Στις χαρές και στις λύπες μαζί

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε ισόπαλος (1-1) με τον Άρη στη Λεωφόρο στα πλαίσια της 10ης αγωνιστικής των Playoffs της Super League.

Το «τριφύλλι» δεν κατάφερε να κλείσει νικηφόρα την σεζόν, καθώς έμεινε στο 1-1 με τους Θεσσαλονικείς. Τα γκολ της αναμέτρησης πέτυχαν οι Κλεινχσέισλερ και Ιτούρμπε. Παράλληλα, η ΑΕΚ νίκησε άνετα τον… μισό Βόλο στην «OPAP Arena» και κατέκτησε το πρωτάθλημα, με το «τριφύλλι» να τερματίζει στη 2η θέση.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυναμικά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να προηγηθούν (0-1) μόλις στο 6ο λεπτό, όταν ο Κλείνχεισλερ έπιασε την κεφαλιά μετά από εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Μπερνάρ. Στο 12′ ο Ντάνιελ Μαντσίνι έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε την μπάλα στον Ούγγρο μεσοεπιθετικό, εκείνος σούταρε όμως η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ. Ο Άρης έφτασε στην ισοφάριση (1-1) στο 25ο λεπτό, με τον Ιτούρμπε να κάνει μία εξαιρετική ενέργεια και να νικάει τον Λοντίγκιν.

Στο 37′ ο Ιωαννίδης έκανε μία… μαγική ενέργεια, σμπαραλιάζοντας την άμυνα των Θεσσαλονικιών, όμως δεν κατάφερε να νικήσει τον Σιαμπάνη ενώ ο Μπερνάρ δεν βρήκε καλά την μπάλα στην επαναφορά. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες 1-1, με τους Κλεινχέισλερ και Ιτούρμπε να έχουν πετύχει τα τέρματα.

Σο 59′ ο Κλέινχεισλερ δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, όμως ο Σιαμπάνης είχε καλή θέση και μπλόκαρε εύκολα. Δύο λεπτά αργότερα (61′), οι Θεσσαλονικείς πλησίασαν στο γκολ, όμως ο Καμαρά νικήθηκε από τον Λοντίγκιν. Ο Άντραζ Σπόραρ έπιασε την κεφαλιά στο 73ο λεπτό, όμως ο γκολκίπερ του Άρη μπλόκαρε χωρίς να ανησυχήσει. Στο 78′ ο Καμαρά κέρδισε πέναλτι, ανέλαβε την εκτέλεση, όμως ο Γιούρι Λοντίγκιν απέκρουσε και κράτησε το 1-1.

Τρία λεπτά αργότερα (81′) ο Παναθηναϊκός έφτασε μία… ανάσα από το γκολ, όταν ο Μαντσίνι εκτέλεσε το κόρνερ, ο Κλέινχεισλερ έπιασε την κεφαλιά και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι ενώ ο Σάρλια δεν τα κατάφερε στην επαναφορά. Ένα λεπτό αργότερα (84′) ο Νταρίντα δοκίμασε ένα δυνατό σουτ, με την μπάλα να καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι.

Γκολ: Κλέινχεισλερ (6′), Ιτούρμπε (25′)

Παναθηναϊκός (Γιοβάνοβιτς): Λοντίγκιν, Χουάνκαρ (83′ Πούχατς), Μάγκνουσον, Σάρλια, Κώτσιρας, Πέρεθ, Κουρμπέλης (76′ Παλάσιος), Κλέινχεισλερ (83′ Βέρμπιτς), Μπερνάρ (64′ Τσέριν), Μαντσίνι, Ιωαννίδης (64′ Σπόραρ)

Άρης (Τερζής): Σιαμπάνης, Οντουμπάτζο, Ενκουλού, Πίρσμαν, Μαζικού, Ετέμπο, Σγούρος, Νταρίντα (90+1′ Φαμπιάνο), Ιτούρμπε (65′ Γκαρσία), Λάζαρος (46′ Πάλμα), Γκρέι (46′ Καμαρά)