Παναθηναϊκός – ΑΕΚ : Τα περσινά παιχνίδια στη Λεωφόρο (vids)

Η 5η αγωνιστική της SuperLeague ολοκληρώνεται με το παιχνίδι Παναθηναϊκός – ΑΕΚ στη Λεωφόρο. Τι έκαναν πέρυσι οι δύο ομάδες σε κανονική διάρκεια και πλέι-οφς;

Η αναμέτρηση της κανονικής διάρκειας πραγματοποιήθηκε στις 11 Σεπτεμβρίου του 2022. Στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος η ομάδα του Ιβάν Γιοβάνοβιτς επικράτησε με 2-1 της Ένωσης. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Πινέδα στο 36′, ωστόσο η ανατροπή έγινε πριν το ημίχρονο. Στο 43′ ο Αϊτόρ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι ισοφάρισε σε 1-1 ενώ ο Σπόραρ στο 45+3′ διαμόρφωσε το 2-1 που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Όσον αφορά το παιχνίδι των πλέι οφ αυτό έλαβε χώρα στις 30 Απριλίου του 2023 στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής. Η αναμέτρηση δεν έβγαλε νικητή στην κατάμεστη Λεωφόρο με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόπαλες με 0-0 μετά το τελευταίο σφύριγμα του Πορτογάλου Σοάρες Ντίας. Η ΑΕΚ είχε δύο δοκάρια στο πρώτο ημίχρονο και κάμποσες καλές τελικές προσπάθειες με το «τριφύλλι» να απειλεί επί της ουσίας μία φορά με κεφαλιά του Σπόραρ στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου (45+3‘).