Βραζιλιάνικη… αλητεία και «αέρινο» πέρασμα από το Αγρίνιο!

Ο Παναθηναϊκός πέρασε… αέρας από το Αγρίνιο στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Super League. Με τον Μπερνάρ να πετυχαίνει χατ-τρικ, το «τριφύλλι» νίκησε με 0-5 την τοπική ομάδα και έκανε το 3Χ3 στο πρωτάθλημα.

Οι «πράσινοι» είχανε… κέφια στο Αγρίνιο και πραγματοποίησαν μία εξαιρετική εμφάνιση, χωρίς ούτε ένα ψεγάδι. Ο Μπερνάρ σημείωσε χατ-τρικ και ήταν ο πολυτιμότερος ποδοσφαιριστής του «τριφυλλιού» ενώ άψογη ήταν και η παρουσία του Φώτη Ιωαννίδη. Το τέταρτο γκολ σημειώθηκε από την άσπρη βούλα, με την εκτέλεση να αναλαμβάνεται από τον Αϊτόρ ενώ το τελικό 0-5 διαμορφώθηκε από την κεφαλιά του Μάγκνουσον.

Στο 13ο λεπτό ο Παναθηναϊκός άνοιξε το σκορ (0-1), με τον Χουάνκαρ να βρίσκει τον Μπερνάρ μέσα στη περιοχή και τον Βραζιλιάνο να σημαδεύει σωστά, νικώντας τον Καπίνο. Οι «πράσινοι» απείλησαν στο 29′, με την σέντρα-σουτ του Παλάσιος να περνάει ελάχιστα άουτ, μετά από εξαιρετική ενέργεια του Μπερνάρ. Στο 33′ το «τριφύλλι» έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες για το 2-0, με τον Καπίνο να αποκρούει την κεφαλιά του Σένκεφελντ και το διαγώνιο σουτ του Παλάσιος να καταλήγει λίγο άουτ.

Καραγκούνης: Με… εκλεκτή παρέα στο Μιλάνο

Στη φάση υπήρξε ξεκάθαρο πέναλτι πάνω στον Ολλανδό αμυντικό, όμως ο VAR δεν κάλεσε τον διαιτητή να εξετάσει τη φάση. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τα τέρματα του, με τον Ιωαννίδη να βρίσκει… μαγικά τον Μπερνάρ και τον Βραζιλιάνο να σκοράρει ξανά κάνοντας το 0-2, σκορ με το οποίο πήγανε στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες.

Στο 51ο λεπτό ο Μάγκνουσον έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ, με τον Καπίνο να κάνει μία σπουδαία επέμβαση. Η… βραζιλιάνικη μαγεία συνεχίστηκε, καθώς στο 65′ ο Μπερνάρ σκόραρε με απευθείας εκτέλεση φάουλ (0-3) πετυχαίνοντας χατ τρικ. Μετά το τρίτο γκολ, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε κατακόρυφα, καθώς τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τον Παναθηναϊκό να έχει εξασφαλίσει τη νίκη.

Στο 85′ ο Αντράζ Σπόραρ κέρδισε το πέναλτι, με τον Αϊτόρ να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να διαμορφώνει το 0-4. Οι «πράσινοι» είχαν ευκαιρία και για πέμπτο γκολ, όμως ο Βιλένα σημάδεψε το δοκάρι και ο Βέρμπιτς αστόχησε από ευνοϊκή θέση. Τελικά, το 0-5 έγινε στην επόμενη φάση, με τον Μάγκνουσον να σκοράρει με κεφαλιά μετά από κόρνερ.