Ο Panathinaikos επέστρεψε!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 4-0 τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Λεωφόρο και «κλείδωσε» την έξοδο στην Ευρώπη. Τρομερή εμφάνιση από το «τριφύλλι», Βιγιαφάνιες, Μαουρίσιο, Καρλίτος και Χουάνκαρ τα γκολ!

Από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, οι «πράσινοι» πίεζαν ψηλά και είχαν την κατοχή, ψάχνοντας ένα γρήγορο γκολ. Στο 18′,το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στο γκολ, όμως ο Παλάσιος δεν κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτα μετά την κεφαλιά του Σένκεφελντ. Δύο λεπτά αργότερα (20′), ο Παλάσιος έπιασε την κεφαλιά, όμως η μπάλα κατέληξε ελάχιστα άουτ. Τρεις τεράστιες φάσεις μέσα σε δύο λεπτά είχε το τριφύλλι (27′, 28′), με τον Λοντίγκιν να λέει «όχι» σε τακουνάκι του Βιγιαφάνιες, σε σουτ του Βέλεθ, καθώς και σε κεφαλιά του Ισπανού αμυντικού.

Στο 38′ ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 με τον Λούκας Βιγιαφάνιες. Εξαιρετική προσποίηση από τον Μπρινιόλι, ο Πέρεθ έπαιξε κάθετα για τον Αϊτόρ, εκείνος άνοιξε την μπάλα στον Χουάνκαρ, ο τελευταίος σέντραρε συρτά και ο Βιγιαφάνιες έκανε το 1-0! Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να προηγείται με 1-0.

Όπως και στο πρώτο ημίχρονο, οι «πράσινοι» ξεκίνησαν αρκετά δυνατά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, ψάχνοντας δεύτερο γκολ. Στο 57ο λεπτό ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε δύο αλλαγές, με τους Καρλίτος και Μαουρίσιο να αντικαθιστούν τους Βιγιαφάνιες και Γκατσίνοβιτς. Στο 64′ οι «πράσινοι» γύρισαν την μπάλα με… μαγικό τρόπο, όμως το κοντρόλ του Φεντερίκο Μακέντα ήταν κακό και ο Παναθηναϊκός έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 2-0.

Στο 66′ ο Δημήτρης Κουρμπέλης πέρασε στην θέση του Φεντερίκο Μακέντα. Η υπόθεση νίκης έκλεισε στο 69′, όταν ο Μαουρίσιο με σουτ-βολίδα έκανε το 2-0 και «καθάρισε» την υπόθεση Ευρώπης! Δύο λεπτά αργότερα, ο Παναθηναϊκός έκανε το 3-0, με τον Καρλίτος να πλασάρει άψογα τον Λοντίγκιν.

Το «πράσινο» πάρτι συνεχίστηκε, με τον Χουάνκαρ να σκοράρει έξω από την περιοχή και να γράφει το 4-0 για το «τριφύλλι».