ΠΑΟ… Final 4!

Ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε – διά περιπάτου – στο Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδος, επικρατώντας με 0-3 σετ του Φοίνικα Σύρου.

Οι «πράσινοι» με μια σοβαρή εμφάνιση και χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσκολίες πήραν τη νίκη σε 62 λεπτά και εξασφάλισαν το εισιτήριο για το Final 4 του Κυπέλλου Ελλάδας που θα πραγματοποιηθεί στη Λάρισα το διάστημα 29-31 Μαρτίου 2024.

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε άνετα με 2-0 σετ γεγονός που επέτρεψε στον κόουτς Ανδρεόπουλο να ανοίξει το ροτέισον και να δοκιμάσει διάφορα σχήματα.

Η ομάδα αγωνίστηκε με μαύρο διακριτικό στην εμφάνιση εις ένδειξη πένθους για το χαμό της Ρούξι Ντουμιτρέσκου, ενώ πριν την έναρξη κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή.

Με όπλο το σέρβις και το μπλοκ ο ΠΑΟ προηγήθηκε με 1-8 στο πρώτο σετ και διατήρησε την απόσταση (7-14). Ο Φοίνικας μείωσε στη συνέχεια σε 11-16, όμως οι «πράσινοι» δεν απειλήθηκαν για το 0-1 με 17-25.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο επόμενο σετ με το «τριφύλλι» να παίρνει από νωρίς κεφάλι στο σκορ (7-12). Χωρίς να αντιμετωπίσει προβλήματα έφτασε σε διψήφια διαφορά (12-22) και οι «πράσινοι» έκαναν το 0-2 (15-25).

Στο τρίτο σετ οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν πιο ανταγωνιστικοί με τον κόουτς Ανδρεόπουλο να περνάει τον Κασαμπαλή στη θέση του Ιερεθουέλο και τον Μάρκου στη θέση του Ερνάντεζ. Οι Συριανοί προηγήθηκαν (7-4), αλλά ο ΠΑΟ γρήγορα ανέτρεψε το σκορ και πήρε τα ηνία για το 7-12. Με τον Ρανγκέλ στο σερβίς ο ΠΑΟ έχτισε διαφορά (8-15) και έφτασε στην κατάκτηση του σετ (16-25) και του αγώνα με 0-3.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μουλά Ειρ., Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Συρίγος, Βρούτσης, Γραμματεία: Μισιάκα.