλλι» έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο δίνοντας δικαιώματα στην Άλμπα η οποία τα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με +3 (82-79). 40 δεύτερα πριν το τέλος με clutch τρίποντα ο Σίβα έδωσε προβάδισμα στην Άλμπα (92-91). Με 6.7 δεύτερα στο χρονόμετρο ο Παπαπέτρου κέρδισε φάουλ ευστοχώντας στην μια και ισοφαρίζοντας το ματς. Στα λίγα εναπομένοντα δευτερόλεπτα η Άλμπα δεν βρήκε σκορ με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει την νίκη με τον Φόστερ να βρίσκεται στην ζώνη του λυκόφωτος και να νικάει μόνος την Άλμπα. Σημαντικό χαρακτηριστικό ήταν και το πάθος που έβγαλες οι παίχτες του Γιώργου Βόβορα καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού.

Τα δεκάλεπτα: 23-26, 43-49, 65-68, 92-92, 102-110)