Ο δρόμος για το Βερολίνο… περνάει από το ΟΑΚΑ!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε την Άλμπα Βερολίνου με 84-75 στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 34ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Κατέκτησε και μαθηματικά την δεύτερη θέση το «τριφύλλι» και περιμένει τον αντίπαλο του στα Play Off.

Η αναμέτρηση:

Με τρίποντο του Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» ισοφάρισαν σε 5-5 στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Οι Γερμανοί… έτρεξαν ένα σερί πέντε πόντων (5-10) και κατάφεραν να πάρουν τα ηνία του ματς. Το κάρφωμα του Λεσόρ διαμόρφωσε το 11-15, με την Άλμπα να είναι σταθερά μπροστά στο σκορ. Ο Κουμάτζε με σουτ μέσης απόστασης διατήρησε την διαφορά στο +4 (17-21) ενώ η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -6 (17-23).

Το σουτ τριών πόντων του Βιλντόσα έφερε το «τριφύλλι» στο -1 (22-23) ενώ οι 2/2 βολές του Μήτογλου διαμόρφωσαν το 30-27. Με τρίποντο του Τόμας, οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 30-32, σ’ ένα πολύ ανταγωνιστικό πρώτο ημίχρονο στο ΟΑΚΑ. Η δεύτερη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να προηγείται με 38-37.

Με τρίποντο του Ναν, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με έξι πόντους (46-40), χτίζοντας για πρώτη φορά μία διαφορά. Το καλάθι του Μπράουν διαμόρφωσε το 50-48, με την Άλμπα να είναι σταθερά μέσα στο ματς. Με τρίποντο του Γκριγκόνις, το «τριφύλλι» προηγήθηκε με +7 (55-48), όμως ένα σερί επτά πόντων έφερε στα ίσια το ματς (57-57). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 60-63.

Το σουτ τριών πόντων του Γκριγκόνις έφερε στο +2 (65-63) τον Παναθηναϊκό, με τον Κώστα Αντετοκούνμπο να ρίχνει την μία τάπα μετά την άλλη. Με τρίποντο του Ναν, οι «πράσινοι» ξέφυγαν με +10 (73-63) και έβαλαν τις βάσεις για μία σπουδαία νίκη. Η συνέχεια ήταν διαδικαστική, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει την νίκη με 84-75 και να «κλειδώνει» την δεύτερη θέση.

Τα δεκάλεπτα: 17-23, 38-37, 60-63, 84-75