Χωρίς να… ιδρώσει και τώρα Φάληρο!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 5-0 τον Ατρόμητο στη Λεωφόρος στα πλαίσια της εξ’ αναβολής 1ης αγωνιστικής της Super League. Δύο γκολ πέτυχε ο Τζούρισιτς, σκόραραν οι Παλάσιος – Σπόραρ και Γερεμέγεφ, από μία κόκκινη κάθε ομάδα.

Ένα ήσυχο βράδυ επί της Λεωφόρου Αλεξάνδρας πέρασε το «τριφύλλι», το οποίο άνοιξε νωρίς το σκορ και κατάφερε να κλείσει από τον πρώτο ημίχρονο το τρίποντο απέναντι στην ομάδα του Ατρομήτου. Ο Τζούρισιτς έδωσε προβάδισμα μόλις στο 3ο λεπτό ενώ το διαγώνιο σουτ του Παλάσιος έβαλε τις βάσεις για την νίκη στο 33΄. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Σπόραρ ευστόχησε από την άσπρη βούλα (3-0) ενώ ο Τζούρισιτς… ξαναχτύπησε στο 59 (4-0). Το… κερασάκι στη τούρτα ήρθε από τον Γερεμέγεφ, ο οποίος σκόραρε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι και μάλιστα ξανά ως αλλαγή (5-0).

Στο 3ο λεπτό ο Μλαντένοβιτς σέντραρε μέσα στην περιοχή, ο Τζούρισιτς πήρε την κεφαλιά και άνοιξε το σκορ (1-0) για τον Παναθηναϊκό. Οκτώ λεπτά αργότερα (11′), οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με σουτ του Βέργου, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 33′ ο Σεμπάστιαν Παλάσιος έλαβε… μαγικά την μπάλα από τον Τζούρισιτς και μ΄ ένα δυνατό διαγώνιο σουτ έκανε το 2-0 για το «τριφύλλι». Το… κερασάκι στη τούρτα για το πρώτο ημίχρονο ήρθε στις καθυστερήσεις, με τον Παλάσιος να ανατρέπεται εντός περιοχής και τον Σπόραρ να ευστοχεί από τα 11 βήματα (3-0). Παράλληλα, ο Ασεβέδο αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα για το μαρκάρισμα του πάνω στον Αργεντίνο μεσοεπιθετικό.

Στο 59′ ο Φίλιπ Τζούρισιτς σκόραρε για δεύτερη φορά και διαμόρφωσε το 4-0 για τον Παναθηναϊκό. Η συνέχεια του παιχνιδιού ήταν διαδικαστική, με τους ποδοσφαιριστές του Ιβάν Γιοβάνοβιτς να έχουν «κλειδώσει» την νίκη από πολύ νωρίς. Στο 86ο λεπτό ο Κάρλος Ζέκα δέχτηκε κόκκινη κάρτα σε μία ανύποπτη φάση, αφήνοντας τον Παναθηναϊκό με 10 παίχτες. Το τελικό σκορ γράφτηκε στις καθυστερήσεις, με τον Γερεμέγεφ – οποίος είχε περάσει ως αλλαγή – να διαμορφώνει από κοντά το τελικό 5-0.