Πήγε για επική ανατροπή αλλά ηττήθηκε για ένα σουτ…

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε από την Πολκοβίτσε (64-67) στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής του Eurocup Γυναικών. Εξαιρετική εμφάνιση από την Βιντσιλαίου, η οποία έκανε ότι μπορούσε για να δώσει την νίκη στο «τριφύλλι». Έχασε το τελευταίο σουτ για την ισοφάριση η Χόλμς!

Η αναμέτρηση:

Με καλάθι της Ριντ, οι «πράσινες» μείωσαν σε 2-3 στο ξεκίνημα. Η Σπανού νικώντας την Ριντ έβαλε μπροστά την Πολκοβίτσε με 4-5. Με νέο καλάθι της Ριντ, ο Παναθηναϊκός μείωσε σε 7-10. Η Αμερικανίδα φόργουορντ με νέο εύστοχο σουτ έβαλε μπροστά το «τριφύλλι» με 13-12. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με της παίκτριες της Ελένης Καπογιάννη να προηγούνται με 14-12.

Με τρίποντο της Μπουντούρη (19-14), οι «πράσινες» προηγήθηκαν με πέντε. Ένα γρήγορο έξι μηδέν της Πολκοβίτσε, έφερε το σκορ στο 19-20. Το σερί έφτασε τους δεκατρείς πόντους, με τις φιλοξενούμενος να προηγούνται με 19-27. Με τρίποντο της Τζέραρντ, η Πολκοβίτσε έφτασε στο +13 (19-32). Η Σταχ, με εξαίσιο λέι απ, έριξε την διαφορά στους ένδεκα (25-36). Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -9 (27-36).

Οι «πράσινες» δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιον πόντο στα πέντε πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Πολκοβίτσε να βρίσκονται στο +4 (27-41). Τέσσερις διαδοχικοί πόντοι της Βιντσιλαίου, έριξαν την διαφορά στους δώδεκα (31-43). Με καλάθι της Βιντσιλαίου στον αιφνιδιασμό, το «τριφύλλι» πλησίασε στους δέκα (36-46). Η Ελληνίδα γκαρντ με εύστοχο τρίποντο μείωσε στους εννιά (39-48). Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το «τριφύλλι» να βρίσκεται στο -9 (39-48).

Με σουτ μέσης απόστασης της Χόλμς, ο Παναθηναϊκός μείωσε στους επτά (41-48). Η Γκάιντα, με τρίποντο, έστειλε την διαφορά στο +12 για την Πολκοβίτσε (43-55). Η διαφορά συνέχισε να διατηρείται πάνω από τους δέκα πόντους (46-60), με την Πολκοβίτσε να εξασφαλίζει από νωρίς την νίκη στο ΟΑΚΑ. Με καλάθι και φάουλ της Βιντσιλαίου, το «τριφύλλι» μείωσε σε 52-62. Ένα σουτ μέσης απόστασης της Ριντ έριξε την διαφορά στους πέντε (61-66). Η Χολμς, με σουτ τριών πόντων, μείωσε στους τρεις (64-67) για τον Παναθηναϊκό, όμως η Αμερικανίδα γκαρντ έχασε το τελευταίο σουτ που θα έστελνε το ματς στην παράταση. Τελικά, οι «πράσινες» ηττήθηκαν με 64-67 και ξεκίνησαν με το αριστερό στις φετινές ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

Τα δεκάλεπτα: 14-12, 27-36, 39-48, 64-67