Σπουδαίο διπλό στην Θεσσαλονίκη!

Ο Παναθηναϊκός νίκησε, εκτός έδρας, τον ΠΑΟΚ με 57-66 στα πλαίσια της 8ης εξ’ αναβολής αγωνιστικής της Α1 μπάσκετ των γυναικών.

Οι «πράσινες» παραμένουν πρώτες στο βαθμολογικό πίνακα, αφού πέρασαν αλώβητες και από το κλειστό της Πυλαίας σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι και το τρίτο δεκάλεπτο.

Ως προς το αγωνιστικό κομμάτι, ο ΠΑΟ με πρωταγωνίστριες στο πρώτο ημίχρονο τη Φιτζγκέραλντ (10 π.) και τη Χολμς (9 π.) μπήκε δυνατά και έδειξε μεγάλη μαχητικότητα, ωστόσο δε μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ με το πρώτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται 15-18 και το δεύτερο 36-37 υπέρ του.

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από τα αποδυτήρια αποφασισμένος και προηγήθηκε 39-46 στην αρχή του δεκαλέπτου αλλά ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει σταδιακά τη διαφορά σε 50-51 στο 29’. Η τρίτη περίοδος έληξε 50-53 με μπάζερ της Χολμς.

Στην τελευταία περίοδο, το «τριφύλλι» πάτησε το γκάζι και κράτησε χωρίς σκορ τον ΠΑΟΚ για περίπου 7 λεπτά με αποτέλεσμα να τρέξει ένα σερί 0-9 και να «χτίσει» μια διαφορά ασφαλείας (50-62) σε κομβικό σημείο. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν την απάντηση απέναντι στις «πράσινες» και ο ΠΑΟ πέτυχε το διπλό με 57-66.

Διψήφιες για τον Παναθηναϊκό ήταν η Χολμς με 20 π., η Φινζγκέραλντ με 14 π. και η Ριντ με 12π.

ΠΑΟΚ (Κεραμιδάς): Χολιβάι 17, Μάντεν 13, Χαιριστανίδου 2, Μακιτάλο 8(2), Κατσαμούρη 1, Τόλη Ε., Καρλαφτη 9(3), Κιλαζίδου 7.

Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 12, Φίνζγκεραλντ 14(1), Σταμάτη 5(1), Λύμουρα 3(1), Μπουντούρη 7(1), Γρηγοροπούλου, Χολμς 20(3), Χατζηνικολάου 5, Κάιζερ.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 36-37, 50-53, 57-66