Έχασε δικό του παιχνίδι

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε με 68-71 από την Ρεάλ Μαδρίτης στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα.

Πρεμιέρα στην Ευρωλίγκα μ’ ένα από τα σπουδαιότερα ντέρμπι στην Ευρώπη, με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει την ήττα από την Ρεάλ Μαδρίτης. Οι «πράσινοι» έφεραν το ματς στα δικά τους μέτρα, υποχρέωσαν τους Μαδριλένους σε πολλά λάθη, όμως οι χαμένες βόλες, τα άστοχα σουτ τριών πόντων και ο κακός Γκριγκόνις έφεραν την ήττα.

Με σουτ μέσης απόστασης του Μάριους Γκριγκόνις, οι «πράσινοι» προηγήθηκαν με 5-3 στο ξεκίνημα. Ο Μούσα νίκησε την άμυνα του «τριφυλλιού» και έβαλε μπροστά τους Μαδριλένους με τρεις πόντους (7-10). Το τρίποντο του Ντέρικ Ουίλιαμς έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1 (12-13), με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ στο ξεκίνημα. Ένα σερί πέντε πόντων έδωσε στην Ρεάλ Μαδρίτης έναν… αέρα έξι πόντων (12-18). Πέντε συνεχόμενοι πόντου του Άντριου Άντριους έφεραν τον Παναθηναϊκό στο -2 (19-21), με τον προπονητή της Ρεάλ να καλεί τάιμ άουτ. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την Ρεάλ να προηγείται με 22-23.

Το καλάθι και φάουλ που πέτυχε ο Λευτέρης Μποχωρίδης έφερε τον Παναθηναϊκό στο +1 (24-23). Η Ρεάλ απάντησε μ’ ένα μικρό σερί, πήρε προβάδισμα με τρεις (26-29), με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλεί τάιμ άουτ. Το τρίποντο του Ματέους Πονίτκα έφερε τον Παναθηναϊκό στο -1 (31-32), με το ΟΑΚΑ να παίρνει… φωτιά και τον Ντέρικ Ουίλιαμς να σκοράρει για τρεις στην επόμενη επίθεση (34-32). Το καλάθι του Γιώργου Παπαγιάννη στον αιφνιδιασμό έφεραν τις δύο ομάδες στα ίσια (36-36). Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 37-38.

Το άλει ουπ κάρφωμα του Ντέρικ Ουίλιαμς έφερε τον Παναθηναϊκό μπροστά με 41-40. Η Ρεάλ απάντησε μ’ ένα σερί πόντων και προηγήθηκε με 41-45. Οι «πράσινοι» απάντησαν εκ νέου με σερί και πέρασαν μπροστά με 46-45. Το σουτ μέσης απόστασης του Γιώργου Παπαγιάννη διαμόρφωσε το 48-45. Η Ρεάλ απάντησε μ’ ένα σερί επτά πόντων και πέρασε μπροστά με 48-52. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό να βρίσκεται στο -3 (51-54).

Τέσσερις συνεχόμενοι πόντοι του Αρτούρας Γκουντάιτις έφεραν το «τριφύλλι» στο -1 (55-56). Το τρίποντο του Σέρχιο Γιουλ εκτόξευσε την διαφορά της Ρεάλ στους επτά (55-62), με τον Ντέγιαν Ράντονιτς να καλεί τάιμ άουτ. Ο Πάρις Λι, με σουτ τριών πόντων, διαμόρφωσε το 60-62 και ξαναέβαλε στο ματς τον Παναθηναϊκό. Οι 2/2 βολές του Ντέρικ Ουίλιαμς έφεραν το «τριφύλλι» στο +! (65-64). Ο Σέρχιο Γιουλ έδωσε την… χαριστική βολή στον Παναθηναϊκό, σημειώνοντας τρίποντο και διαμορφώνοντας το 65-71. Εν τέλει, η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε την νίκη με 68-71 και υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην πρώτη του ήττα στην σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 23-22, 37-38, 51-54, 68-71