Τζάμπα ήττα στο ΣΕΦ

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε (69-62) από τον Ολυμπιακό Πειραιώς στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των γυναικών.

Το σουτ μέσης της Ριντ διαμόρφωσε το 5-4, με τις «πράσινες» να πλησιάζουν στον πόντο. Με τρίποντο της Λολίτας Λύμουρα, το «τριφύλλι» ισοφάρισε σε 9-9 Το σουτ τριών πόντων της Σταχ έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 11-12 ενώ το σουτ μέσης απόστασης της Χολμς εκτόξευσε την διαφορά στους πέντε (11-16). Οι 2/2 βολές της Σταμάτη επέτρεψαν στον Ολυμπιακό να πλησιάσει στον πόντο (17-18), με το εν λόγω σκορ να είναι και το τελικό για το πρώτο δεκάλεπτο στο ΣΕΦ.

Το σουτ τριών πόντων της Σταμολάμπρου έφερε το ματς στα ίσα (20-20). Η Τσάστιτυ Ριντ, με καλάθι και φάουλ, έβαλε μπροστά τον Παναθηναϊκό με 23-25. Οι «ερυθρόλευκες» πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρεις πόντους (30-27), όμως το τρίποντο της Σταχ έφερε στα ίσια το ματς (30-30). Οι 2/2 βολές της Χολμς ανέβασαν την διαφορά στους τρεις (32-35) για τις «πράσινες». Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στους 36 πόντους (36-36).

Το τρίποντο της Λύμουρα έδωσε νέο προβάδισμα στις «πράσινες» με 40-42. Η Ελληνίδα γκαρντ πόσταρε την Σταμολάμπρου και τελείωσε την φάση, ανεβάζοντας την διαφορά στους τέσσερις (42-46). Το τρίποντο της Χατζηνικολάου εκτόξευσε το «πράσινο» προβάδισμα στους επτά πόντους (44-51). Με σουτ τριών πόντων της Σταμάτη, οι γηπεδούχες πλησίασαν στους δύο πόντους (49-51). Η τρίτη περίοδος έκλεισε όπως και η δεύτερη, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες (53-53).

Ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με 57-55, εκμεταλλευόμενος την «πράσινη» αστοχία. Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν την διαφορά στους έξι (61-55). Οι 2/2 βολές της Ριντ κατέβασαν την διαφορά στους τέσσερις (61-57). Το καλάθι της Αμερικανίδας φόργουορντ διαμόρφωσε το 61-59, με τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλεί τάιμ άουτ. Η Σταμολάμπρου, με καλάθι στον αιφνιδιασμό, ανέβασε την διαφορά στους έξι (65-59). Το τρίποντο της Λύμουρα διαμόρφωσε το 67-62. Η Τσάστιτυ Ριντ, με καλάθι και φάουλ, κατέβασε την διαφορά στους τέσσερις (68-64), καθώς έχασε την βολή. Τελικά, ο Ολυμπιακός Πειραιώς επικράτησε με 70-64, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την πρώτη του ήττα στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 36-36, 53-53, 70-64