Πειστικός και έτοιμος να δώσει απαντήσεις!

Ο Παναθηναϊκός δε… μάσησε από το παιχνίδι-παγίδα κόντρα στην ανταγωνιστική Καρσίγιακα και πήρε μια εύκολη νίκη με 85-73.

Ακόμα ένα απαιτητικό παιχνίδι μέσα σε λίγες μέρες για τον Εξάστερο αλλά, δείχνοντας για άλλη μια φορά ότι φέτος είναι εδώ για να πρωταγωνιστήσει, πανηγύρισε την πρώτη του νίκη στην Ευρωλίγκα απέναντι στην Καρσίγιακα με 85-73. Διαστημικός Γκιστ με 27 πόντους (ρεκόρ καριέρας), μαέστρος ο Καλάθης με 11 ασίστ (ρεκόρ καριέρας), ακόμα μια φορά επιβλητικός ο αρχηγός με 12 πόντους και 8 ασίστ.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και, παρόλο που η Καρσίγιακα σκόραρε είτε με τρίποντα είτε με βολές, ήταν κοντά στο σκορ (8-7 στο 5′). Με την είσοδο του Ραντούλιτσα, ο Παναθηναϊκός έκανε ένα σερί 10-2 μέσα σε 2 λεπτά (18-9) το οποίο, με τη βοήθεια των Καλάθη και Διαμαντίδη σε άμυνα και επίθεση, εξελίχθηκε στο 30-15 στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Συνεχίστηκε η εντυπωσιακή εμφάνιση και στη δεύτερη περίοδο όπου ο Διαμαντίδης, με ένα τρίποντο από… το σπίτι του (33-17) έδωσε το σύνθημα. Ο Τζέιμς Γκιστ πήρε τη σκυτάλη και με 5 συνεχόμενους πόντους έκανε το 45-27 για τον Παναθηναϊκό. Στα τελευταία λεπτά, η άμυνα αδράνησε με αποτέλεσμα το ταμπλό να γράφει 47-34 στο τέλος του ημιχρόνου.

Η αδράνεια στην άμυνα συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Καρσίγιακα να κάνει ένα 6-0 (47-40 στο 23′). Τότε είναι που χρησιμοποιήθηκε το σχήμα με τους Φώστη και Γκιστ στο 4 και στο 5 αντίστοιχα από τον Τζόρτζεβιτς. Κάτι ο Διαμαντίδης που δεν σταμάταγε να πασάρει, κάτι ο Γκιστ που βρισκόταν στη… ζώνη του λυκόφωτος, ο Παναθηναϊκός τελειώνει το δεκάλεπτο με τη διαφορά στο +13 (65-52). Ακριβώς ίδιο σενάριο και στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυτή τη φορά με τον Καλάθη να πασάρει συνεχώς και τον Γκιστ να τελειώνει κάθε φάση. Τα τρίποντα των Πάβλοβιτς και Φώτση ήρθαν να κλειδώσουν το παιχνίδι για τον Παναθηναϊκό, με το τελικό 85-73 να έρχεται μετά από 3 λεπτά.

Αρκετά καλός ο Παναθηναϊκός στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα, ισορροπημένος και στα δύο άκρα του παρκέ, πιεστική άμυνα, αρκετά πιο εύστοχος σε σχέση με άλλες φορές στην επίθεση. Σημαντική, επίσης, η συμμετοχή των Χαραλαμπόπουλου και Παπαγιάννη που αρχίζουν να μπαίνουν στο πνεύμα και δείχνουν αποφασισμένοι να αρπάξουν την ευκαιρία που τους δίνει ο Σάλε. Μόνο ικανοποιημένος μπορεί να μείνει ο Τζόρτζεβιτς από τη σημερινή εικόνα της ομάδας του (όπως και δήλωσε ο ίδιος). Σίγουρα δεν είναι ακόμα έτοιμη η ομάδα αλλά όσο περνάνε τα παιχνίδια δείχνει όλο και πιο δεμένη, συνεπής και αποτελεσματική, στέλνοντας το μήνυμα ότι φέτος μπορεί να κάνει τη διαφορά!