Τα… έσπασε και έχασε

Ο Παναθηναϊκός παρουσίασε ένα πολύ κακό πρόσωπο στο ΣΕΦ και γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό (73-58) στα πλαίσια του 1ου τελικού της Α1 μπάσκετ των γυναικών.

Σ’ έναν αγώνα που διεξήχθη ξανά, καθώς το «τριφύλλι» κέρδισε την ένσταση για το καλάθι της Ριντ, οι «πράσινες» παρουσιάστηκαν κατώτερες των περιστάσεων και γνώρισαν την ήττα από τις «Πειραιώτισσες» με 73-58. Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το ερχόμενο Σάββατο, όπου θα διασταυρώσουν τα ξίφη τους στο κλειστό της Λεωφόρου.

Το ματς:

Με τις Λύμουρα, Ριντ, Χατζηνικολάου, Μόργκαν και Λεουτσένκα ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός στο παρκέ. Το εύστοχο σουτ της Χατζηνικολάου έφερε στα ίσια το ματς (2-2). Η Λεουτσένκα μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση, διαμορφώνοντας το 5-4. Με καλάθι της Ριντ μέσα στην ρακέτα, οι «πράσινες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (5-6).

Το σουτ της Σταμολάμπρου έβαλε τις «ερυθρόλευκες» μπροστά με τρεις πόντους (11-8). Με τρίποντο της Σταμολάμπρου ο Ολυμπιακός έφτασε σε διπλό σκορ (16-8). Το σουτ δύο πόντων της Ριντ έριξε την διαφορά στους έξι (16-10). Το καλάθι της Μούλη έριξε ξανά την διαφορ΄αστους έξι (18-12). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις «πράσινες» να είναι στο -6 (20-14).

Η Φοντέιν, με καλάθι και φάουλ, ανέβασε την διαφορά για πρώτη φορά στους δέκα (24-14). Με καλάθι και φάουλ της Ριντ, οι «πράσινες» πλησίασαν στους εννιά (26-17). Η Λεουτσένκα νίκησε τον Κόστοβιτς και μείωσε στους επτά για το «τριφύλλι» (26-19). Με λέι απ της Λύμουρα, το «τριφύλλι» έριξε την διαφορά στους επτά (28-21). Η Σταμολάμπρου τελείωσε την φάση και ανέβασε την διαφορά στους δέκα (31-21).

Το καλάθι της Φοντέιν εκτόξευσε την διαφορά στους δεκαπέντε (36-21). Η Ριντ μάζεψε το επιθετικό ριμπάουντ και τελείωσε την φάση, επαναφέροντας την διαφορά στους δεκαπέντε (38-23). Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε, με τις παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να βρίσκονται πίσω με 39-23.

Το καλάθι της Κόστοβιτς ανέβασε την διαφορά στους δεκαοκτώ (43-25). Η Ριντ με σουτ μέσης απόστασης διαμόρφωσε το 45-27. Με καλάθι και φάουλ της Αμερικανίδας, η διαφορά έπεσε στους δεκαπέντε (45-30). Η Λεουτσένκα με γκολ-φάουλ έριξε την διαφορά στους δεκατέσσερις (47-33). Το καλάθι της Μόργκαν, ψαλίδισε ακόμη περισσότερα την διαφορά (47-35).

Η Μόργκαν βρήκε ανοιχτό διάδρομο και τελείωσε την φάση, διαμορφώνοντας το 49-37. Η Λύμουρα ευστόχησε στο πρώτο τρίποντο των «πρασίνων» στην αναμέτρηση, ρίχνοντας την διαφορά στους ένδεκα (51-40). Το καλάθι της Μούλη έριξε την διαφορά και πάλι στους ένδεκα (53-42). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -12 (56-44).

Το σουτ της Νικολοπούλου ανέβασε την διαφορά στους δεκατέσσερις (58-44). Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να σκοράρουν στα πρώτα τρία λεπτά του δεκαλέπτου, με το σκορ να παραμένει στο 58-44. Το τρίποντο της Μόργκαν έριξε την διαφορά στους δεκατρείς (60-47). Με σουτ τριών πόντων της Σταμολάμπρου οι Πειραιώτισσές ξέφυγαν με δεκαέξι (63-47).

Το καλάθι της Λεουτσένκα έριξε την διαφορά στους δώδεκα (63-51). Οι «ερυθρόλευκες» μ’ ένα μικρό ξέσπασμα, διεύρυναν το προβάδισμα τους στους δεκαεπτά (68-51). Το τρίποντο της Κωτούλα έριξε την διαφορά στους δεκατέσσερις (68-54). Τελικά οι «πράσινες» γνώρισαν την ήττα με 73-58, με τον Ολυμπιακό Πειραιώς να κάνει το 2-1 στην σειρά.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 39-23, 56-44, 73-58

Διαιτητές: Σχινάς, Σώμος, Θεονάς

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Σταμολάμπρου 26(3), Σταμάτη 10(2), Αλεξανδρή 2, Φοντέιν 10, Νικολοπούλου 4, Κόστοβιτς 5, Παντελή, Ντέιβις 11(1)

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Μόργκαν 11(1), Μούλη 6, Λύμουρα 7(1), Καλαμπάκου, Κωτούλα 3(1), Δίελα, Λεουτσάνκα 13, Χατζηνικολάου 2